تبیان، دستیار زندگی

سهمیه بنزین خانوادگی می‌شود؟

قیمت بنزین و نوع اختصاص سهمیه بنزین همیشه یکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی دولت‌های اخیر بوده، به همین خاطر تغییر در نوع سهمیه‌بندی و نیز قیمت بنزین یکی از اقداماتی می‌باشد که نیازمند تصمیم گیری با دقت و حساسیت بالاست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق وفایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بنزین، سهمیه بنزین ، قیمت بنزین ، یارانه بنزین ،

طبق شنیده‌های تبیان هنوز جزئیات این طرح نهایی نشده و فعلاً خبری از افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای نیست. از طرفی اجرای پایلوت این طرح در دو جزیره کیش و قشم می‌تواند نقص‌های احتمالی چنین طرحی را مشخص کند.
قیمت بنزین و نوع اختصاص سهمیه بنزین همیشه یکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی دولت‌های اخیر بوده، شیوه‌ی گران کردن بنزین در آبان ۹۸ منجر به ناآرامی‌های چند هفته‌ای در کشور شد به همین خاطر تغییر در نوع سهمیه‌بندی و نیز قیمت بنزین یکی از اقداماتی می‌باشد که نیازمند تصمیم گیری با دقت و حساسیت بالاست.

افرادی که به مصرف این بنزین نیازی ندارند و یا کم مصرف هستند می‌توانند باقیمانده سهمیه بنزین را با قیمت بالاتر و طبق الگوی عرضه و تقاضا به افراد پرمصرف بفروشند. با این روش تقسیم یارانه بنزین عادلانه می‌شوددر حال حاضر سهمیه بنزین عملاً فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که ماشین دارند و افراد بدون ماشین از یارانه‌ای که دولت به بنزین می‌دهد محروم‌اند. اگر چه هنوز جزئیات این طرح منتشر نشده اما با توجه به طرح‌های مشابهی که پیش از این ارائه شده احتمالاً سهمیه بنزین این بار نه به خودروها بلکه به افراد تعلق می‌گیرد. در واقع هر کسی فارغ از این که ماشین داشته باشد یا نه میزان مشخصی بنزین دریافت می‌کند.

افرادی که به مصرف این بنزین نیازی ندارند و یا کم مصرف هستند می‌توانند باقیمانده سهمیه بنزین را با قیمت بالاتر و طبق الگوی عرضه و تقاضا به افراد پرمصرف بفروشند. با این روش تقسیم یارانه بنزین عادلانه می‌شود و کسی که پرمصرف است مجبورمی‌شود بهای مصرف زیاد خودش را بپردازد.