تبیان، دستیار زندگی

اسلایدی

قسمت اول؛ اضطراب چیه؟

بین ترس اجداد غارنشین‌مون درباره حمله خرس‌ها، تا اضطراب ما قبل از فرستادن یک پیام چه رابطه‌ای وجود داره؟ اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
بین ترس اجداد غارنشین‌مون درباره حمله خرس‌ها، تا اضطراب ما قبل از فرستادن یک پیام چه رابطه‌ای وجود داره؟

اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
خیلی از ماها تو زندگیمون حس اضطراب رو تجربه کردیم و در کنارش اسم اختلال اضطراب رو هم شنیدیم. آیا این یعنی همه ما اختلال اضطراب داریم؟ در همین ابتدا بیاید تفاوت استرس، اضطراب و اختلال اضطراب رو بهتون توضیح بدم.


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
اجداد غارنشین ما در طول روز با خطرات مختلفی روبرو بودند، از حمله حیوانات وحشی تا کشته شدن موقع جنگ و شکار. در این شرایط بدن ما هورمونی رو ترشح می‌کرد که بتونه واکنش مناسبی برای این موقعیت در مغز ایجاد کنه، در واقع نوعی تلاش برای بقا. پس زمانی که فردی احساس خطر کنه، بدن فرد شروع به ترشح هورمون استرس می‌کنه که باعث میشه قلب تندتر بزنه، تنفس بیشتر بشه و فشار خون بالاتر بره، در نتیجه خون بیشتری به اندام‌ها پمپاژ می‌شه. این پاسخ به فرد این امکان رو میده که آماده مبارزه یا فرار باشه.


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
اضطراب هم یک احساس طبیعی و  در واقع پاسخ بدن به اون استرسه. بسیاری از مردم اضطراب رو قبل از تصمیمات بزرگ یا رویداد مهم زندگیشون تجربه می‌کنن. این اضطراب میتونه علائم جسمی مثل لرزش و تعریق هم داشته باشه.


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
ما این روزها انسان‌های مدرنی شدیم اما کدهای ژنتیکی ما و تا حدی ساختار مغز ما تغییر زیادی نکرده، یعنی برای این مغز استرس فرستادن یک پیام گاهی میتونه شبیه خطر حمله خرس‌ها ارزیابی بشه. پس یعنی گاهی مدت یا شدت احساس اضطراب با محرک اصلی یا اون عامل ایجاد این اضطراب همخونی نداره. یعنی مثلا برای یک تصمیم کوچیک فرد دچار اضطراب شدید یا طولانی مدت میشه.


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ،
وقتی پاسخ اضطرابی به حدی باشه که در زندگی روزمره ما اختلال ایجاد کنه، اینجاست که به خودش اسم اختلال اضطرابی می‌گیره. و با ترس، دلهره، نگرانی مفرط، عصبی بودن، بی ‌قراری و تنش و حتی علائم فیزیکی مثل مشکلات گوارشی، تهوع، افزایش فشار خون و ... خودش رو نشون میده. انجمن روانشناسی آمریکا (APA) اضطراب رو اینطور تعریف می‌کنه: «احساساتی که با احساس تنش، افکار نگران، و تغییرات فیزیکی مانند افزایش فشار خون مشخص می‌شود».


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ، افسردگی ،
طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA)، حدود 40 میلیون نفر در ایالات متحده به اختلال اضطراب مبتلا هستن. این شایع ترین گروه بیماری های روانی در این کشوره. با این حال، تنها 36.9 درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب تحت درمان قرار میگیرن. دونستن تفاوت بین احساسات معمولی اضطراب و یک اختلال اضطرابی که نیاز به مراقبت داره می‌تونه به فرد در شناسایی و درمان این بیماری کمک کنه.


اضطراب ، استرس ، سلامت روان ، افسردگی ،
در قسمت‌های بعدی این مطلب ما به توضیح بیشتر دلایل اضطراب و تاثیرش روی ذهن و بدن، انواع مختلف این اختلال مثل اضطراب رابطه، اضطراب جدایی، اضطراب پیش از وقوع اتفاقات و... می‌پردازیم.
اگه این موضوعات براتون جالبه ما رو با هشتگ #سلامت_روان دنبال کنید.