تبیان، دستیار زندگی

اگر سوزش سردل دارید، این علائم را نادیده نگیرید

علائمی از رفلاکس اسید معده که شاید ندانید

رفلاکس اسید معده هم می‌تواند مثل خیلی از مشکلات دیگر سلامتی پنهان بماند. اگر علائم زیر را دارید، خصوصا اگر همراه با سوزش سردل است حتما به پزشک مراجعه کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رفلاکس معده
برخی از علائم و نشانه‌های ریفلاکس یا رفلاکس اسید معده خیلی آشکار نیستند؛ اما باید با آن‌ها آشنا باشید و با مشاهده‌ی هرکدام، مخصوصا اگر احساس سوزش معده هم داشتید، بی‌تفاوت نباشید و نادیده‌شان نگیرید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید...

علائم پنهان رفلاکس اسید معده

زنگ در گوش
اگر گوشتان مدام زنگ می‌زند (عارضه‌ای که به آن وزوز گوش می‌گویند)، خصوصا بعد از غذا، می‌تواند ناشی از رفلاکس باشد که به سینوس‌ها و حتی گوش داخلی‌تان رسیده است. خیلی از بیماران بابت دردی که در سینوس‌ها دارند یا وزوز گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می‌کنند، اما به تشخیص رفلاکس منتهی می‌شود.

گلودرد یا خش‌دار شدن صدا
گلودردی که برطرف نمی‌شود و همراه با علائم معمول سرماخوردگی نیست می‌تواند ناشی از رفلاکس باشد. گلوی شما درد می‌گیرد زیرا کمی از اسید معده‌تان از مری بالا می‌آید و گلویتان را تحریک می‌کند. خش‌دارشدن بی‌دلیل صدا هم ممکن است ناشی از اسید معده باشد که به سمت حنجره یا تارهای صوتی بالا می‌آید. خش‌دار شدن صدا، صبح‌ها چشمگیرتر است زیرا تمام طول شب که دراز کشیده بودید اسید به سمت حنجره‌تان بالا آمده است.

سرفه‌های مداوم یا خس‌خس سینه
خس‌خس سینه یا سرفه‌هایی که شبیه علائم آسم یا برونشیت هستند می‌توانند ناشی از رفلاکس اسید باشند که از معده به سمت ریه‌ها حرکت می‌کند. از سویی دیگر، آن‌هایی که خس‌خس سینه یا سرفه مداوم دارند، خود را در معرض رفلاکس قرار می‌دهند، زیرا سرفه به شکم فشار وارد می‌کند و اسید معده را به بالا می‌راند.

اگر موارد تغذیه‌ای برای رفلاکس را رعایت کردید و شب‌ها قبل از خواب چیزی نخوردید؛ اما گرفتگی بینی‌تان برطرف نشد پس احتمالا مشکل فقط همان گرفتگی بینی است. اما اگر برطرف شد و دوباره برگشت، احتمالا به دلیل رفلاکس است.


مشکلات دندانی
اگر به طور منظم مسواک می‌زنید و نخ دندان استفاده می‌کنید اما همچنان در حال رفت و آمد به مطب دندانپزشک هستید، پس یعنی مینای دندانتان در حال از بین رفتن است که می‌تواند ناشی از رفلاکس باشد. یا اگر متوجه بدرنگ شدن دندان‌هایتان شده‌اید ممکن است دلیل آن رفلاکس باشد. حتی مقدار بسیار کمی اسید معده که از مری به سمت گلو بالا می‌آید می‌تواند بر مینای دندان اثر بگذارد.

مشکل در بلع
اگر هنگام بلع، غذا در گلویتان گیر می‌کند، انگار مایعات از حلقتان پایین نمی‌روند یا احساس می‌کنید چیزی در گلویتان گیر کرده شاید رفلاکس دارد. ریفلاکس مزمن می‌تواند گلو را تحریک کند و بافت اسکار در مری تشکیل دهد و آن را تنگ و باریک کند.

گرفتگی بینی
گرفتگی بینی که گاهی هست و گاهی نیست می‌تواند به دلیل رفلاکس باشد. اگر موارد تغذیه‌ای برای رفلاکس را رعایت کردید و شب‌ها قبل از خواب چیزی نخوردید؛ اما گرفتگی بینی‌تان برطرف نشد پس احتمالا مشکل فقط همان گرفتگی بینی است. اما اگر برطرف شد و دوباره برگشت، احتمالا به دلیل رفلاکس است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

گاهی سخت است بدانید چه زمانی علائمتان آنقدر جدی‌اند که نیاز به مراجعه به پزشک دارید. در موارد زیر لازم است به پزشک مراجعه کنید:
. علائم بیش از دو هفته طول کشیده‌اند.
. سوزش معده‌تان بعد از مصرف داروهای بدون نسخه باقیست.
. شدت و دفعات سوزش معده‌تان تغییر می‌کند.
. علائم شبانه‌ای دارید که بر کیفیت خوابتان اثر گذاشته است.
. ریفلاکس اسید در فعالیت‌های روزمره‌تان اختلال ایجاد کرده یا بر کیفیت زندگی‌تان اثر گذاشته است.
. کاهش وزن بی‌دلیل دارید یا اشتهایتان کم شده است.
. هنگام بلع درد و مشکل دارید.
. سوزش معده‌تان با تهوع و استفراغ همراه است.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.