تبیان، دستیار زندگی

مروری بر  ایثار و فداکاری معلم‌ها

روایتهایی از جنس ایثار!

حتما همه ما در طول زندگی معلم‌هایی داشتیم که در تغییر مسیر زندگی‌مان تاثیرگذار بودند، معلم‌هایی که دوستمان داشتند، گاه علاقه و استعدادهایمان را کشف می‌کردند و با تشویق ما را به سمت موفقیت هل می‌دادند! معلم‌هایی که نور بودند و مهربان، طوریکه با گذشت چندین سال وقتی از آنها یاد می‌کنیم لبخندی مهمانمان می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ایثار و فداکاری معلم‌ها

در این کره خاکی میلیون‌ها معلم عاشق وجود دارد که با شغلش زندگی می‌کند و گاه در اوج گمنامی محرکی می‌شود برای حل و پیدا کردن تکه پازل دانش‌آموزانش، تکه‌هایی که خلاصه می‌شود در زندگی!

و اما در این بین، معلم‌هایی هستند که فراتر از مسئولیت، اخلاق و انسانیت را به شغلشان گره زدند، معلم‌هایی که ایثار و فداکاری را مشق کرده و در دل تاریخ ماندگار شدند.

ایثار و فداکاری معلم‌ها، حمیدرضا کنگوزهی،  معلم بلوچ، ایثار و فداکاری معلم‌ها، حمیدرضا کنگوزهی،  معلم بلوچ، ایثار و فداکاری معلم‌ها، حمیدرضا کنگوزهی،  معلم بلوچ، ایثار و فداکاری معلم‌ها، حمیدرضا کنگوزهی،  معلم بلوچ، 

معلمی که زیر آوار ماند

حمیدرضا کنگوزهی معلم بلوچ دبستان 53 نفری در روستای نوکجوی بود، او به همراه معلم دیگر در زنگ تفریح متوجه ریزش دیوار اتاق مخروبه در همسایگی ساختمان مدرسه روی بچه‌ها شدند. او در جریان تلاش برای جان دانش‌آموزان زیر آوار ماند و متاسفانه جان خود را از دست داد.


ایثار و فداکاری معلم‌ها، اکبر عابدی ، حسن امیدزاده ، معلمان روستای بیجارپس، ایثار و فداکاری معلم‌ها، اکبر عابدی ، حسن امیدزاده ، معلمان روستای بیجارپس، ایثار و فداکاری معلم‌ها، حسن امیدزاده، معلم روستای بیجارپس،

نجات 30 دانش آموز از دل آتش!

بهمن 76 بود که مدرسه‌ای در روستای بیجارپس شفت آتش گرفت، واقعه تلخی که نجات دهنده‌‍‌های آن، «اکبر عابدی و حسن امیدزاده» بودند معلمان فداکاری که 30 دانش آموز را از دل آتش نجات دادند. صورت و جان سوخته‌ حسن امیدزاده که نشان از عشق و علاقه و فداکاری او به بچه ها و شغلش بود و پس از 15 سال تحمل درد، در سال 91 درگذشت.


ایثار و فداکاری معلم‌ها ، معلم فداکار لرستانی ،ایثار و فداکاری معلم‌ها ، معلم فداکار لرستانی ،

معلم فداکار در لرستان

سال 93 مشکلی برای یکی از دانش آموزان مرکز شبانه روزی عشایری منطقه ویسیان به وجود می‌آید، «کاظم صفرزاده» معلم فداکار لرستانی در شبی که باران شدید خرم آیاد و لرستان را درگیر کرده بود، سعی در رساندن او به بیمارستان مرکز استان می‌کند؛ اما در راه، خودرو در سیلاب گرفتار می‌شود و سرنشینان آن براثر خفگی فوت می‌شوند.

معلمی که غرق شد

اردیبهشت سال 80، دختری در اردوی تفریحی در اطراف مشهد در حال غرق شدن بود که «حمیده دانش»، معلم  24 ساله خودش را به دل آب می‌زند و بعد از نجات جان دانش آموز 13 ساله، در گل و لای رودخانه گرفتار شده و به کام مرگ فرو می‌رود.


ایثار و فداکاری معلم‌ها، محمود واعظی نسب، 

فوتبالی که جان گرفت

«محمود واعظی نسب»، معلم ابتدایی که در حال مشاهده فوتبال دانش آموزان بود، ناگهان متوجه افتادن دروازه آهنین فوتبال روی یک دانش آموز ابتدایی می‌شود و به سرعت دانش آموز را از آن محل دور می‌کند و  دروازه آهنین روی سر خودش فرود می‌آید. این معلم فداکار بعد از دو روز جدال با مرگ، در اردیبهشت سال 87 چشمهایش را برای همیشه می‌بندد.

 

ایثار و فداکاری معلم‌ها، محمدعلی محمدیان، معلّم کرد مریوانی، ایثار و فداکاری معلم‌ها، محمدعلی محمدیان، معلّم کرد مریوانی، 

تراشیدن مو از ته!

«محمدعلی محمدیان» معلّم کرد مریوانی در بهمن ماه ۱۳۹۲ پس از اینکه متوجه شد یکی از دانش آموزانش مبتلا به بیماری سرطان است و به خاطر داروها ریزش مو پیدا کرده، به خاطر دانش آموزش و همدلی با او تماما موی سر خودش را می‌تراشد و به دنبال آن دوستان و همکلاسی‌های دانش آموز هم مو سر خود را می تراشند و این کارشان در رسانه‌های داخلی بازتاب فراوانی داشت.

ایثار و فداکاری معلم‌ها، علی بهاری، روستای شهرستان گرمی ، توابع استان اردبیل،

اهدای کبد برای نجات جان دانش آموز

علی بهاری، 26  سال است که در مقطع ابتدایی روستاهای شهرستان گرمی از توابع استان اردبیل مشغول تدریس است داستان و حکایت ایثار علی بهاری شنیدنی و خواندنیست. علیرضا شاگرد 9 ساله او از اول تا چهارم ابتدایی شاگرد آقای بهاری بوده، معلم در اواسط سال متوجه تغییرات ظاهری علیرضا می‌شود و بعد از پیگیری‌های پزشکی متوجه می‌شوند که علیرضا مشکل کبد دارد و باید سریعا در لیست اهدای کبد قرار بگیرد اما با توجه به اینکه این فرآیند زمان‌بر و خطرناک بود، معلم مهربان که شاگردش را مثل فرزندان خودش دوست دارد در اقدامی تحسین برانگیز تصمیم می‌گیرد نیمی از کبد خودش را به شاگردش اهدا کند.

اهدای عضو معلم جوان

«سیمین مشهدی منصوری» دبیر زبان و ادبیات فارسی  گلبهار، در کلاس درس دچار مرگ مغزی می‌شود و با اهدای اعضای بدنش علاوه بر نجات جان زن 50 ساله، آخرین درس ایثار و فداکاری را  در کلاس خود معنی کرد.