تبیان، دستیار زندگی

نکاتی درباره پرمصرف‌ترین آنتی بیوتیک در ایران

«آموکسی سیلین» سومین داروی پرمصرف و پرمصرف‌ترین آنتی بیوتیک در بین ایرانیان است. این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود، اما برای درمان‌های ویروسی کاربرد ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
داروشناسی، آنتی بیوتیک، آموکسی سیلین،
نویسنده : مهلا وارسته شهریاران دانشجوی داروسازی
آموکسی سیلین برای درمان عفونت قفسه سینه و سینوس، گلو و عفونت ادراری، برخی عفونت‌های دندانی و عفونت هلیکوباکتر تجویز می‌شود. آموکسی سیلین به‌صورت کپسول ، سوسپانسیون خوراکی، قرص خوراکی و قرص جویدنی در ایران تولید می شود.


نکاتی برای پیش از مصرف آموکسی سیلین

در صورت سابقه حساسیت دارویی، به خصوص حساسیت به پنی‌سیلین ها پزشک خود را مطلع کنید.
داروی آموکسی سیلین را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علایم‌تان برطرف شده است ،کامل کنید( زیرا هنوز باکتری به‌صورت کامل از بین نرفته‌ است و کامل نشدن دوره درمانی احتمال بروز مقاومت میکروبی را افزایش می دهد).
در صورتی که از سوسپانسیون خوراکی آموکسی سیلین استفاده می‌کنید، به شرایط نگهداری و نحوه مصرف در بروشور دارو توجه کنید.
مقدار داروی مصرفی در هر نوبت را با پیمانه مخصوص اندازه‌گیری کنید.
آموکسی سیلین با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض متوجه شدن  دارو را مصرف کنید ( اگر تا زمان مصرف بعدی کمتر از 4 ساعت باقی مانده باشد)نوبت بعد را در همان زمان قبل و به مقدار همیشگی مصرف کنید.
 

توصیه‌ها

مصرف سوسپانسیون آموکسی‌سیلین، ممکن است لکه هایی روی دندان ایجاد کند که با رعایت بهداشت دهان می توان از آن‌ها پیشگیری کرد و این لکه‌ها به تدریج پس از اتمام دوره دارودرمانی از بین می رود.در برخی افراد با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها  از جمله آموکسی سیلین ممکن است ضایعات قرمز همراه با خارش در دهان یا واژن ایجاد شود که باید  در این باره با پزشک مشورت کنید.

نکته
 خانم ها در صورتی که از قرص جلوگیری از بارداری همزمان با دوره درمانی آموکسی سیلین استفاده می کنند، در صورت ابتلا به هر بیماری که همراه با اسهال و استفراغ باشد و بیشتر از 24 ساعت طول بکشد، لازم است از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند.


عوارض شایع آموکسی سیلین

تهوع، اسهال، درد شکم، سردرد، اختلال  چشایی و بثورات پوستی شایع ترین عوارض است که در کمتر از 10 درصد افرادی که آموکسی سیلین مصرف می کنند، رخ می دهد.
احساس خستگی از عوارض شایع مصرف آموکسی سیلین است.  بنابراین توصیه می‌شود رژیم غذایی حاوی غذای سبک و ساده و دارای فیبر مناسب داشته باشید و غذاهای چرب و پر ادویه را محدود کنید.
در صورت بروز اسهال  خفیف که از شایع ترین عوارض این دارو ست مایعات کافی مصرف کنید.
در صورت بروز لکه‌های قرمز روی پوست حتما به پزشک مراجعه کنید.
منبع: زندگی سلام
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .