تبیان، دستیار زندگی

محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

در صورتی که برای عملیات بهره برداری و نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز به مشاوره دارید، می توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان وب سایت تصفیه آب abin.ir در ارتباط باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
آبین، دستگاه تصفیه آب
برای محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی باید از رسوب گذاری و فولینگ آنها جلوگیری شود. یکی از سیستم های مهم برای شستشوی فیلترهای ممبران سیستم CIP در دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد. در این مقاله قصد داریم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی کنیم.

مراحل شستشوی CIP فیلتر ممبران  

مراحل شستشوی رسوبات و جلوگیری از فولینگ فیلتر ممبران شامل موارد زیر می باشد:
1- مخزن CIP و خطوط لوله را با آب تصفیه شده RO بشوئید.
2- فیلترهای کارتریج پیش تصفیه را تعویض کنید.
3- مخزن CIP را با آب تصفیه شده دستگاه RO بر مبنای حجم هدف 15 تا 20 گالن برای هر فیلتر ممبران 8*40 اینچ در سیستم در حال شستشو پر کنید. در مخزن CIP فضا را برای هر گونه افزودنی باقی بگذارید.

برای محلول های شستشو با PH بین 2 تا 11.5، حداکثر دمای توصیه شده 107 درجه فارنهایت می باشد. مواد شیمیایی شوینده را اضافه کرده و در صورت نیاز مخلوط کنید. توجه داشته باشید که برخی از سیستم های CIP اجازه گردش مجدد محلول مخزن را با استفاده از پمپ انتقال می دهند.

·         برای حذف آهن یا مواد بیولوژیکی بی هوازی، شستشو باید در PH بین 3.8 و 4.2 انجام شود.
·         برای حذف رسوبات کربنات کلسیم، شستشوی ممبران باید در PH بین 3.8 تا 4.2 انجام شود.
·         برای حذف رسوبات سولفات کلسیم، شستشو باید در PH 1 تا 12 با استفاده از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره انجام شود. این مشکل معمولا در آخرین مرحله از RO حل می شود.
·         برای حذف مواد بیولوژیکی، خاک رس/ گل و لای و لجن، سیلیس یا جامدات آلی، شستشو باید در PH بین 11.7 تا 11.9 با استفاده از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره شده انجام شود.
بیشتر: محصولات کربن اکتیو آبین

4- دستگاه RO را خاموش کنید و منبع آب ورودی را قطع کنید. تمام اتصالات و تنظیمات شیر را انجام دهید تا پمپ انتقال CIP بتواند محلول شستشو را به سیستم RO انتقال دهد. برخی از سیستم های تصفیه آب RO یک اتصال بین مرحله ای CIP را ارائه می دهند که باعث می شود مراحل غشا را به صورت جداگانه تمیز کرد. آب تصفیه شده RO باید به مخزن CIP هدایت شود. دریچه خروجی پمپ CIP را تقریبا ¼ باز کنید.

5- پمپ انتقال CIP را با دریچه خروجی اش تنظیم کنید، تا آب خام از مرحله یا سیستم RO در حال شستشو جابجا شود. این کار را ادامه دهید تا نشانه ای از محلول تمیز کننده در خروجی با نظارت بر PH، رسانایی، دما وجود داشته باشد.

پمپ CIP را خاموش کرده و در صورت لزوم موقعیت شیر را تغییر دهید تا محلول برگشتی از مرحله یا سیستم به مخزن CIP منتقل شود. هنگام گردش در پرشروسل آخرین مرحله یا در کل سیستم، دریچه بای پس را باز کنید تا از هر گونه محدودیت در خط برگشت جلوگیری شود.

6- پمپ انتقال CIP را مجددا با دریچه گاز درگیر کنید تا محلول از طریق مرحله/ سیستم در حال شستشو ارسال شود، در حالی که آب غلیظ و تصفیه شده به مخزن CIP ارسال می شوند. به آرامی یک پورت آب تصفیه شده یکی از وسل های در حال شستشو را باز کنید تا جریان تایید شود.

7- مدت زمان مورد نیاز برای گردش محلول برای هر مرحله به نوع فولینگ و شدت آن بستگی دارد. در صورتی که فولینگ کم باشد، 30 دقیقه زمان گردش محلول می تواند کافی باشد، در حالی که زمان بیش تری برای فولینگ بیولوژیکی بی هوازی سنگین، رس، گل و لای و لجن و رسوبات کلسیم سولفات لازم است.

اطلاعات را در ابتدا و هر 15 دقیقه در حین شستشو ثبت کنید. در صورت لزوم PH محلول شستشو یا میزان جریان را تنظیم کنید، تا دستور العمل های بالا برآورده شوند. اگر دمای محلول به 107 درجه فارنهایت رسید، شستشو را متوقف کنید تا محلول خنک شود.

8- مراحل 6و 7 را برای شستشوی مراحل باقیمانده تکرار کنید.

9- بعد از گردش محلول در هر مرحله/ سیستم، محلول باقی مانده در مخزن CIP را به محل تخلیه مناسب هدایت کنید. برخی از گیاهان ممکن است نیاز داشته باشند که این محلول ابتدا قبل از تخلیه خنثی شود. اگر یک منبع آب تصفیه شده در دسترس است، مخزن CIP را شسته و پر کنید.

10- در صورتی که پیش فیلترهای RO دچار افزایش افت فشار در حین شستشو شده اند، آنها را تعویض کنید. سیستم RO را مجددا به منبع آب وصل کنید و همه شیرها به جز شیر هدایت آب تصفیه شده به تخلیه یا به مخزن CIP را به حالت نرمال برگردانید. این شیر را نیز تا زمانی که کیفیتش مطابق با دستور العمل های آب فرایند مورد نیاز باشد نباید به حالت استاندارد برگردانید.

11- وقتی عملکرد RO تثبیت شد، مجموعه کاملی از داده های عملیاتی آن را ثبت کنید.

توصیه می شود قبل از اجرای شستشوی سیستم و فیلترهای ممبران، روش های شستشوی غشای فیلتر ممبران را بررسی و رعایت کنید، ( از جمله ممبران های معروف بازار ایران، فیلتر ممبران فیلمتک می باشد ) زیرا این کار برای هر سیستم کمی متفاوت است. در صورتی که برای عملیات بهره برداری و نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز به مشاوره دارید، می توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان وب سایت تصفیه آب abin.ir در ارتباط باشید.

021-22228116