تبیان، دستیار زندگی

5 کلاهبرداری هوش مصنوعی که باید آنها را بشناسید

کلاهبرداران با استفاده از هوش مصنوعی به راحتی می‌توانند از شما اخاذی کنند، پس بهتر است قبل از هر تماس تلفنی یا پیام ورودی از درستی آن مطمئن شوید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهسا زحمتکش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کلاهبرداری هوش مصنوعی ، هوش انسانی ، کلاهبرداری‌های تقلبی ، کلاهبرداری‌های جعلی خانوادگی،
جدا از شگفتی‌هایی که هوش مصنوعی در این مدت اخیر رقم زده، باید بگوییم برای انجام وظایف که ممکن است شامل تشخیص گفتار، تصمیم گیری، نوشتن، ساختن هنر یا مجموعه‌ای از وظایف دیگر باشد، به هوش انسانی نیاز دارد. اما به طور کلی با تمام مزایایی که این فناوری دارد، زمانی که به دست افراد نادرستی برسد، می‌توانند از آن برای اهداف شرورانه نیز استفاده کرد.

بسیاری از افراد قربانی کلاهبرداری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی شده‌اند و پول زیادی از دست داده‌اند. در اینجا 5 کلاهبرداری اخیر هوش مصنوعی و چند نکته برای محافظت از خودتان آورده شده است:

1. کلاهبرداری‌های جعلی خانوادگی

کلاهبرداری‌های تقلبی مانند کلاهبرداری‌های خانوادگی از مدت‌ها قبل وجود داشته است، اما فناوری هوش مصنوعی آنها را به سطوح وهم‌انگیز جدیدی می‌برد. کلاهبرداران اکنون می‌توانند از یکی از پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی خود قطعه‌ای از صدای یکی از افراد خانواده را بگیرند و از هوش مصنوعی برای تکرار صدا و برقراری تماس تلفنی جعلی با یکی از اعضای خانواده برای درخواست پول برای مواقع اضطراری استفاده کنند. این ممکن است مانند تماسی با پدربزرگ و مادربزرگ با صدای تولید شده توسط هوش مصنوعی باشد که از نوه آنها تقلید می‌کند و می‌گوید آنها دستگیر شده‌اند و برای وثیقه یا جریمه به پول نیاز دارند. قربانیان نیز می‌گویند مطمئن بودند که صدای نوه آنها در تلفن آنها بوده است.

نکته: کارشناسان پیشنهاد می‌کنند کلمه رمز خانواده‌ای پیدا کنید که می‌تواند در چنین شرایطی استفاده شود و تأیید کند که آیا عضو خانواده شما تماس می‌گیرد یا یک کلاهبردار ماهر.

2. کلاهبرداری‌های آدم ربایی

روش دیگری که کلاهبرداران ممکن است از نرم افزار تقلید صدا استفاده کنند جعل یک آدم ربایی است. آن‌ها صدایی تولید می‌کنند که شبیه صدای فرزندتان است و می‌گوید گروگان گرفته شده است. سپس کلاهبردار با تلفن تماس می‌گیرد و باج می‌خواهد.

نکته: از تلفن دیگری برای تماس مستقیم با فرزند یا نوه خود استفاده کنید و متوجه شوید که آیا واقعاً در خطر هستند یا خیر.

3. کلاهبرداری‌های سرمایه‌گذاری

تبلیغات زیادی در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی بازار وجود دارد. بسیاری از پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری آنلاین نوعی برنامه یا وب‌سایت سرمایه‌گذاری موبایل مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند. کلاهبرداران از هیاهوی هوش مصنوعی آگاه هستند و از آن به نفع خود برای فریب دادن سرمایه گذاران ناآگاه استفاده می‌کنند. یکی از انواع رایج کلاهبرداری سرمایه‌گذاری، جایی است که کلاهبرداران ادعا می‌کنند هوش مصنوعی آنها می‌تواند از طرف شما ارزهای دیجیتال را معامله و سود قابل توجهی ایجاد کند.

نکته: اگر پیشنهاد آنها خیلی خیلی خوب به نظر می‌رسد، احتمالاً یک جای کار می‌لنگد.

4. حملات چت‌بات‌ها

بسیاری از مردم از چت‌بات‌ها برای کمک به جستجوهای آنلاین استفاده می‌کنند و می‌توانند بسیار مفید باشند. با این حال، مهم است که بدانید که این مکالمات می‌توانند توسط هکرهایی با دستور کار خود ربوده شوند که ممکن است ربات چت را دور بزنند و سعی کنند شما را به یک سایت مخرب هدایت کنند یا از شما بخواهند اطلاعات شخصی و حساس را وارد کنید.

نکته: سعی کنید از چت‌بات‌ها برای اطلاعات کلی استفاده کنید و اطلاعات حساس و مهم را رد و بدل نکنید.

5. حملات فیشینگ سفارشی‌

در این دوره، اکثر مردم ایمیل‌های فیشینگ دریافت کرده‌اند و عادت کرده‌اند که بتوانند آنها را با دستور زبان ضعیف، طراحی گرافیکی غیرحرفه‌ای یا آدرس فرستنده ناشناس شناسایی کنند. با هوش مصنوعی، این تلاش‌ها پیچیده‌تر می‌شوند. کلاهبرداران اکنون می‌توانند ارتباطات رسمی موسسات مالی، نهادهای دولتی و دیگران را با دقت بیشتری تقلید کنند. آنها همچنین ممکن است اطلاعات شخصی دقیق‌تر را بدست آورند و از آنها استفاده کنند که ممکن است پیام را قانونی‌تر به نظر برساند.

نکته: اگر مطمئن نیستید پیام واقعی یا تقلبی است، تلفن را قطع کنید و مستقیماً با موسسه مالی تماس بگیرید یا به شعبه مراجعه کنید.

مزایا و خطرات هوش مصنوعی هنوز در حال آشکار شدن است و این بدان معناست که مهم تر از هر زمان دیگری باید در مورد پیام‌هایی که دریافت می‌کنید سؤال کنید و از شماره حساب‌های مهم و اعتبارنامه‌های ورود محافظت کنید.

منبع: https://www.citadelbanking.com/learn-and-plan/5-artificial-intelligence-scams-to-be-aware-of