تبیان، دستیار زندگی

راه تشخیص تاچ ال سی دی اصل از تقلبی

بعد از شکستن تاچ ال سی دی گوشی چکار کنیم؟

شکستن ال سی دی موبایل یکی از رایج ترین اتفاق‌هایی است که رخ می‌دهد و مشکل مهم در تعویض آن، شناسایی قطعه اصلی از تقلبی است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهسا زحمتکش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 موبایل، ال سی دی موبایل، تشخیص تاچ ال سی دی اصل از تقلبی، روکش صفحه نمایش،
احتمالا برای شما یا خانواده‌تان پیش آمده که با افتادن گوشی از دستتان یا ضربه خوردن به آن، صفحه نمایش تلفن دچار آسیب شده و دیگر امکان استفاده از آن را نداشته باشید. البته ریختن مایعات روی گوشی یا حرارت بالا نیز باعث ایجاد مشکلاتی در صفحه نمایش می‌شود.

اگر این اتفاق برایتان افتاده باشد، در مرحله اول باید بفهمید تاچ و ال سی دی، شکسته یا تنها یک آسیب جزئی به پنل شیشه ای آن وارد شده است. این موضوع در برآورد هزینه بسیار با اهمیت است.

به طور کلی صفحه نمایش اکثر گوشی ها از سه بخش زیر ساخته شده‌اند.

گلس یا روکش صفحه نمایش: این گلس با آن چیزی که خودتان روی صفحه می‌چسبانید متفاوت است. این لایه شیشه‌ای روی صفحه نمایش (اصطلاحا به آن گلس گفته می شود) قرار گرفته است و اولین لایه ای است که در مسیر ضربه یا برخورد قرار می‌گیرد و ضخامت بسیار کمی دارد.

تاچ: دومین لایه که در زیر گلس گوشی قرار می گیرد، تاچ یا لمس گوشی نام دارد. این لایه همان است که ضربات انگشت ما را حس می‌کند و البته باید بدانید آسیب به گلس به معنای وارد شدن آسیب به تاچ نیست.

ال سی دی: ال سی دی در پایین ترین لایه قرار دارد و مهم ترین قسمت صفحه هر گوشی است. در مدل‌های قدیمی این لایه از سایر لایه ها جدا بود اما در گوشی‌های جدید تاچ و ال سی دی گوشی در هم ادغام شده‌اند.

عموما ال سی دی های اصل و اورجینال در بازار با نام اختصاری OEM شناخته شده هستند. پس هنگام خرید به این نام توجه داشته باشید که نشان دهنده این است که ساخت شرکت‌های معروف تولید کننده تجهیزات اصلی هستندچجوری بفهمیم کدوم شکسته؟

اگر ترک‌هایی به شکل شبکه تار عنکبوتی روی گوشی دیدید، احتمالا به قسمت های زیرین آسیب نرسیده و همان صفحه رویی دچار شکستگی شده است. قسمت‌های مختلف رو لمس کنید و از کار کردن صفحه تاچ مطمئن شوید. اگر شدت ضربه وارده بیشتر باشد، احتمالا به تاچ آسیب رسیده است. در این مواقع معمولا صفحه گوشی روشن است ولی عملکرد لمسی کار نمی‌کند. البته این مورد را هم در نظر بگیرید که احتمال دارد با وجود ضربه، ترکی روی صفحه شیشه‌ای ایجاد نشود ولی صفحه تاچ از کار بیافتد. بدترین مورد هم وقتی است که ضربه آنقدر شدید است که ال سی دی شکسته و شما با یک صفحه سیاه شده یا خط های سفید، مشکی و سبز روی آن مواجه می‌شوید که به هیچ وجه قابل تعمیر نیست.

تشخیص تاچ ال سی دی اصل از تقلبی

1- عموما ال سی دی های اصل و اورجینال در بازار با نام اختصاری OEM شناخته شده هستند. پس هنگام خرید به این نام توجه داشته باشید که نشان دهنده این است که ساخت شرکت‌های معروف تولید کننده تجهیزات اصلی هستند. این عبارت مخفف Original Equipment Manufacturer به معنای تولید کننده‌ی تجهیزات اصل است.

 اما فروشندگان موردهای تقلبی را با نام‌های های کپی، چینی، گرید A+ یا گرید A به شما معرفی می‌کنند.

2- نشانه بعدی کیفیت و شفافیت تصویر است. در نمونه‌های تقلبی حسگرهای تشخیص حرکات انگشت روی صفحه تاچ به خوبی و با سرعت کار نمی‌کنند و ال سی دی از کیفیت تصویر و قابلیت تفکیک رنگ بسیار خوبی برخوردار نیست.

3- میزان روشنایی صفحه نیز در تشخیص ال سی دی اصل و تقلبی مهم است. مثلا در محیط های باز که نور محیط زیاد است، تاچ ال سی دی های تقلبی نمی‌توانند نور کافی را تأمین کنند و باعث می‌شوند که دیدن تصاویر گوشی سخت شود.

4- در نمونه‌های اصلی معمولا چند پَد برای محافظت روی کابل های ال سی دی قرار دارد که در نمونه تقلبی موجود نیست و اگر باشد جنس زبر و بی کیفیتی دارد.

5- در برندهای معروف مثل اپل لوگوی این شرکت روی هر دو طرف کابل‌های ال سی دی حک شده است که در نمونه تقلبی چنینی چیزی را نمی‌بینید.

6- یک مورد دیگر وجود شماره سریال‌ها روی تاچ ال سی دی است. معمولا در مدلهای تقلبی این عدد بسیار پررنگ نوشته شده تا توجه را جلب کند و پیش خود بگویید این حتما اصلی است که چنین شماره‌ سریالی دارد، در حالی است که در نمونه اصلی معمولاً کم رنگ و با فونت کوچک نوشته شده‌اند.

7- در نمونه اصلی برای لنز دوربین سلفی یک محافظ باکیفیت قرار دارد که این مورد در تقلبی‌ها نیست و فقط جایگاهی برای قرار گرفتن دوربین جلو در آن‌ها وجود دارد.

8- لبه‌های فریم ال سی دی نیز می‌تواند در تشخیص اصل و تقلبی بودن تاثیرگذار باشد. چرا که اگر در لبه‌ها ناهمواری وجود داشته باشد، ال سی دی تقلبی و اگر صاف و یکدست باشد، ال سی دی اورجینال است.

9- معمولا قیمت هم یک نشانه بارز است، اما به دلیل بی اخلاقی برخی از تعمیرکاران نمی‌توان زیاد روی آن مانور داد. به طور کلی نمونه اصلی گران‌تر از نمونه تقلبی است ولی احتمال دارد پول اصلی را بدهید ولی نمونه تقلبی را برایتان نصب کنند.

در نهایت بهتر است هنگام بروز چنین اتفاقاتی علاوه بر مد نظر قرار دادن موارد بالا، به افراد و شرکت‌های معتبر مراجعه کنید و حتما از چند جا قیمت بگیرید.