تبیان، دستیار زندگی
تحقیقات اخیر نشان داده است افرادی كه چاق هستند، احتمالا دوستان چاقی هم دارند. به عبارت دیگر این افراد،‌ از لحاظ ذائقه، سلیقه و ویژگی های شخصیتی بسیار به هم نزدیك و شبیه هستند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امان از دست دوستان چاق

تحقیقات اخیر نشان داده است افرادی كه چاق هستند، احتمالا دوستان چاقی هم دارند.به عبارت دیگر این افراد،‌ از لحاظ ذائقه، سلیقه و ویژگی های شخصیتی بسیار به هم نزدیك و شبیه هستند.

مردی چاق در حال خوردن فست فود

دانشمندان می‌گویند همه ما دوست داریم اوقات خود را با مردمی بگذرانیم كه شبیه به ما هستند. چون ما با این افراد احساس راحتی و آسایش می كنیم.

افراد چاق ممكن است لذت نبرند از این كه وقت خود را با یك فرد لاغر یا دوستی كه رژیم غذایی دارد، بگذرانند. فردی كه چاق است و از هیچ نوع رژیم غذایی پیروی نمی كند، هنگامی كه با یك فرد لاغر و تحت رژیم، غذا بخورد، حس بدی پیدا می كند، به این دلیل كه ممكن است فكر كند باید وزنش را به اجبار كم كند و یا از بعضی از غذاهای خوشمزه و دلخواه پرهیز نماید.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت غذایی كه شما می خورید، نه تنها می تواند در انتخاب دوست هایی كه شما بر می‌گزینید موثرباشد، بلكه آنها نیز می توانند بر روی نوع غذا و میزان حجم غذایی كه شما مصرف می كنید، تاثیر بگذارند.

تقسیم كردن غذا با دوستانتان می تواند لذت بخش باشد و حس خوبی به شما دست دهد. اما وقتی ما با دوستانی كه به آنها علاقه داریم غذا می خوریم، شاید گاهی اوقات متوجه نشویم كه چقدر داریم زیاده روی و پرخوری می كنیم.

حتی هنگامی كه با دوستانمان گرم صحبت هستیم و غذا می خوریم، ممكن است دقت نكنیم كه مثلا چند تا شیرینی خورده ایم. حتی گاهی اوقات متوجه نمی شویم كه آیا دو پرس غذا خورده ایم یا بیشتر!

هنگامی كه با دوستانمان هستیم، دوست داریم وقت بیشتری را برای خوردن بگذاریم، تا زمانی كه تنها هستیم. به این دلیل كه دوست داریم ضمن خوردن، بگو و بخند كنیم و برای همدیگر لطیفه و داستان های خنده دار بگوییم.

گرچه این رفتار و شیوه پسندیده ای است كه به هنگام غذا خوردن منتظر بمانید تا دوستان دیگرتان نیز غذایشان را تمام كنند و از خوردن دست بكشند، اما دقت كنید كه غذا خوردن مثل فروشگاه رفتن و خرید كردن است. هر چقدر كه شما بیشتر در بازارچه و فروشگاه بمانید، بیشتر خرید می كنید. درمورد خوردن نیز این موضوع صدق می كند؛ هرچقدر كه شما بیشتر سر میز غذا بمانید، بیشتر غذا می خورید.

جان دی كاسترو، روان شناس دانشگاه ایالت هوستون می گوید: هنگامی كه با دوستانتان هستید، میل شما به غذا زیادتر از حد معمول می شود. اگر شما فقط با یك فرد غذا بخورید، حدود 35 درصد بیشتر از زمانی كه تنها بودید، غذا می خورید. (باید توجه كنید كه همسران شما این نوع تاثیر را بر روی میزان مصرف غذای شما ندارند، به این دلیل كه آنها می خواهند در خوردن غذا، به یك تناسب ایده آل برسند و تنها همان مقداری را كه در نظر گرفتند، مصرف كنند).

اگر شما با یك گروه 7 نفره یا بیشتر غذا بخورید، حدودا 2 برابر یا 96 درصد بیشتراز حد معمول غذا می خورید. و اگر با یك گروه 4 نفره غذا بخورید، حدودا 75 درصد كالری بیشتری مصرف می كنید تا زمانی كه به تنهایی غذا می‌خورید.

اما نگران نباشید. این به این معنا نیست كه شما مجبور هستید بین دوست هایتان و داشتن وزن متعادل یكی را انتخاب كنید. اگر شما قصد دارید كه وزنتان را كم كنید ،حتما به اتفاق دوستانتان از رژیم غذایی یك متخصص تغذیه، ‌پیروی كنید. سعی كنید با گروهی از دوستانتان كه معمولا‌ خیلی سریع غذا می خورند هم سفره نشوید.همچنین تلاش كنید درهنگام غذا خوردن در كنار افرادی بنشینید كه قادرند به شما كمك كنند تا آهسته و با آرامش غذا بخورید.

اگر دوست دارید با تعدادی از دوستانتان برای شام بیرون بروید، سعی كنید از قاعده «دوتایی» پیروی كنید، به این معنا كه شما می‌توانید علاوه بر وعده غذای اصلی كه برایتان در رستوران سرو می‌شود، 2 نوع غذای ساده نیز انتخاب و میل كنید. این دو نوع غذای ساده می تواند یك پیش غذا مثل نوشیدنی اشتها آور و یك نوع دسر یا دو تكه نان باشد. اما دقت كنید كه تنها به همین دو نوع غذا قناعت كنید نه بیشتر.

اگر شما از این نوع تدبیر و راهبرد ساده استفاده كنید، نه تنها هرگز احساس نخواهید كرد كه از مواد غذایی مفید و مغذی محروم شده‌اید، بلكه كمتر دچار چاقی و اضافه وزن می گردید. از همه مهم تر این كه با پیروی از این روش می توانید همیشه وزن و فرم متناسب بدنتان را حفظ كنید و محبوب و مورد پسند مردم نیز باشید.

ترجمه: مرجان رودبار محمدی

منبع : msnbc.com - 21 سپتامبر2007

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.