تبیان، دستیار زندگی

 سریال‌هایی که از دهه هفتاد تا امروز مناسبتی و خاطره‌انگیز بودند

میگن فرشته روزه‌شو با گریه افطار میکنه

سریال‌های مناسبتی تعطیلات نوروزی و ماه مبارک رمضان سال‌های سال است که طرفداران زیادی برای خود پیدا کرده، اگر بخواهیم درباره این سریا‌ل‌های مناسبتی صحبت کنیم شاید خیلی در این گزارش قرار نگیرد، اما اوایل دهه هفتاد بود که این سریال‌ها باب شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سریال‌های مناسبتی، سریال های تعطیلات نوروزی، سریال های  ماه مبارک رمضان ،

همزمانی ماه رمضان با تعطیلات نوروزی دهه هفتاد

نکته جالبی که وجود دارد، این است که سال 70 ماه مبارک رمضان با تعطیلات نوروزی همزمان شده بود و خسرو ملکان، سریال «مهمان» را اواخر دهه شصت ساخته بود و در روزهای تعطیل نوروز سال 70 به نمایش درآمد. داستان «مهمان» درباره خانواده آقای ستوده بود که یکی از فرزندانش برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته بوده و بعد از برگشت به کشور خانواده‌اش متوجه می‌شوند او ازدواج کرده و فرزند هم دارد. بازیگران این سریال جمشید مشایخی و حمیده خیرآبادی بودند.

بدون اغراق می‌توان گفت با توجه به ساخت سریال‌ها در دهه 90 افت و خیز عجیبی را در این دهه شاهد بودیم که جای تعجب داشت، البته تغییر مدیریت طی سال‌ها باعث شد که شاهد کم شدن این سریال‌ها باشیم«همسایه‌ها» و مشکلات اهالی

یکی از سریال‌هایی که ماه رمضان دهه هفتاد پخش می‌شد «همسایه‌ها» ساخته «حسن فتحی» بود که برای خیلی‌ها حس نوستالژیک و خاطره‌انگیزی داشته و همچنان دارد. داستان همسایه‌ها از این قرار بود که در یک محله قدیمی چندین خانواده و همسایه وجود داشتند که در هر قسمت این سریال مشکلات و مصائبی برای اهالی همسایه‌ها به وجود می‌آمد و با همکفری همدیگر مشکلات را برطرف می‌کردند. بیوک میرزایی، فریبا متخصص، شهلا ریاحی از بازیگران این سریال قدیمی بودند.

«بهاران در بهار» حضوری به یادماندنی از فرهاد اصلانی

سریالی که درباره حرص و طمع ساخته شده که فردی برای به دست آوردن زمین‌های معمار تلاش دارد پسرش را به عقد دختر او درآورد، در حالی که پسرش به دختر دیگری دل‌بسته است، در این سریال فرهاد اصلانی، نعمت‌الله گرجی، مهرانه مهین ترابی و ... بازی کردند. حضور بازیگرانی همچون اصلانی و مهین‌ترابی برای خیلی‌ها یادآوری خاطره‌انگیزی است.

اوج و فرود سریال‌های خاطره‌نگار؛ دهه 80

شاید دهه هفتاد استارت سریال‌های مناسبتی بود اما دهه هشتاد اوج سریال‌های به یادماندنی و خاطره‌انگیز با حضور افرادی همچون رامبد جوان، حمید گودرزی، سروش صحت، سیروس گرجستانی و... بود.

چراغ‌های خاموش، مهمانی از بهشت، گمگشته، یادداشت‌کودکی، نسیم رویا، همراز، نوعروس، عروج، پشت کنکوری‌ها، رویای ناتمام، رانت‌خوار کوچک، کمکم کن، رسم عاشقی، مرده متحرک، او یک فرشته بود، متهم گریخت، صاحبدلان، آخرین گناه، اغما، یک وجب خاک، بزنگاه، ملکوت، نون و ریحون و... از سریال‌هایی بودند که مخاطبان زیادی را پای جعبه جادویی نشاندند و سرگرمشان کردند.

این سریال‌ها تنها یک نام نیستند، بلکه هرکدام‌شان کوله‌باری از خاطرات را دارند که اگر اسمشان را بیاوریم برای مخاطب، حال و هوای آن روزها زنده می‌شود همراه با اشک‌ها و لبخندهایی که به همراه داشتند.

اصلا مگر می‌شود سریال‌های کمدی رضا عطاران در دهه هشتاد را فراموش کرد؟ حتی کسانی که خیلی به تلویزیون‌بین نبود آن کمدی‌ها از خاطره‌شان نرفته است!

افت و خیز سریال‌ها در دهه 90

بدون اغراق می‌توان گفت با توجه به ساخت سریال‌ها در دهه 90 افت و خیز عجیبی را در این دهه شاهد بودیم که جای تعجب داشت، البته تغییر مدیریت طی سال‌ها باعث شد که شاهد کم شدن این سریال‌ها باشیم.
سه دونگ سه دونگ، چمدان، خداحافظ بچه، شاید برای شما اتفاق ّیفتد، دودکش، مادرانه، فاخته، دردسرهای عظیم، برادر و... در دهه 90 خاطره‌انگیز شدند، اما آنچنان که سریال‌ها در دهه 80 ماندگار شدند نتوانستند خیلی آنگونه که شایسته است مسیری روشنی را به وجود آورند.