تبیان، دستیار زندگی
خانم‌های باردار با واژه های "ویار و هوس" به خوبی آشنا هستند و بستنی با طعم‌های گوناگون یكی از هوس‌هایی است كه گاه ‌به ‌گاه به سراغ آنها می ‌آید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بستنی از ناباروری جلوگیری می کند

خانم‌های باردار با واژه های "ویار و هوس" به خوبی آشنا هستند و بستنی با طعم‌های گوناگون یكی از هوس‌هایی است كه گاه ‌به ‌گاه به سراغ آنها می ‌آید، ولی اگر شما از ناباروری رنج می‌ برید و دنبال روشی می‌ گردید كه صاحب فرزند شوید، خوردن بستنی را به شما پیشنهاد می ‌كنیم.

بستنی میوه ای

محققان می ‌گویند خوردن روزانه بستنی و سایر لبنیات پرچرب از نوعی ناباروری پیشگیری می ‌كند. اگر چنین ادعایی درست باشد، باید بستنی را هم به فهرست داروهایی كه در مراكز باروری برای زوجین تجویز می ‌شود، اضافه كنیم.

این مطالعه در دانشگاه‌ هاروارد انجام شده است و نتایج آن در مجله اروپایی "زاد و ولد انسان" به چاپ رسیده است. این محققان مشاهده كردند، زنانی كه روزانه دو یا تعداد بیشتری لبنیات كم‌ چرب مصرف می ‌كنند تقریباً دو مرتبه بیش از بانوانی كه كمتر از یك وعده لبنیات كم‌ چرب در هفته مصرف می ‌كردند، دچار ناباروری می‌ شوند. به اعتقاد این دانشمندان، بانوانی كه لبنیات كم‌ چرب بیشتری مصرف می‌ كنند، امكان شكست تخمك‌ گذاری بیشتری دارند. از سوی دیگر نتایج این مطالعه نشان می ‌دهد در صورتی كه زنان حداقل یك وعده لبنیات پرچرب در طول روز مصرف كنند، 27 درصد كمتر از دیگران دچار ناباروری می ‌شوند.

ولی محققان به خانم ها توصیه می ‌كنند این اصلاً به معنای آن نیست كه برای درمان ناباروری به رژیم‌هایی پر از لبنیات پرچرب روی بیاورند یا روزانه چند عدد بستنی خامه‌ای میل كنند، ولی می ‌توانند در برنامه ‌غذایی روزانه‌شان بستنی و یك وعده لبنیات پرچرب را بگنجانند.

از بستنی تا تب مالت

این بار كه در هوای گرم، حسابی كلافه شده بودید و به فكر خریدن و نوش جان كردن یك بستنی خنك افتادید، كمی بیشتر دقت كنید كه بستنی را از چه مكانی تهیه می‌ كنید. چرا كه كارشناسان هشدار می ‌دهند بستنی تابستانی و شیر و خامه به كار رفته در آن، قابلیت انتقال تب مالت به انسان را دارند. این را دكتر "علیرضا زالی" رئیس دومین همایش تب مالت كشور، در حاشیه برگزاری این همایش به بستنی‌ خورهای حرفه‌ای می ‌گوید.

دكتر علیرضا زالی می ‌گوید: "با توجه به فصل گرما و استفاده زیاد از بستنی‌های تابستانی امكان ابتلای به تب مالت هم بیشتر می ‌شود." دلیل‌اش هم این است كه باكتری‌های تب مالت، در خامه و بستنی از ماندگاری طولانی برخوردارند. بنابراین می ‌توانند، به راحتی در توده‌های بستنی درون یخچال‌، باقی مانده و بستنی‌های خوشمزه را به عنوان یكی از منابع آلوده پنهان تب مالت تبدیل كنند.

دكتر زالی یاد آور می‌ شود:"فصل تابستان و بهار، فصل زایمان و شیردادن به دام‌ها است، بنابراین همه‌ گیری تب مالت هم بیشتر است."

"بروسلوز" یا "تب مالت" یكی از بیماری‌هایی است كه هم دام‌ها می ‌توانند به آن مبتلا شوند و هم انسان. این بیماری می ‌تواند چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن شما را گرفتار كند. اگر خدای ناكرده در اثر نوش‌ جان كردن بستنی‌های آغشته به این میكروب، دچار تب مالت شدید، باید منتظر تب، تعریق، ضعف و بی ‌حالی و كاهش وزن باشید.

فراموش نكنید تب مالت قدرت تهاجمی زیادی دارد و قابلیت نفوذ به پرده‌های مخاطی دهان، حلق، بینی، مخاط ملتحمه چشم و ریه‌ها را دارد.

دکتر گلرخ ثریا

* لینک مرتبط:

ارزش غذایی شیر و لبنیات

مادر شدن چه آسان

بستنی سنتی باعث تب مالت می شود

افزایش شیوع تب مالت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.