تبیان، دستیار زندگی

 پادزهرهای مواجهه‌ اتفاقی کودکان با محتواهای ‌غیراخلاقی

استفاده زیاد بچه‌های امروزی از گوشی و اینترنت باعث شده تا بعضی‌هایشان در معرض فیلم‌ها و تصاویر نامناسب قرار بگیرند، والدین باید چه کنند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کودکان، گوشی‌های هوشمند، محتواهای ‌غیراخلاقی،
 نویسنده : سمانه تعلیم‌دهنده | کارشناس‌‌ارشد مشاوره توان‌‌بخشی
 امروزه استفاده از گوشی‌های هوشمند منحصر به قشر خاصی نیست و همه از خرد و کلان زمان زیادی را به این امر اختصاص می‌دهند، حتی در برخی خانواده‌ها گوشی‌هوشمند نقش پرستار کودک را به عهده دارد و پدر یا مادرها غافل از این‌ که در خلال بعضی بازی‌ها و ... ، تبلیغات یا میان‌ برنامه‌هایی با محتوای غیراخلاقی و غیر متناسب با سن کودک پخش می‌شود، از آرام‌ شدن فرزند خود در زمان استفاده از گوشی یا تبلت خرسند هستند! آنلاین‌ شدن کلاس‌های مدرسه، بازی ‌کردن با گوشی ‌و ‌تبلت برای پر کردن اوقات فراغت، حضور در شبکه‌های اجتماعی و ... باعث ‌شده تا بعضی کودکان در معرض محتواهایی قرار بگیرند که به شدت آسیب‌زاست. بعضی بازی‌ها دارای آگهی‌هایی هستند که تصاویر یا ویدئوهایش، محتواهای نامناسب و گاهی مستهجن دارد و ممکن است کودک به طور اتفاقی و ناخواسته با آن مواجه شود. تماشای این صحنه‌ها برای فرد بزرگ سالی که می‌تواند حقیقت را از خیال تمیز دهد، آسیب‌زاست، بنابراین برای کودکی که با تماشای این تصاویر، گیج می شود و بذر باورهایی را در ذهن خود می‌پروراند که می‌تواند به روابط آینده او آسیب‌های جدی وارد کند، بسیار مخرب‌تر خواهد بود. نقش والدین در این زمینه چیست؟


پیامدهای تماشای تصاویر غیراخلاقی  نامندر کودکان

اگر کودکی به ‌طور اتفاقی و ناآگاهانه در معرض چنین تصاویر یا فیلم هایی قرار بگیرد، امکان کنجکاو شدنش به این موضوع زیاد است. استفاده مکرر هرچند ناآگاهانه از چنین برنامه‌هایی منجر به بلوغ زودرس، ترغیب به تقلید یا تجربه چنین رفتارهایی، خود ارضایی و تشکیل باورهای نادرست در کودک می‌شود.

از گوشی به عنوان یک اسباب‌بازی یا همدمی قابل‌اعتماد برای فرزند خود استفاده نکنید5 توصیه کاربردی برای پیشگیری

به یاد داشته باشیم همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین رعایت چند نکته به تمامی والدین دارای فرزند خردسال پیشنهاد می‌شود:
1- از گوشی به عنوان یک اسباب‌بازی یا همدمی قابل‌اعتماد برای فرزند خود استفاده نکنید.
2- در صورت استفاده از بازی و برنامه‌های آنلاین مراقب باشید که محتوای آن‌ها مناسب فرزند شما باشد.
۳- برای فرزند خود وقت صرف کنید و همراه با او به تماشای برنامه‌های مناسب با سن و سالش بپردازید.
4- به کمک نرم‌افزارهای موجود محتوای مورد استفاده فرزندتان را کنترل کنید.
5- فیلتر شکن را هنگام بازی کودکان قطع کنید.


اگر کودک، محتوای غیراخلاقی دید  چه کنیم؟

زمانی که متوجه شدید فرزند شما با چنین تصاویری مواجه شده است، اولین اقدام آن است که آرام و منطقی باشید. هرچند بیشتر والدین در چنین مواقعی دچار استرس زیادی می‌شوند اما بهترین کار این است که دریابید کودک شما بعد از تماشای این تصاویر چگونه فکر می‌کند یا چه احساسی دارد؟ پس از آگاهی از این موضوع، هرگز کودک خود را سرزنش و توبیخ یا تنبیه نکنید بلکه پس از دانستن از طرز تفکر و میزان آگاهی‌های جنسی‌اش، با او به گفت‌وگو بنشینید و درباره این موضوع با خونسردی و در آرامش صحبت کنید. احساس نکنید در صورت صحبت در این مورد، کنجکاوی‌های کودک را بیشتر خواهید کرد. آن چه اهمیت دارد این است که کودک برای ارضای کنجکاوی ‌های خود از منبع اطلاعاتی قابل اعتماد ی بهره‌مند شود نه به دلیل ترس از واکنش والدین، به دوستان یا اطلاعات اشتباه در اینترنت و .... پناه ببرد و اطلاعات ناقصی را دریافت کند. سپس تلاش کنید با کمک یک مشاور متعهد، آگاهی‌های جنسی مربوط به سن کودک خود را بشناسید و در سطح سنی و میزان اطلاعاتی که او با تماشای چنین صحنه‌هایی کسب کرده، او را آگاه کنید. درخصوص فرزندان بزرگ تر و نوجوانان، هرگز گوشی را از آن‌ها نگیرید و محدودیت ایجاد نکنید بلکه با ارتباط صمیمانه و دوستانه و گفت وگو به آگاهی‌های جنسی مورد نیازش پاسخ و پیامدهای تماشای برنامه‌های غیر اخلاقی را برای وی شرح دهید. فراموش نکنید کمک گرفتن از یک مشاور یا روان شناس کودک بسیار کمک‌کننده خواهد بود چون این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.
منبع: زندگی سلام

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .