تبیان، دستیار زندگی

احساس قلقلک در گلو چیست و چه باید کرد؟

سرفه یک واکنش طبیعی نسبت به یک محرک یا مادهٔ خارجی در گلو است. اما سرفه‌های ناشی از قلقلک گلو می‌توانند تداوم پیدا کرده و مزمن شوند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خارش گلو
همهٔ ما زمانی احساس قلقلک یا خارشی ناگهانی را در گلویمان تجربه کرده‌ایم که اغلب با سرفه‌های خشک همراه است. سرفه هدفی دارد: خلاص شدن از موکوس، ماده‌ای که وارد گلو شده، و یا محرک دیگری که باعث قلقلک و خارش گلو شده است. اما همیشه هم سرفه نمی‌تواند هر چیزی را که باعث احساس قلقلک و خارش در گلو شده حذف کند.
اگر می‌خواهید از شر این احساس آزاردهنده در گلویتان خلاص شوید باید علتش را بفهمید و سپس راه درمانی مناسب آن را در پیش بگیرید.

سرفه چیست؟

سرفه یک واکنش طبیعی نسبت به یک محرک یا مادهٔ خارجی در گلو است. اما سرفه‌های ناشی از قلقلک گلو می‌توانند تداوم پیدا کرده و مزمن شوند.

علت‌ها

. ترشحات پشت حلق
. سینوزیت
. گلودرد
. التهاب حنجره
. آسم
. محرک‌های محیطی
. دهیدراسیون
. ریفلاکس
ریفلاکس معده - مری (GERD) یا ریفلاکس اسید می‌تواند موجب سرفه‌های مزمن و احساس قلقلک در گلو شود. تقریباً ۷۵ درصد از افرادی که ریفلاکس دارند ممکن است هیچ علامت دیگری (مثلاً سوزش معده) به‌جز سرفه نداشته باشند.
. بعد از ورزش
اگر مکرراً بعد از ورزش احساس قلقلک در گلو یا گلودرد دارید ممکن است به برونکوکانستریکشن ورزشی (EIB) یا آسم ناشی از ورزش دچار باشید. EIB زمانی روی می‌دهد که راه‌های هوایی، گرما، رطوبت و یا هر دو را حین ورزش از دست می‌دهند، بنابراین هوایی که فرد به درون ریه می‌کشد خشک‌تر از هوای داخل بدن است.
دیگر علائم EIB:
. سرفه
. تنگی نفس
. خس‌خس سینه
. کاهش استقامت
. گرفتگی سینه
. ناراحتی معده
شما ممکن است دو سه دقیقه بعد از شروع ورزش متوجه علائم شوید و این علائم تا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از توقف ورزش ادامه دارند. محرک‌های داخل هوا نیز می‌توانند حین فعالیت‌های خاصی، علائم EIB را ایجاد کنند، فعالیت‌هایی مانند:
. در هوای خشک و آلوده و سرد بیرون ورزش‌کردن
. شنا در استخری که کلر دارد
. یوگا در دمای بالا
. استفاده از محصولات شوینده و پاک‌کننده معطر یا استنشاق بوی رنگ

احساس قلقلک در گلو چگونه است؟

قلقلک در گلو می‌تواند شبیه یک چیز تیز و خارش یا زبری در انتهای دهان یا حلق احساس شود. معمولاً صدا نیز خشن شده و حرف‌زدن سخت می‌شود. اگر قلقلک و خارش گلو ناشی از ترشحات پشت بینی باشد، گلو تحریک شده و می‌سوزد. همچنین ممکن است احساس کنید یک برآمدگی در گلو دارید که می‌تواند ناشی از تورم لوزه‌ها باشد.

درمان

درمان احساس قلقلک و خارش در گلو بستگی به علت این وضعیت دارد.
ترشحات پشت حلق
بهترین راه درمان قلقلک گلو ناشی از ترشحات پشت حلق این است که پیدا کنید علت افزایش تولید موکوس چیست. معمولاً آلرژی، GERD و عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی علت ترشحات پشت حلق هستند. در برخی موارد، نمی‌تواند علت ترشحات پشت حلق را تشخیص داد و راهکارهای معمول خانگی می‌‌توانند تا حدودی مفید باشند.
گلودرد
گلودرد می‌تواند ناشی از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد. بیشتر موارد گلودرد، ویروسی هستند و معمولاً با داروهای بدون نسخه و ضدالتهاب، راهکارهای خانگی و استراحت درمان می‌شوند. باکتری استرپتوکوک می‌تواند منجر به گلودرد استرپتوکوکی شود که نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک دارد.
آلرژی‌‌ها
برای درمان قلقلک گلو ناشی از آلرژی، باید پیدا کنید چه چیزی عامل آلرژی شماست و از آن اجتناب کنید. اگر اجتناب از آلرژن، مثلاً ریزگردها امکان‌پذیر نباشد، داروهایی که آنتی‌هیستامین دارند می‌توانند مؤثر باشند.
عفونت سینوس‌ها
عفونت سینوس‌ها که به آن سینوزیت می‌گویند، از دیگر علت‌های معمول قلقلک گلو است. اگر یک سرماخوردگی بیشتر از ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد یا بهتر شود اما دوباره بعد از ۷ تا ده روز شدت بگیرد، می‌تواند سینوزیت باشد. آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌های باکتریایی و مسکن‌های بدون نسخه و درمان‌های مربوط به بینی نیز برای عفونت‌های ویروسی مفیدند.
دهیدراسیون
افزایش تولید بزاق دهان می‌تواند علائم دهیدراسیون را کاهش داده و قلقلک و تحریک گلو در اثر کم‌آبی بدن را تسکین دهد. مکیدن آب‌نبات و تکه‌های یخ می‌تواند احساس خارش و قلقلک در گلو را کاهش دهد. همچنین استفاده از دستگاه رطوبت ساز هم برای مرطوب کردن هوایی که تنفس می‌کنید نیز مفید است.
گردوخاک
محرک‌های محیطی مانند گردوخاک، آلودگی هوا و دود سیگار همگی می‌توانند علت خارش گلو باشند. یکی از بهترین راه‌های رها شدن از این احساس در گلو، ترک سیگار و قرار نگرفتن در معرض دود سیگار یا دیگر محرک‌هاست.
ریفلاکس معده - مری
با ترکیبی از دارو و تغییراتی در سبک زندگی می‌توانید ریفلاکس معده - مری یا GERD را درمان کنید، مثلاً با بالا گذاشتن سر حین خواب، تغییراتی در رژیم و عادت‌های غذایی.
آسم
آسم یک عارضه ریوی مزمن است که در آن راه‌های هوایی ملتهب و باریک می‌شوند و تنفس را سخت می‌کنند. قلقلک در گلو و سرفه‌های مزمن از اصلی‌ترین علامت‌های آسم در برخی از افراد هستند. افرادی که آسم دارند باید طبق نظر پزشک خود، پیگیر برنامهٔ درمان باشند تا علائم را کنترل کنند.

ریفلاکس معده - مری (GERD) یا ریفلاکس اسید می‌تواند موجب سرفه‌های مزمن و احساس قلقلک در گلو شود. تقریباً ۷۵ درصد از افرادی که ریفلاکس دارند ممکن است هیچ علامت دیگری (مثلاً سوزش معده) به‌جز سرفه نداشته باشند


راهکارهای خانگی

احساس قلقلک و خارش در گلو معمولاً ناشی از عارضه‌ای خطرناک و جدی نیست و راهکارهای خانگی می‌توانند کمک زیادی کنند:
. چای گرم با عسل و آبلیمو
. سوپ گرم
. ترکیبی از آب گرم و آبلیمو و عسل و فلفل کاین
. چای زنجبیل
. آب‌نبات سخت یا قرص مکیدنی
. بیشتر آب نوشیدن
. پرهیز از کافئین
. استفاده از بخور برای مرطوب نگه‌داشتن هوا
. استراحت زیاد
. نرم کردن راه‌های هوایی با حمام بخار
. دم‌نوش مریم‌گلی

چه زمانی مراجعه به پزشک لازم است؟

احساس خارش و قلقلک در گلو با درمان‌های خانگی برطرف می‌شود اما در صورت علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:
. احساس خارش و قلقلکی که بیشتر از سه هفته طول کشیده است.
. احساس خارش و قلقلکی که مانع خواب می‌شود.
. تورم غدد لنفاوی
. تب
. مشکل در بلع
. خس‌خس و تنگی نفس
. درد در سینه
. سرفه با خون، خلط یا موکوس
. کاهش وزن
. هر علامت شدید دیگری
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.