تبیان، دستیار زندگی

نذر معنوی با اهدای خون

نجات ۳ زندگی با اهدای خون

شاید شما هم این شعار "اهدای خون؛ اهدای زندگی" را شنیده باشید. اما مگر اهدای خون چقدر اهمیت دارد و اصلا چند درصد از افراد جامعه در طول زندگیشان به دریافت خون نیاز پیدا می‌کنند؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 اهدای زندگی
آمارها می‌گوید در هر 3 ثانیه یک بیمار به خون یا فرآورده‌های خونی نیاز پیدا می‌کند که این عدد حدود 10 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد. بیماران سرطانی، آسیب‌دیدگان در حوادث یا مجروحان تصادفات رانندگی، افرادی ‌که پیوند قلب یا کبد انجام داده‌اند کسانی هستند که به خون یا فرآورده‌های خونی نیاز دارند.


چرا باید در نوروز بیشتر خون اهدا کنیم؟

هرساله با نزدیک شدن به عید نوروز درخواست سازمان اهدای خون از مردم برای اهدای خون بیشتر می‌شود. به این دلیل که متاسفانه در تعطیلات نوروز آمار تصادفات جاده‌ای بالاتر می‌رود و نیاز به خون و فرآورده‌های خونی هم به تبع آن افزایش پیدا می‌کند ضمن اینکه مشغله‌های مردم در پایان سال بیشتر است و کمتر برای اهدای خون مراجعه می‌کنند.

حالا هم سازمان اهدای خون مجددا از مردم درخواست کرده تا  کمک کنند در روزهای پایانی سال و نوروز تامین خون و فرآورده‌های خونی بیماران با مشکل مواجه نشود. البته که خبرهای خوبی هم داشته‌اند مثل اینکه در11 ماه اول امسال اهدای خون نسبت به سال گذشته 9.5 درصد رشد داشته‌است.


باورهای غلط درباره اهدای خون

شما با یکبار اهدای خون میتوانید به 3 بیمار دیگر کمک کنید یا حتی جان آنها را نجات دهید.

آمارها می‌گویند کمتر از 5 درصد اهداکنندگان خون و فرآورده‌های خونی در کشور خانم هستند. این به دلیل برخی باورهای غلط درمورد کم‌خونی‌های شایع در زنان است که فکر می‌کنند خانم‌ها نمی‌توانند خون اهدا کنند یا این کار برای آنها ضرر دارد.

باید بدانید درهنگام اهدای خون؛ سلامت اهداکننده و گیرنده در اولویت است ضمن اینکه پیش از اهدای خون از شما سوالاتی پرسیده می‌شود تا اطمینان حاصل کنند شرایط لازم برای خون‌گیری را دارید یا خیر. مثل اینکه برای بانوان تست هموگلوبین انجام می‌‌شود.

به همین ‌خاطر بهتر است بیشتر تبلیغات در زمینه اهدای خون برای بانوان انجام شود تا بتوانیم با مشارکت بیشتر زنان ذخیره خونی کشور را بالا ببریم.

ذخیره خونی در برخی استانها کم است

میزان ذخیره طبیعی خون باید 7 تا 8 روز باشد که در حال حاضر متاسفانه در برخی شهرها کمتر است و نگرانی آن وجود دارد که تا تعطیلات نوروز در عین افزایش نیاز میزان ذخایر بیشتر نشود.

مثلا در استان فارس ذخایر خونی به وضعیت بحرانی رسیده و نیاز مبرم به فرآورده‌های خونی در استان وجود دارد و ذخیره خونی استان اصفهان هم تنها 5 روز اعلام شده است..


چرا باید خون اهدا کنیم؟

اهدای خون از نظر جسمی برای خودتان هم فوایدی دارد و بدنتان را در برابر برخی بیماری‌ها ایمن‌تر می‌کند. تحقیقات نشان داده است که اهدای خون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد.

 ضمن اینکه باعث تحریک تولید سلول‌های جدید خونی می‌شود. بطوریکه پس از اهدای خون، بدن طی ۴۸ ساعت با کمک مغز استخوان تلاش می‌کند تا خون اهدا شده را جبران کند. این یعنی گلبول های جدید خونی تولید می شوند و تمام گلبول های قرمز از دست رفته در طی یک یا دوماه جایگزین می‌شوند.

نجات سه بیمار با هربار اهدای خون

اما نکته قابل تامل‌تر این است که شما با یکبار اهدای خون میتوانید به 3 بیمار دیگر کمک کنید یا حتی جان آنها را نجات دهید.

خصوصا حالا که به ماه مبارک رمضان هم نزدیک می‌شویم اگر قصد کمک به دیگران را دارید شاید بهتراست اهدای خون را امتحان کنید و حتی آن را برای خودتان یک نذر معنوی در نظر بگیرید.