تبیان، دستیار زندگی
جواد صادقی تهرانی خوشنویس، در برنامه افطار با هنرمندان گفت: خط نستعلیق هنری كاملا ایرانی است و تمام عناصر تشكیل دهنده،هندسه، حرف و كلماتش با تفكر ایرانی آمیخته است ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نستعلیق هنری كاملا ایرانی است

نستعلیق

جواد صادقی تهرانی خوشنویس، در برنامه افطار با هنرمندان گفت: خط نستعلیق هنری كاملا ایرانی است و تمام عناصر تشكیل دهنده،هندسه، حرف و كلماتش با تفكر ایرانی آمیخته است.

به نقل از ستاد خبری دومین سال از مجموعه برنامه‌های كلمات روزه دار،برنامه افطار با هنرمندان كه قرار بود با حضور حمید عجمی و جواد صادقی تهرانی دو خوشنویس به نام در فرهنگسرای رسانه برگزار شود به دلیل سفر عجمی به خارج از كشور با حضور جواد صادقی تهرانی برگزار شد.

در این مراسم صادقی با اشاره به نقش كامپیوتر در تغییر هنر خوشنویسی گفت:برخی كارهای كامپیوتری آثار بسیار خوبی هستند به طور مثال حروف كامپیوتر-نستعلیق خیلی خوب است چرا كه در عین حال كه كار با كامپیوتر ایت اما گرافیست باید حتما در كارش ماهر باشد تا بتواند هب خوبی از آنها استفاده كنداو باید كرسی بندی را بداند او باید بداند كه حرف و كلمات را چگونه بگذارد.

این خوشنویس با اشاره به ظرفیت های حروف فارسی گفت: با ظرفیت و كاربردهایی كه حروف فارسی دارد به راحتی می توان روی آن كارهای گرافیكی انجام داد. وی در تعریف خوشنویسی ناب اظهار داشت:خوشنویسی از نظر من تنها با مركب مشكی تعریف می شود در غیر این صورت من فكر می كنم ما نوعی رنگینه نویسی داریم كه در حال حاضر این مقوله وارد عرصه نقاشی خط شده است.

او سپس به كاربردهای مختلف خط اشاره كرد:هرخط كاربرد مخصوص به خودش را داردمشكل این است كه ما این كاربردها را به خوبی نمی شناسیم.به طور مثال بسیاری فكر می كنند نقاشی -خط این است كه بیاییم چیزی را بنویسیم و بعد وسط نقطه هایش را رنگ كنیم.

صادقی كه در كودكی به خوشنویسی علاقه‌ای نداشته در این ارتباط گفت"دوران كوركی خط خوبی نداشتم و از این موضوع به شدت ناراحت بودم .بعدها هم حتی در دوران دبیرستان بدخطی یكی از مشكلات بزرگ من بود.پدرم معلم خط بود اما من با هنر میانه خوبی نداشتم تا اینكه بعدها در دانشگاه با ردوستی گرافیست آشنا شدم كه مرا به سوی هنر رهنمون كرد.

این خوشنویش و گرافیست كه خوشنویسی را پس از تحصیل در انگلستان و بازگشت از این كشور فراگرفته در این مورد اظهار داشت: پس از بازگشت از انگلستان برای طراحی لوگو و ..احتیاج داشتم تا خط را به صورت اصولی فرابگیرم و در حال حاضر مدت 30 سال است كه در دانشگاه تربیت مدرس خط تدریس می كنم.

او در ارتباط با خوش خط نوشتن گفت:من دوتا قاعده را می گویم اول اینكه باید علت بد نویسی را پیدا كنیم و مساله دوم هم این است كه ببینیم چگونه می وشد بهتر نوشت. به طور مثال بسیاری اندازه حروف را مساوی و متناسب نمی نویسندیا حروف را بالا و پایین می‌گذارند.

وی در مورد استقبال مردم از هنرخوشنویسی گفت: بعد از انقلاب از لحاظ كمیتی استقبال بسیار زیادی را داشتیم كه در این كمیت ها به كیفیت هایی هم رسیدیم و در دو دهه قبل سیر صعودی قابل ملاحظه ای را داشته ایم و توانستیم با شتاب و سنجیدگی راه را طی كنیم.

صادقی در ادامه با اشاره به ارزش والای هنر خوشنویسی اظهارداشت: هنر خوشنویسی با اسلام زاییده شده و با بسم الله آغاز می شود و هنری كه با كلام خدا آغاز شود بعید است از مسیر قداست خارج شود و تمامی آثاری كه در هنر خوشنویسی بوجود آمده آثاری است كه در آن از موضوعات ارزشمند استفاده شده و همیشه هنر خوشنویسی در خدمت هنر قدسی و الهی بوده است و حتی امروز كه به هنر مدرن روی آوردیم هنر خوشنویسی نمی تواند از ذات قدسی خود خارج شود.

منبع : خبرگزاری فارس