تبیان، دستیار زندگی

گزارشی درباره اثر کاریکاتور رسانه‌ها روی افکار عمومی

کاریکاتورها هم می‌کُشند !

نسل کشی یک رویداد نیست که به سادگی یک روز صبح از خواب بیدار شوید و شروع به نابودی کل مردم کنید نسل کشی فرآیندی است که در طول سال‌ها آن را انجام دادید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
نسل کشی ،  کاریکاتور   ، رسانه‌ها ،  اثر کاریکاتور  رسانه‌ها روی افکار عمومی،   نسل‌کشی فلسطینی‌ها  ، رژیم صهیونیستی ،  جنگ ،
نسل کشی مراحلی دارد که در مجموع 10 مرحله است لیست تهیه شده توسط گرگوری استانتون، رئیس موسس و رئیس سازمان دیده بان نسل‌کشی می‌گوید یکی از این مراحل نسل‌کشی «غیرانسانی شدن» است چون ارتکاب به نسل‌کشی آسان نیست.

کشتن هزاران مرد، زن و کودک به روح و روان آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود فرد با انواع سؤالات ناراحت‌کننده مواجه شود، تا با انواع افکار ناخوشایندی که حتی در بسته‌ترین ذهن‌ها نفوذ می‌کنند، مانند جاسوسی که مخفیانه وارد یک ذهن می‌شوند.

آنهایی که بیمارستان را بمباران می‌کنند چطور شبها می‌خوابند؟

روزنامه‌نگار الجزیره به این مسئله پرداخته و می‌گوید کسانی که ماشه را روی کودکان می‌چکاند، آن‌هایی که بمب‌ها را روی مدارس و بیمارستان‌ها می‌اندازند، کسانی هستند که اشخاص می‌کُشند. در این صورت، انسان تعجب می‌کند که چگونه آنها شب می‌خوابند؟ چگونه در هر لحظه بیداری خون روی دستان خود را نمی‌بینند. انگار جواب برایشان ساده است که با این خودشان را قانع می‌کنند که به اندازه خودشان انسان نیستند و این کار را با موفقیت انجام می‌دهند تا با متقاعد کردن خود بگویند که قتلی انجام نمی‌دهند.

آنها برای قتلی که انجام می‌دهند اسمی به نام کنترل آفات گذاشتند و این انسان‌زدایی را به طور مداوم انجام می‌دهند و البته در این کار هم تنها نیستند دیگر کشورها و دولت‌ها (امریکا، انگلیس و...) هم در این جنایتشان مشارکت دارند حتی آنها را تشویق به این کار می‌کنند.

این وضعیت آخرالزمانی به صورت زنده است که ما در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم که نوزادان در حیاط بیمارستان محاصره شدند و خیابان‌ها از کفن پر شده‌اند.

شریف نبودن واشنگتن‌پست در به تصویر کشیدن کاریکاتور

واشنگتن پست اما در این میان با کاریکاتوری که به تصویر کشید با عنوان «سپر انسانی» اوج شریف نبودنش را رساند و به وضوح قصدش برای نسل‌کشی فلسطینی‌ها را عنوان کرد و بمباران‌های خصمانه رژیم صهیونیستی به بیمارستان‌ها، خانه‌ها و مردمانی که برای زندگیشان نان می‌پزند را نادیده گرفت.

کاریکاتوری غیر انسانی بدون هیچ‌گونه انسانیت

این کاریکاتور مردی را با ویژگی‌های غیرانسانی (حیوان) در کت و شلوار راه راه تیره به تصویر می‌کشد که به نوعی حماس با حروف سفید درشت روی آن نقش بسته است. بینی بزرگ او از زیر چشم‌های فرورفته‌ای که ابروهای پرپشتی دارد، بیرون می‌آید. او چندین فرزند و یک زن عرب پوش با ظاهری درمانده دارد که به بدنش بسته شده است. در سمت چپ او پرچم فلسطین و در سمت راست تصویری جزئی از الاقصی و البته یک چراغ نفتی است فقط در صورتی که نمادگرایی به اندازه کافی واضح نبود.

کاریکاتوری که هیچ‌گون انسانیتی در آن وجود نداشت. دیوید شیپلی، سردبیر صفحه تحریریه، پس از حذف کاریکاتور، در یادداشتی برای خوانندگان نوشت که در آن صرفا یک «کاریکاتور» بود.

اما در این میان سوالی که وجود دارد این است که چرا واشنگتن پست در بحبوحه جنگ نسل کشی رژیم اسرائیل علیه غزه، کاریکاتور غیرانسانی را منتشر کرد؟ شاید می‌خواهد بیشتر به تفرقه‌انگیزی دامن بزند.