تبیان، دستیار زندگی

اکران جام‌جهانی 2022 قطر در سینما

پیوند سینما و فوتبال؛ آرزویی که محقق شد

«با فوتبال است که به آرزوهایمان می‌رسیم»، آخرین جمله بعد از برد مقابل تیمی که واقعا خیلی‌ها را به آرزوشان رساند و از یاد هیچکس نخواهد رفت انگار این جمله نقطه مقابل تیکه‌های رومخی مثل«حالا به تو چی می‌رسد که خوشحال یا ناراحت می‌شی با دیدن فوتبال» بود!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جام جهانی
نزدیک به بیست روز دیگر جام‌جهانی 2022 قطر آغاز می‌‎شود، از شگفتی‌های این جام‌جهانی این است برای اولین بار مسابقات در ماه پاییز برگزار می‌شود، به دلیل آب و هوای قطر ترجیح داده شده که بهترین ماه سال برای این رویداد بزرگ انتخاب شود.

سی‌ودو تیم از قاره‌های مختلف ماه‌ها قبل برای تدارکات این اتفاق در تکاپو هستند و این موضوع در کشور هم وجود دارد. بسیاری از سینماها تدابیرشان را برای اکران بازی‌ها انجام داده‌اند، البته مهم‌ترین بخش رویداد جام جهانی و شاید نقطه قوت سرودهایی است که پخش می‌شود بدون اغراق بعد از «بر طبل شادانه بکوب» مرحوم امید جعفری سرودی همه‌گیر و مخاطب پسند منتشر نشد.

سینمای مُرده‌ای که می‌تواند زنده شود

سینماها باید صرفا بر اساس مبلغ تعیین شده فروش بلیت برای نمایش فیلم، اقدام به فروش بلیت برای نمایش فوتبال کنند

زمانی‌که اکران بازی‌های جام‌جهانی در سینماها به تصویب رسید خیلی از منتقدان پیش‌بینی کردند که استقبال خوبی از نمایش مسابقات جام جهانی قطر در سینماها می‌شود.

حتی این رویداد می‌تواند نفعی هم برای سینمای مرده و راکد کشور داشته باشد و شاید دوای دردی که به جان سینما افتاده و مخاطبانش را از دست داده است.

این اتفاق پیوند سینما و فوتبال می‌تواند رخداد فرهنگی را رقم بزند که تبعات خوشایند و مثبتی را به‌همراه دارد چون گروهی از فوتبال دوستان که خیلی کم و محدود به سینما می‌رفتند پایشان به سینما باز خواهد شد و این عادت سینما رفتن برای‌شان روتین می‌شود.

بالاخره لذت تماشای فوتبال بر پرده سینما و در سالن تاریک می‌تواند جذابیت‌های وصف نشدنی داشته باشد و چهره دراماتیکی را رقم خواهد زد اما مسائلی دیگر همچون اقتصاد هم درگیر این ماجرا خواهد شد که بررسی‌هایش در اینجا قابل بحث نیست.

قیمت بلیت‌ها چگونه می‌شود؟

با توجه به دستورالعملی که سازمان سینمایی به وزارت ارشاد استان‌ها تنظیم کرده با توجه به این که سالن‌های سینما براساس برنامه به صورت سانس‌بندی فعالیت دارند، ضروری است برای احترام به حقوق سایر شهروندان برای حضور در سالن‌های نمایش دهنده، ورود و خروج تماشاگران برای دیدن هر مسابقه به سالن سریعا صورت پذیرد.

برای امنیت تماشاگران در فضای درون سینما بر عهده مدیر سینما خواهد بود. دادن شعارهای هنجارشکنانه و غیراخلاقی و جنجال آفرین هم ممنوع است.

سینماها باید صرفا بر اساس مبلغ تعیین شده فروش بلیت برای نمایش فیلم، اقدام به فروش بلیت برای نمایش فوتبال کنند اما طی آخرین اخبار قرار شدخ شورای صنفی قیمت نهایی عرضه بلیت را برای اکران فوتبال‌ها را بگوید.