تبیان، دستیار زندگی

متل و هتل چیست؟ متل برای چه افرادی مناسب است؟

متل برای افرادی مناسب است که فقط قصد استراحت بین مسیر را دارند ولی مسافران برای اقامت در یک شهر احتیاح به رزرو هتل دارند لطفا همراه ما باشید تا به تفاوت امکانات و نحوه رزرو متل و هتل بپردازیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
متل و هتل
متل چیست و چه تفاوتی با هتل دارد؟ متل ها را در شهرهای متفاوتی از ایران می توان یافت. اما اگر در جاده های کشور کمی به تابلوهای اطراف تان نگاه کنید، احتمال اینکه این ساختمان ها را کنار جاده ببینید، زیاد است. اما فرق متل و هتل چیست؟ بسیاری از مسافران و گردشگران برای اقامت در طول سفر به‌سراغ هتل می‌روند. مثلا مسافرانی که تهران را به عنوان مقصد میانی انتخاب می کنند، معمولا ترجیح می دهند در هتل های تهران اقامت کنند. شاید یکی از دلایل مسافران بین راهی، عدم آگاهی آنها از متل باشد. متل و هتل تفاوت های قابل توجهی با هم دارند که این تفاوت ها روی هزینه اقامت نیز تاثیر خود را می گذارد. در ادامه همراه ما باشید تا به تفاوت امکانات و نحوه رزرو متل و هتل در ایران بپردازیم.

از تاریخچه متل چه می دانیم؟

تاریخچه متل با تاریخچه تولید ماشین‌ها و احداث جاده‌ها گره خورده است. ازآنجایی‌که کاربرد اصلی متل، ارائه اقامتگاهی برای مسافران بین‌راهی است، جاده‌ها تأثیر بسیار زیادی بر روی گسترش این نوع اقامت گاه‌ها داشتند. رونق اصلی متل‌ها بعد از پایان جنگ جهانی دوم آغاز شد. پیش از جنگ نیز در سال ۱۹۲۵ اولین متل در کالیفرنیا ساخته شد. در آن زمان، متل‌ها کمتر از ۲۰ اتاق داشتند و فقط نیازهای ابتدایی مسافران را برطرف می‌کردند. بعد از جنگ، ساختن ماشین‌ها و گسترش جاده‌ها در آمریکا با سرعت پیشرفت کرد. با این پیشرفت و بیشتر شدن تعداد مسافران، متل‌ها نیز بیشتر شدند. با گذشت زمان، متل‌ها به نوع متداولی از اقامتگاه‌ها تبدیل شدند. حالا متل، اقامتگاهی است که برای مسافران دوچرخه‌سوار بهترین گزینه است، اتاق‌های بیشتری نسبت به گذشته دارد و امکانات بیشتری را نیز تأمین می‌کند. 

فرق بین متل و هتل در چیست؟

معمولا مسافران برای اقامت در یک شهر نخستین گزینه ای که به ذهن شان می رسد رزرو هتل است. اما بسته به شرایط سفر، می توان گزینه های دیگری را نیز در نظر گرفت. اقامت در ویلاهای اجاره‌ای و سوئیت‌ها از جمله مواردی است که می تواند در لیست انتخاب شما قرار گیرد. اما یک‌ گزینه متفاوت می‌تواند اقامت در متل باشد. اما متل چیست؟ بارزترین ویژگی متل این است که بدانیم متل برای افرادی مناسب است که فقط قصد استراحت بین مسیر را دارند. کسانی که سفری طولانی در پیش دارند و می‌خواهند یک شب در طول سفر خود وقفه بیندازند، می‌توانند در متل ساکن شوند. اقامت در متل برای افرادی که کارشان سفر کردن است هم بسیار مناسب است. برای مثال افرادی که با دوچرخه به شهرهای بسیار می‌روند، می‌توانند در متل ساکن شوند. مثلا زائران حرم رضوی می‌توانند در هتل های مشهد اقامت داشته باشند، اما اگر مشهد شهری در میانه راه مقصدشان است، می توانند در متل ها اقامت کنند.
 
متل صحرا نوشهر

تفاوت در طراحی، نخستین فرق متل و هتل
طراحی هتل ها به ‌گونه ‌ای است که مهمانان آن گردشگر و یا ساکن همان شهر، بتوانند لحظات آرام و مفرحی را در فضای هتل بگذرانند. اما در مقابل، متل ‌ها با هدف اقامت مسافران بین ‌راهی ساخته شده اند. این مهم ترین فرق متل و هتل در طراحی است.  متل ها عموما ساختمان های یک یا دو طبقه هستند و در طراحی آن دسترسی آسان به اتومبیل شخصی و نزدیکی به ورودی بزرگراه ‌ها مورد توجه قرار می ‌گیرد. متل‌ ها امکانات اولیه‌ ای ارائه می ‌دهند تا هر مسافری توان پرداخت هزینه ی اقامت در آن ‌ها را داشته باشد. حتی اگر به متل ‌های واقع در اطراف جاذبه‌ های گردشگری دقت کنید، طراحی به ‌گونه ‌ای است که فرض شده مسافران بیشتر اوقات خود را در بیرون از متل می ‌گذرانند و تنها برای استراحت و گذراندن شب به متل باز می ‌گردند. دومین فرق متل و هتل در طراحی، ورودی اتاق‌ های متل هاست که معمولا رو به بیرون ساختمان است تا اقامت ‌کنندگان بتوانند به ‌راحتی به خروجی دسترسی داشته باشند. هتل ها اما به گونه ای طراحی شده اند که خروجی همه اتاق ها به لابی هتل ختم شود. جایی که مهمانان می توانند از فضای بزرگ داخل ساختمان یا حتی رستوران و کافی شاپ آن هتل بهره ببرند.
فرق دیگر متل و هتل در اینست که متل‌ ها بیشتر در حومه‌ ی شهرها و به‌ خصوص در نزدیکی آزاد راه‌ ها و جاده ها داخته می شوند، اما هتل‌ ها را همه جای شهر می توان یافت. هتل ها مخصوصا به ‌ویژه در مراکز شهرها، نزدیک فرودگاه ‌ها، اماکن معروف و پر تردد گردشگری، نزدیک مراکز خرید و همچنین در دنج ترین مناطق میدانگاه های معروف ساخته می شوند.
 
متل و هتل

تفاوت متل و هتل ؛ تفاوت در خدمات و کارکنان
از جمله فرق های بین متل و هتل این است که طبیعتا هتل ‌ها به دلیل امکانات و خدماتی که ارائه می ‌کنند، هزینه ی بالاتری نیز دریافت می ‌کنند. در مقابل نیز متل ‌ها امکانات زیادی در اختیار مسافر قرار نمی ‌دهند زیرا برایشان این امکانات تعریف نشده است و در نتیجه، بسیار ارزان تر هستند. دیگر فرق متل و هتل، صرف غذا در این دو اقامتگاه است. در بیشتر متل ‌ها تهیه غذا به عهده ی خودتان است و این در حالی است که در تمامی هتل ها، حداقل یک رستوران و یا کافه وجود دارد و مسافران می توانند اصلا نگران غذای خود نباشند. در هتل ها یکی از وعده های غذایی که معمولا صبحانه است، رایگان و باقی وعده ها شامل هزینه می گردند. در متل‌ها تعداد کارکنان بسیار کمتر از هتل‌ها است. یک فرد ممکن است مسئولیت پذیرش چندین فرد را به عهده داشته باشد. امکانات متل نیز محدودتر از هتل است. اکثر متل‌ها رستوران ندارند. امکاناتی مانند رستوران و یا استخر را می‌توانید در متل‌های لوکس پیدا کنید. اما جزو خدمات معمول متل ها محسوب نمی‌شود.

تفاوت در هزینه‌ها متل و هتل
یکی از تفاوت‌های اساسی متل و هتل این است که نحوه محاسبه هزینه متل و هتل با یکدیگر متفاوت است. در متل، هزینه اقامت شما به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شود. همان‌طور که گفتیم، متل‌ها بیشتر برای کسانی است که سفر طولانی دارند و مجبورند بین راه جایی ساکن شوند. همین موضوع باعث می‌شود که مدت‌زمان اقامت اکثر مسافران در متل کوتاه باشد. نبود امکانات، خدمات فراوان و یا تفریح‌های جذاب اطراف متل، از دیگر دلیل‌هایی است که باعث می‌شود افراد در این اقامتگاه‌ها کمتر بمانند. اما هزینه تمام‌شده هتل‌ها چه به لحاظ موقعیت مکانی و نزدیکی به اماکن معروف، امکانات رفاهی و خدماتی که ارائه می دهند از جمله دلایلی است که باعث می‌شود قیمت اقامت هتل به مراتب گران‌تر باشد.

در پایان... 
در این متن تلاش کردیم تفاوت متل و هتل را بیان کنیم. ویژگی های منحصر به فرد متل در طراحی، نوع خدمات و هزینه تمام شده اقامت را بررسی کردیم و گفتیم که این اقامتگاه ها برای کدام گروه از افراد مناسب است. اقامت در متل مخصوص یک نوع سبک سفر با انواع وسایل نقلیه شخصی است. اما اگر شما ترجیح می دهید با قطار یا هواپیما سفر کنید و در هتل اقامت راحت داشته باشید، می توانید برای خرید بلیط و رزرو هتل به سایت یوتراوز مراجعه کنید.