تبیان، دستیار زندگی

 چرا نوجوان به سمت تحربه کارهای خطرناک می روند؟

احساس خوب خطر کردن؟!

«همه روزام شبیه همه، هیچ چیزی نیست که حالم رو خوب کنه، چقد همه چی کسل کننده ست.»
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا قربانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
احساس خوب خطر ، نوجوان ، روزمرگی ، خلاقیت در برنامه ریزی  زندگی ،
پای درددل نوجوان ها که بنشینید از این دست جملات زیاد می شنوید.این که برنامه همه روزهایشان خلاصه شده است در مدرسه رفتن و برگشتن و درس خواندن، بدون هیچ پس و پیشی. گاهی هم اگر برنامه های بیرون از مدرسه با دوستان، در چهارچوب خانواده تعریف شده باشد یک برنامه دورهمی و گشت و گزار مختصر به داد روزهایشان می رسد. روزمرگی یکی از دردهایی است که آدم ها در سن نوجوانی بیشتر به آن مبتلا می شوند. سردرگمی در علایق و اهداف آینده، تنوع خواهی در تمام ابعاد زندگی خصوصا تفریح و عدم داشتن خلاقیت در برنامه ریزی های روزانه از جمله دلایلی است که باعث می شود نوجوان بالاخره آنقدر از روزهای تکراری اش خسته شود که به هر راه حلی چنگ بزند.
او در مقطعی ست که دوست دارد تجربیات متفاوتی نسبت به کودکی داشته باشد؛ حالا دیگر با خرید عروسک و دیدن انیمیشن سر ذوق نمی آید و برای داشتن هیجان در زندگی نیازمند به انجام کار های خارق عادتی است که او را شگفت زده کند. به گفته دکتر سیما فردوسی روانشناس حوزه خانواده، اگر تا دیروز برای نوجوان دهه 60 و 70 رفتن به خانه یکی از اقوام یا مسافرت فامیلی و قرار گرفتن در بین هم سن و سالان فامیل اصطلاحا یک خوش گذرانی هیجان انگیز محسوب می شد، نسل امروز آنقدر دیر به وجد می آید که شاید رفتن به یک کشور خارجی بتواند برای او تحول و شگفت زدگی ایجاد کند. حالا او برای فرار از این حجم از کسل کنندگی بین ساعات مدرسه و خانه باید به چه چیز پناه ببرد تا به قول معروف حالش جا بیاید؟

گای کلّکستُن دانشمند علوم شناختی، در سال2013 مقاله ای را درباره اینکه چرا نوجوان دوست دارد کارهای عجیب و خطرناک کند منتشر کرده و با یک مثال شروع می کند:

روزمرگی یکی از دردهایی است که آدم ها در سن نوجوانی بیشتر به آن مبتلا می شوند. سردرگمی در علایق و اهداف آینده، تنوع خواهی در تمام ابعاد زندگی خصوصا تفریح و عدم داشتن خلاقیت در برنامه ریزی های روزانه از جمله دلایلی است که باعث می شود نوجوان بالاخره آنقدر از روزهای تکراری اش خسته شود که به هر راه حلی چنگ بزنداو می گوید در بریتانیا نوجوانان بین 11 تا 15 سال از روی دیوار دریایی با ارتفاع 20 متر به صورت عمودی داخل دریا می پرند و اصطلاحا به این کار می گویند: «سنگ قبر شدن». این کار طی نه سال گذشته باعث شده 20 نوجوان جان خود را از دست بدهند،  70 نفر فلج بشوند و مابقی عمرشان را اسیر صندلی چرخ دار باشند. اما دلیل اصلی این ریسک بزرگ چیزی نیست جز فشار دوستان! اساسا در سن نوجوانی ترغیب در انجام یک کار توسط هم نسلان و همراهی با دایره دوستان و انجام کارهای مورد علاقه جمعی و در مقابل ترس از ترد شدن بخاطر اجتناب از این کارهای مشترک، بسیار پررنگ است. چیزی که کلکستن هم در مقاله اش اشاره می کند این است که این نوجوانان وقتی روی دیوار 20 متری صف می بندند و توسط باقی دوستانشان برای پریدن تشویق می شوند اصلا نمی توانند از این امر سرپیچی کنند. کلکستن هیجان پریدن در آب و احساس زندگی کردن واقعی حین چنین تجربه ای را دلیل دوم این خطر کردن می داند. حسی که این چند ثانیه فاصله، از دیوار تا دریا تجربه می کنند چیزی شبیه به در لحظه زندگی کردن و خالی شدن ذهن است که این نوجوانان پس از سوال و جواب های پژوهشگر به آن اشاره کرده اند. دقیقا مشابه حسی که در استفاده از مواد مخدر هم تجربه می شود. ملال آور بودن مدارس و پناه بردن به هیجان باچاشنی ترغیب در دایره دوستان نه تنها در خطر کردن پریدن در آب از فاصله 20 متری، بلکه در رو آوردن به مصرف مواد مخدر و تجربه متفاوت جدا شدن از روزمرگی های مدرسه،خانه و خانه، مدرسه هم تعریف می شود.

«مگ جرارد» روانشناس و استاد دانشگاه در پژوهش میدانی روی 10هزار نوجوان آمریکایی می گوید: نوجوان اساسا برای انجام یک کار دلیل منطقی ندارد و تحت تاثیر محرک های هیجانی و آنی است. یعنی در حقیقت او با برنامه ریزی و قصد قبلی به سمت یک تجربه پرریسک نمی رود. استفاده از یک ماده مخدر یا انجام یک کار عجیب را هم از همین موارد است که به گفته این پژوهشگر اگر از نوجوان سوال شود که برای انجام این کار چه فکری کرده است می گوید: نمی دانم!

جرارد می گوید: «اولین تجربه ی پذیرش خطر، اراده نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد تا این رفتار را در آینده هم تکرار کند. او از وجدان خود درباره رفتارهای پرخطر کمک می گیرد، اما نه همیشه به روش خیر در برابر شر. وقتی از زاویه ی دید یک کودک، با روش منطقی و موجه به مسئله نگاه می کنید، حضور فرشته و شیطان را بر شانه ‌های خود احساس کرده، اما وقتی به روش تجربی و هیجانی رفتار می کنید، توجهی به فرشته و شیطان ندارید. تنها یک صدا در شما  فریاد می زند: "کار جالبی به نظر می رسد." پژوهش ها نشان می دهد تنها این صدا نیز تعیین کننده نیست، هنگامی که دچار حالت هیجانی می شوید، تصور دیگران درباره ی شما از همه چیز برایتان مهمتر است به ویژه این تصویر اجتماعی خاص که شما نوجوانی با رفتارهای پرخطر هستید پس احتمالا آدم جالبی خواهید بود.» این صدا و عواطف از جمله حس تایید شدن و مورد توجه واقع شدن اساسا جز افکاری است که نوجوان در طول روز مدام با آن سر و کله می زند و طبیعی ست اگر در دایره دوستانی که یکی از کارهای مشترک شان استفاده از مخدر است فارغ از دلایل ذکر شده مثل تجربه هیجان انگیز و ساعات خسته کننده مدرسه، قرار بگیرد احتمالا همرنگ آنها شود.