تبیان، دستیار زندگی
ها غلام پیروانی : ما همیشه روی پوست خربزه قرار داریم به كار بردن الفاضی مثل مربی بی ادعا، مرد متین، انسان شریف و.. برای توصیف غلام پیروانی كافی نیست و نمی تواند حق مطلب را ادا كند. به عقیده خیلی ها بزرگترین ویژگی او جسارتی ا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفتگو با مربی دوست داشتنی فجری ها

غلام پیروانی : ما همیشه روی پوست خربزه قرار داریم


به كار بردن الفاضی مثل مربی بی ادعا، مرد متین، انسان شریف و.. برای توصیف غلام پیروانی كافی نیست و نمی تواند حق مطلب را ادا كند. به عقیده خیلی ها بزرگترین ویژگی او جسارتی است كه با آن طی چند سال اخیر به نتایج قابل توجهی دست یافته است. پیروانی سالهای سال است كه با جوان ترین بازیكن ها در یك تیم بی بضاعت از نظر مالی شگفتی های فراوانی خلق كرده است و حالا همه به این مهم اعتراف می كنند، اما جالب اینجاست كه كمتر كسی در خصوص تفكرات تاكتیكی او حرفی بر زبان می آورد. آیا تیم پیروانی بدون تاكتیك بازی می كند؟

نتایج هفته های ابتدایی فجر امیدوار كننده نبود اما به مرور زمان خودتان را پیدا كردید و بر همه پیش بینی ها خط بطلان كشیدید، آیا اتفاقی در این مدت رخ داده است؟

بله، بزرگترین اتفاق این بود كه بازیكنان ما خودشان را باور كردند. آنها حالا تجربه بیشتری نسبت به گذشته دارند و دیگر استرسی برای مقابله با تیمهای بزرگ ندارند. من همان روزهای اول فصل هم گفته بودم كه تیم ما به زمان نیاز دارد تا جا بیفتد. شما هیچ تیمی را سراغ ندارید كه مثل فجر سپاسی شیراز بازیكن فروخته باشد. در واقع اسكلت اصلی تیم پارسال از ما جدا شد.

از سویی بودجه باشگاه هم در حدی نبود كه بتوانیم بازیكن با تجربه وبزرگی به تیم بیاوریم، اما من به این جوانها اعتقاد دارم و مطمئن هستم در دور برگشت بازیها، نتایج خوبی را كسب می كنیم.

ولی همیشه نمی توان با اتكا به جوانها به هدف رسید. سایپا هم خطر بزرگی كرد اما نتایج خوبی به دست نیاورد؟

البته ما هنوز هم بازیكن های باتجربه ای در تیم داریم اما رجب زاده، پورمند، رضایی ، ذوالرحمی و.. نامهای بزرگی هستند كه هر كدامشان جزو بهترین های تیمشان در این فصل هستند. تازه اكبرپور هم در میانه های فصل به قطر رفت تا در تمرین های یكی از باشگاه های این كشور شركت كند به هر حال زمان می خواستم كه به اینجا برسیم. باور كنید به جای این 4 برد ما اگر مساوی می گرفتیم از بازیكنان راضی بودم هیچ وقت ناامید نیستم. كسی كه ناامید باشد مثل مرده ای است كه روی آن گل نریخته اند.

با این همه بازیهای پرنوسانی را پشت سرگذاشتید. یك روز 5 گل از پیروزی دریافت كردید، اما در یك دیدار دیگر سپاهان را شكست می دهید؟

خب این هم به همان جوانی تیم برمی گردد. ما علی رغم این كه 5 گل از پیروزی دریافت كرده بودیم بازی بسیار خوبی را مقابل این تیم به نمایش درآوردیم. حتی نیمه اول را نیز از آنها پیش افتادیم، اما آن تجربه لازم را نداشتیم كه تا پایان بازی نتیجه را حفظ كنیم. با این همه بیشتر كارشناسان، فوتبال خوبی را كه به نمایش درآوردیم مورد تحسین قرار دادند.

شما علاوه بر این یك شكست سنگین دیگر را هم در برابر استقلال اهواز متحمل شدید در حالی كه آن روز همه انتظار داشتند حتی این تیم را در اهواز هم ببرید؟

خودتان هم می گویید همه انتظار داشتند ما ببریم. این یعنی چی؟ من واقعا از این كه دیگران روی تیم ما به شكل حساب می برند خیلی خوشحالم، ولی زیبایی های فوتبال به همین است كه می بینید. یك روز همه انتظار دارند حریف را ببرید ولی چند تا گل می خورید. متاسفانه بچه های ما به دلیل بازیهای خوب و امتیازهایی كه در روزهای گذشته آن دیدار كسب كرده بودند دچار اندكی غرور شدند و خودتان بهتر می دانید غرور بدترین سم برای هر تیمی است.

یكی از بهترین بازیهای فجر در این فصل مقابل سپاهان انجام گرفت. شكست دادن قهرمان فصل گذشته آن هم با این نتیجه كار هر تیمی نیست؟

ما برای بازی مقابل سپاهان برنامه های زیادی داشتیم. تنها تمی كه در 2 بازی رفت و برگشت فصل قبل این تیم را شكست داد ما بودیم و همین عامل باعث شد بچه ها از نظر روحی در شرایط خوبی قرار بگیرند. سپاهان برخلاف این كه چند بازیكن خوب را هم به تركیب خودش اضافه كرده است هنوز آن هماهنگی پارسال را ندارد و گرنه آنها می توانند یكی از امیدهای قهرمانی باشند. خوشبختانه تاكتیك هایی كه اتخاذ كرده بودیم جواب دادند و بازیكنان هم بخوبی مقررات را در زمین پیاده كردند تا این برد شیرین را كسب كنیم .

به عقیده خیلی ها این برد شما بیشتر از دیگر بازیهایتان به چشم آمد؟

من هرگز" منم" نمی زنم. ما همیشه روی پوست خربزه ای قرار داریم كه آدم را زمین می زند. برای این كار كلی وقت گذاشتیم. فكر می كنم بچه ها تاكتیك پذیرند و می توانند افكار مربیان را در زمین پیاده كنند.

شما از افكارتان صحبت می كنید، ولی هرگز تاكتیك هایتان را تشریح نمی كنید؟

سپاهان مهره های بسیار خوبی دارد. مقابل پیروزی هم تاكتیك خیلی خوبی داشتیم كه بچه ها آن را فقط در 45 دقیقه ابتدایی به اجرا درآوردند، اما این دفعه همه  دستورات به اجرا درآمدند. ما نوید كیا و رمضانی را كه معمولاً پاسهای خیلی خوبی می فرستند از كار انداختیم و در یك سوم میانی حریف مدام با آنها جنگیدیم، جوان ترهای ما بیشتر جنگیدند و از این طریق فرصتهای متعددی را نصیب خودمان كردیم. اگر دقت كرده باشید، پیروزی هم مهره های بیشتری نسبت به استقلال داشت اما آبی ها هم با همین تاكتیك نتیجه گرفتند.

این تاكتیك را در برابر استقلال تهران هم به كار گرفتید یا این كه مهر آخرین دیدار پیش از تعطیلات نیم فصل را روشهای جدیدی به میدان رفتند؟

ببینید، هر بازی شرایط خاص خودش را دارد. استقلال یك تیم بزرگ با مهره های بزرگ است. آنها آمده بودند با برتری مقابل ما به قهرمانی نیم فصل دست یابند اما در آخرین لحظات، ورق به نفع ما برگشت.

من به جوانهای تیمم واقعا افتخار می كنم. برخلاف این كه به دلیل كم تجربگی 2 گل در نیمه اول دریافت كردیم، توانستیم در 45 دقیقه دوم كار را به تساوی بكشیم. آنها از نظر بدنی مقابل دوندگی های ما كم آورده بودند و با قطع ارتباط هافبك ها و فورواردهایشان هه چیز را در اختیار گرفتیم. استقلالی ها كاملا در چنگ ما بودند و به عقیده خودم حق ما آن نتیجه نبود. باید بازی را می بردیم. متاسفانه 2 تا توپ ما هم به تیر دروازه خورد.

قلعه نویی پس از پایان دیدار با كنایه گفته بود كه فجری ها به جز پرتاب اوت تاكتیك دیگری ندارند؟

نه، این طور نیست، البته وقتی این شانس را داریم كه از پرتاب های علیزاده استفاده كنیم. چرا این كار را نكنیم. این بازیكن از قدرت ذاتی برخوردار است كه یك امتیاز برای او محسوب می شود. به هر حال آقای قلعه نویی و دیگر دوستان لطف دارند كه این طوراظهار نظر می كنند.

بحث لجبازی های شما به مهدی رحمتی هم مدتی نقل محافل بود؟

من با مهدی لجبازی نمی كردم. رحمتی دروازه بان خیلی خوبی است . او حتی از نظر اخلاقی هم مورد تایید همه بوده است. اما این اواخر دلش با تیم نبود. شاید اگر به من هم پیشنهاد چندصد میلیونی می دادند دچار این دوگانگی می شدم، البته مساله دیگری هم بود رحمتی مقابل پیروزی ضعیف بازی كرد و من در دیدارهای بعدی به آشنا میدان دادم كه این بچه هم الحق والانصاف خوب كار كرد، اما وقتی دیدم جلوی استقلال اهواز گلهای مفتی خوردیم دوباره رحمتی را گذاشتم درون دروازه.

شما از هواداران و تماشاچیان شیرازی انتقاد می كردید و این انتقادها پس از بازی با استقلال تهران به اوج خودش رسیده بود؟

اتفاقا هنوز هم روی حرفم هستم. من برای هواداران شیرازی متاسفم كه به جای تشویق تیم شهرستان تیمهای غریبه را تشویق می كنند. ببینید، استقلال آمد اینجا، 25 هزار تماشاچی آمد كه 90 درصد آنها طرفدار حریف بودند. واقعا خیلی عجیب است كه آدم در شهر خودش غریب باشد.

طی فصل های گذشته جوانهای زیادی از فجر به تیم ملی راه یافتند. این بار هم بازیكنی را به اردوی تیم ملی معرفی می كند؟

حسین آشنا، دروازه بان ایده آلی است. زارع، فلاحی، محمدی و مقیمی جوانهایی هستند كه سال آینده بازدهی می دهند. من كاركردن با این جوانها را دوست دارم.

برای ادامه روند فعلی چه برنامه هایی دارید؟

هر روز به بچه ها می گویم كه توجه داشته باشند روی پوست خربزه راه می روند . به آنها می گویم مغرور نشوند و البته نباید از باخت هم مایوس شویم. خود من هم نباید مغرور بشوم و از خدا می خواهم در این راه كمكم كند.

برنامه هایتان در همین حد هستند یا برنامه های فنی هم دارید؟

من كه نمی توانم بار فنی تیم را درروزنامه ها مطرح كنم. عاشق این كارم و دنبال پول هم نیستم. مطمئن باشید در تمام این مدت مبلغ پولی را كه دریافت كردم خودشان تعیین كرده اند.