تبیان، دستیار زندگی

حقایقی که از اوکراین نمی دانید

این روزها اوکراین کشوری است که قربانی جنگ روس‌ها شده و بیشتر از همیشه نام این کشور را می شنویم. اما تا چه میزان این کشور را می شناسید و چه چیزهایی از حقایق اوکراین می دانید؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

«مادرانی که برای حمل بچه حقوق می‌گیرند» داستان زنان اوکراینی است در صنعت رحم‌ اجاره‌ای فعالیت می‌کنند. رحم اجاره‌ای یکی از صنایع اوکراین است. هر ساله زوج‌هایی از سراسر دنیا به اوکراین می آیند تا یک زن اوکراینی را برای بارداری استخدام کنند.
با اوضاع فعلی، سرنوشت مادران اوکراینی و فرزندان آن‌ها مبهم شده است.

اوکراین در کم‌تر از ده سال یک انقلاب رنگی و یک کودتای سیاسی را پشت سر گذاشته که جامعه‌ای بی‌ثبات و پر از فساد سیاسی و اقتصادی از آن ساخته است.

بر اساس گزارش‌ سازمان شفافیت بین الملل، اوکراین در صدر کشورهای اروپایی با بیشترین فساد قرار دارد. با این وجود تلاش ها برای اصلاح وضعیت هم از سوی دولت مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

ویکتور مدودچوک رهبر مخالفین رئیس جمهور اوکراین مدت‌ها در زندان و سپس در حصر خانگی قرار گرفته است.

چند شبکه تلویزیونی که مرتبط با مخالفین دولت بود سانسور شده‌اند.

حتی کتاب‌های تاریخی که روایتی متفاوت با روایت دولتی دارند در اوکراین ممنوع شده اند.
 
از طرف دیگر فعالیت‌ گروه‌های شبهه نظامی راست افراطی بطور روز افزون افزایش یافته و وحشت عمومی را گسترش داده است.

بر اساس گزارش‌ سازمان شفافیت بین الملل، اوکراین در صدر کشورهای اروپایی با بیشترین فساد قرار داردافزایش فعالیت آزادانه‌ی این گروه‌های نئونازی با حمایت و حتی بودجه دولت، نارضایتی‌ها را زیاد کرده است.
نئونازیسم تفکری فاشیستی و نژادپرستانه است که به طور افراطی برتری طلبی سفید پوست‌ها را دنبال می‌کند.

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در سال ۲۰۱۸: گروه‌های راست افراطی بدون اینکه مجازات شوند آزادی‌های اساسی را سرکوب می‌کنند.

اوکراین تنها کشوری در اروپاست که ارتش و پلیس آن  بطور رسمی از باندهای نئونازی تشکیل شده است. گروه‌های حقوق بشری گروه‌های نئونازی را به جنایت هایی شبیه داعش متهم می‌کنند.

در روزهای اخیر هم سرویس امنیتی اوکراین (SBU) که شامل نئونازی‌هاست، مذاکره کننده اوکراین در مقابل روسیه را در خیابان ترور کرد!