تبیان، دستیار زندگی

تقویت مهارت‌های شناختی با کوکی شکلاتی!

تا حالا به این فکر کرده‌اید که انجام کارهای خانه در کنار خستگی‌هایش، می‌تواند مهارت‌هایی مثل تخمین، حافظه، دقت و توجه و... را تقویت کند؟ در این بین، شیرینی‌پزی از خوشمزه‌ترین روش‌ها برای تقویت فرایندهای شناختی است. اگر طرفدار کوکی‌های شکلاتی ترک‌خورده هستید یا تصویرش شما را به وجد می‌آورد، خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند متوجه شوید در طول پخت جذاب این کوکی‌ها، ذهن و جسمتان با چه فرایندهایی روبه‌روست. اگر مشغول پخت آن هم بشوید که چه بهتر؛ این مراحل و فرایندها را دقیق‌تر درک خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم بعد از خواندن مطلب‏، دست‌به‌کار شوید و تجربه‌اش کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سعیده بقایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کوکی

ماجرای یک شیرینی پرطرفدار

کوکی شکلاتی ترک‌خورده یا کرینکل شکلاتی از جمله شیرینی‌های پرطرفدار است که هم ظاهر ترک‌خورده‌اش جذاب است و هم اگر درست پخته شود، بافتی نرم و لطیف دارد. پخته و نپخته این نوع کوکی ماندگاری خوبی دارد و همین یک مزیت به مزایایش اضافه می‌کند. انواع مختلفی دارد مثل ردولوت، لیمویی، پرتقالی، بادام زمینی و البته شکلاتی که در این مطلب دستورالعمل آن را می‌بینید.

چرا کوکی ترک خورده درست کنید؟

به دو دلیل آموزش کرینکل را انتخاب کردیم. اول اینکه مواد آن ساده، دردسترس و به‌نسبت بعضی از شیرینی‌ها و غذاها مناسب‌تر و به‌صرفه‌تر است؛ دوم اینکه مهارت‌های ذهنی مختلفی در مراحل آماده‌سازی تا پخت به‌کار گرفته می‌شود که در طول آموزش دستور پخت به آن‌ها می‌پردازیم.

مواد اولیه برای تهیه کرینکل

در هریک از فعالیت‌های آشپزی و شیرینی‌پزی، همین‌که مشغول اندازه‌گیری دقیق مواد می‌شوید، دارید «دقت و توجه» خود را به کار می‌گیرید. اگر از پیمانه‌ها استفاده نکنید، کارتان سخت‌تر است و دقت بیشتری هم نیاز دارید که مثلاً یک هشتم قاشق چایخوری یعنی دقیقاً چقدر؟ اگر هنوز مبتدی هستید، از پیمانه‌های آماده در بازار استفاده کنید تا خطایتان کمتر باشد و اگر حرفه‌ای هستید، با «تخمین‌زدن» می‌توانید خودتان را به چالش بکشید. البته اگر خیلی حرفه‌ای هستید خطر کنید؛ چون ممکن است مجبور شوید همه مواد را به سطل زباله بسپارید. اما موادی که نیاز دارید‏ این‌ها هستند:

پودر کاکائو: یک دوم پیمانه (50 گرم)

شکر: سه چهارم پیمانه (150 گرم)

روغن مایع: یک چهارم پیمانه (60 میل)

تخم مرغ: دو عدد ( هم دمای محیط)

وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری

آرد: یک پیمانه

بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری

نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

پودر قند: یک دوم پیمانه (برای غلطاندن)

برای آنکه قرار است فرایندهای شناختی حین درست‌کردن کوکی‌ها را هم نشان دهیم‏، مراحل درست‌کردن را تا حد ممکن خرد می‌کنیم.
کوکی

اول؛ مواد خشک
آرد، بکینگ‌پودر و نمک را با هم مخلوط کنید و پس مخلوط کردن، یک بار همه را با هم الک کنید. همیشه آرد را یک بار اول کار بعد از اندازه‌گیری الک کنید. الان حافظه‌تان را به کار گرفته‌اید تا موقع آماده‌سازی و تهیه، یادتان بیاورد که آرد را دو بار، یک بار به‌تنهایی و یک بار با مواد خشک الک کنید.

دوم؛ شکر، روغن، کاکائو
برای شکر و روغن مایع ظرف دیگری نیاز دارید. آن دو را با هم مخلوط کنید و با همزن برقی در حد دو تا سه دقیقه هم بزنید. مدیریت زمان را یادتان باشد. بیشتر از دو سه دقیقه نیاز نیست و مواد را اگر درست اندازه‌گیری کرده باشید، در پایان این مرحله شکلی مثل برف پیدا می‌کند. حالا وقت ریختن پودر کاکائو است. کاکائو را هم اول الک کنید و بعد روی شکر و روغن بریزید. حتی همین‌که اول شکر می‌ریزید بعد روغن و بعد پودر کاکائو، در بافتی که در نهایت خواهید داشت، مهم است. پس دوباره از حافظه‌تان کمک بگیرید و این را به‌ خاطر بسپارید که با اولویت‌ و شماره‌دار یادتان بماند: ۱. شکر، ۲. روغن، ۳. پودر کاکائوی الک‌شده. همچنین به‌خاطرسپردن این مراحل، به مهارت اولویت‌بندی شما و در ذیل آن به تصمیم‌گیری شما کمک می‌کند.

سوم؛ تخم‌مرغ و وانیل
در این دستور دو عدد تخم مرغ هم دارید. یکی یکی آن‌ها را به مواد اضافه کنید. هرکدام را که در ظرف می‌ریزید‏، یکی دو دقیقه با همزن بزنید. این را هم به خاطر بسپارید که اگر می‌خواهید بوی زهم تخم‌مرغ در پخت‌وپز شما نباشد‏، وقتی تخم‌مرغ‌ها را اضافه کردید‏،‏ موادی که روی دیواره‌های ظرف مانده‏، به مواد داخل کاسه اضافه کنید و دوباره هم بزنید. در آخر وانیل را اضافه کنید.

مجموعی از مهارت‌های شناختی در هنگام پخت این کوکی‌های جذاب به‌کار گرفته می‌شود. دقت و توجه‏، تخمین، سرعت عمل و دست‌ورزی از مهم‌ترین آن‌ها هستندچهارم؛ اضافه‌کردن مواد خشک
حالا وقت آن است که مواد خشک را اضافه کنید. در دو مرحله مواد خشک را اضافه کنید و با آرام‌ترین درجه همزن هم بزنید. در حدی که رنگ سفید آرد دیده نشود‏، کافی است. در اینجا آن‌قدر خمیرتان سخت هم‌زده می‌شود که عملاً در حال استفاده از مهارت دست‌ورزی خود هستید.

پنجم؛ استراحت
بعد از اینکه خمیرتان آماده شد‏، باید شش ساعت تا 24 ساعت آن را داخل یخچال بگذارید تا خمیر استراحت کند. این استراحت به این معناست که شما به مدیریت زمان نیاز دارید. مثلاً اگر مهمان‌هایتان دو ساعت دیگر از راه می‌رسند، کوکی گزینه مناسبی برای پخت نیست. چون برای درست‌کردنش وقت کافی نخواهید داشت.

ششم؛ گلوله‌کردن
بعد از پایان این مدت‏، نصف مواد را از یخچال بیرون بیاورید و تندتند آن‌ها را گلوله کنید. این مرحله‏ دو مهارت شناختی را دربر می‌گیرد: سرعت و قدرت تخمین. در این مرحله به سرعت نیاز دارید؛ چون خمیر کوکی نسبتاً شل است و وقتی در دمای محیط قرار بگیرد، بیشتر شل می‌شود و امکان گلوله‌کردن ندارد. پس باید سریع کار را پیش ببرید. همچنین به قدرت تخمین نیاز دارید؛ چون اگر می‌خواهید کوکی‌های یکدست و یک‌اندازه‌ای داشته باشید‏، باید گلوله‌های یک‌اندازه داشته باشید. پیشنهاد در دستور بهاره وحید‏، گلوله‌های 12گرمی است. پس به ترازوی آشپزخانه هم نیاز دارید. شاید اوایل که کوکی درست می‌کنید احساس کنید چقدر به دقت نیاز دارید؛ اما کافی است یک بار با مادرتان این گلوله‌ها را درست کنید و ببینید چطور بدون ترازوی آشپزخانه، همه کوکی‌ها هم‌اندازه و به‌اندازه خواهد شد!
کوکی

هفتم؛ رفع خستگی
وقتی گلوله‌ها آماده شد، همگی را دوباره به‌مدت یک ساعت در یخچال استراحت بدهید. در این مدت می‌توانید نظم مجددی به آشپزخانه بدهید یا کارهای شخصی‌تان را سروسامان دهید.

هشتم؛ تنظیم درجه فر و استراحت مجدد
وقتی از یخچال درآوردید‏، فر را روشن کنید‏. درجه فر را روی 180 درجه تنظیم کنید و‏ تا فر گرم می‌شود‏، آن‌ها را یکی‌یکی در پودر قند بغلطانید. بهتر است دوباره ده دقیقه کوکی‌های بالقوه را در یخچال استراحت بدهید. در این مدت دارید از قابلیت مولتی‌تسکینگ یا همان چندوظیفه‌ای خود استفاده می‌کنید. یعنی در حین انجام یک کار، به‌طور موازی کاری دیگر را هم پی می‌گیرید.

نهم؛ پخت
 وارد جذاب‌ترین بخش و مرحله یکی‌مانده به آخر می‌شوید. سینی را در فر بگذارید. این مرحله هیجان‌انگیزترین و شاید حساس‌ترین و دقت‌لازم‌ترین مرحله پخت کوکی باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم لامپ فر را روشن کنید و لحظات ترک‌خوردن مواد در میان پوشش پودر قند را ببینید. اما مهم‌تر از آن‏، به‌کاری دقت در تنظیم درجه فر است که باید روی 180 تنظیم شده باشد. اگر دما دقیق باشد‏، ده دقیقه برای پخت کافی است. حواس‌جمعی و تمرکز در گرفتن زمان در این مرحله سرنوشت کوکی‌های شما را تعیین می‌کند. ممکن است یکی دو دقیقه هم بیشتر نیاز باشد. اینجاست که قدرت تشخیص به کار می‌آید که باید وارد عمل شوید و آزمایش کنید. یک خلال دندان بردارید و کوکی را به این صورت امتحان کنید: وقتی کناره‌های کوکی‌ها شکل گرفته باشد و وسط آن‌ها مذاب باشد‏، زمان مناسبی برای خارج‌کردن آن‌ها از داخل فر است. چون بخشی از پخت کوکی خارج از فر و در موقع خنک‌شدن انجام می‌شود. تشخیص درست این زمان مهم‌ترین بخش پخت کوکی است که می‌تواند شما را سرآشپزی ماهر یا مبتدی جلوه بدهد.

دهم؛ نوش جان
بعد از آنکه کوکی‌ها خنک شد‏، امتحان کنید و ببینید آیا باب میلتان است یا چیزی جایی جابه‌جا شده است؟ اگر همه چیز خوب نیست، در بین مراحل بگردید و ببینید کدام مرحله را جا انداخته‌اید یا دقت لازم در اندازه‌ها به خرج نداده‌اید.

مهارت‌های شناختی در حین پخت کوکی

همان‌طور که هنگام دستور پخت یکی‌یکی بیان شد‏، مجموعی از مهارت‌های شناختی در هنگام پخت این کوکی‌های جذاب به‌کار گرفته می‌شود. دقت و توجه‏، تخمین، سرعت عمل و دست‌ورزی از مهم‌ترین آن‌ها هستند. الان که مطلب را تا انتها خواندید، با خودتان مرور کنید و ببینید چند درصدش را از حفظ هستید!