تبیان، دستیار زندگی
گروهی پنج نفر كه به آن‌ها اوباش‌های شهر پاریس اطلاق شده است، با حمله به موزه‌ی دورسای، یكی از تابلوهای "مونه" را با مشت سوراخ كردند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمله به میراث فرهنگی فرانسه

شب سفید

خرابكاران در "شب سفید" شاهكار "مونه" را پاره كردند

كریستین آلبانل:

این كار حمله به میراث فرهنگی فرانسه است

گروهی پنج نفر كه به آن‌ها اوباش‌های شهر پاریس اطلاق شده است، با حمله به موزه‌ی دورسای، یكی از تابلوهای "مونه" را با مشت سوراخ كردند.

روز یكشنبه یك گروه پنج نفره - چهار پسر و یك دختر - از در پشتی موزه وارد شدند و در حالتی غیرطبیعی، با مشت یك سوراخ 10سانتی‌متری روی تابلوی پل آرژانتویی اثر "مونه" ایجاد كردند.

این رویداد تازه‌ترین آسیب وارد شده به آثار موزه‌های پاریس در چند سال گذشته بوده است.

وزیر فرهنگ فرانسه - كریستین آلبانل - در بیانیه‌ای اعلام كرده است این اثر قابلیت تعمیر را خواهد داشت، اما ماهیت این حادثه، حمله به میراث فرهنگی فرانسه است.

گروه یادشده تلاش كرده بودند از درهای دیگر وارد موزه شوند، اما درها قفل بوده‌اند؛ گفته می‌شود كه آن ها در نهایت با شكسستن در پشتی موزه، وارد شده‌اند. گویا این اتفاق حدود ساعت یك بامداد رخ داده است.

این موزه كه در ساحل غربی رود سن پاریس واقع شده است، مجموعه بزرگی از آثار نقاشان سبك امپرسیونیست را در اختیار دارد.

آلبانل افزوده است، حمله‌ی گروهی اوباش به میراث فرهنگی و آثاری كه ما به آن‌ها عشق می‌ورزیم و افتخار می‌كنیم، بسیار ناراحت كننده است؛ این آثار قربانی یك عمل كاملا مجرمانه شده‌اند.

منابع خبری دنیا اعلام كرده‌اند، تاكنون هیچ یك از این پنج نفر دستگیر نشده‌اند.

تابلوی آسیب‌دیده، سال 1874 ترسیم شده و تصویری از رود سن و پل رودخانه و قایق‌های شناور روی آن را نشان می‌دهد.

حادثه هنگام برگزاری مراسم 24 ساعته‌ی "نویی بلانش" یا "شب سفید" اتفاق افتاد. این مراسم همه ساله برای پاسداشت فرهنگ و هنر به مدت یك روز كامل در پاریس برگزار می‌شود و طی آن مردم با حضور در خیابان‌ها شاهد اجرای گروه‌های موسیقی و فرهنگی و هنری هستند.

گزارش‌های منتشر شده حاكی از آن است، تاكنون چندین حادثه از این دست رخ داده كه كمبودهای موجود در بخش‌های گوناگون موسسات فرانسوی را نشان می‌دهد.

ماه فوریه‌ی گذشته - اسفند ماه 85- یك هنرمند سبك هنر اجرایی به یكی از آثار هنری مارسل دوشان در مركز پومپیدو حمله به آن آسیب وارد كرده بود.

در یك مورد مشابه هم ماه آگوست گذشته - مرداد ماه 86- چهار تابلو از موزه هنرهای زیبای شهر نیس به سرقت رفته بود و سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری نیز شخصی كه چند ماه پیش با بوسیدن یك تابلو اثر مواد آرایشی صورتش را روی آن بر جا گذاشته بود، محاكمه می‌شود.

منبع : ایسنا