تبیان، دستیار زندگی

پاسخ به یک سؤال رایج در مورد واکسن کرونا

چرا فردی که واکسن زده هم می‌تواند ناقل بیماری شود و اطرافیان را مبتلا کند؟

خیلی از افراد تصور می‌کنند به محض اینکه واکسن دریافت کردند، دیگر مجبور نیستند ماسک بزنند؛ اما واقعاً مهم است بدانند با وجود اینکه واکسینه شده‌اند همچنان باید ماسک بزنند زیرا همچنان ممکن است ناقل باشند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
واکسیناسیون
شرکت‌های تولیدکننده‌ی واکسن این احتمال را داده‌اند که برخی از افراد واکسینه شده می‌توانند بدون هیچ علامتی به کووید – 19 مبتلا شوند و سپس در تماس نزدیک با دیگران یا عدم استفاده از ماسک، به طور خاموش این ویروس را انتقال دهند.

اگر افراد واکسینه شده، ناقل‌هایی خاموش باشند، ممکن است موجب ادامه‌ی گسترش ویروس در جامعه شده و افراد واکسینه نشده را در معرض خطر قرار دهند.

خیلی از افراد تصور می‌کنند به محض اینکه واکسن دریافت کردند، دیگر مجبور نیستند ماسک بزنند؛ اما واقعاً مهم است بدانند با وجود اینکه واکسینه شده‌اند همچنان باید ماسک بزنند زیرا همچنان ممکن است ناقل باشند.

شرکت‌های تولیدکننده‌ی واکسن این احتمال را داده‌اند که برخی از افراد واکسینه شده می‌توانند بدون هیچ علامتی به کووید – 19 مبتلا شوند و سپس در تماس نزدیک با دیگران یا عدم استفاده از ماسک، به طور خاموش این ویروس را انتقال دهند


در بیشتر بیماری‌های تنفسی، از جمله ویروس کرونا، بینی اصلی‌ترین قسمت ورود ویروس است. ویروس به سرعت در بینی تکثیر می‌شود و شوکی به سیستم ایمنی وارد می‌کند که نوعی آنتی‌بادی تولید کند که مخصوص موکوس یعنی بافت مرطوب مخاط بینی، دهان، ریه و معده است.

اگر همین فرد برای دومین بار در معرض همین ویروس قرار بگیرد، همان آنتی‌بادی‌ها و همچنین سیستم ایمنی که این ویروس را به خاطر دارند فوراً ویروس را در بینی پیش از اینکه فرصت پیدا کند به جاهای دیگر بدن برود نابود می‌کنند؛ اما واکسن کرونا به عمق عضله تزریق می‌شود و سیستم ایمنی را تحریک می‌کند تا آنتی‌بادی بسازد و چیزی که معلوم شده این است که همین اتفاق برای محافظت از فرد واکسینه شده در برابر ابتلا به بیماری به اندازه کافی مفید و مؤثر است.

برخی از این آنتی‌بادی‌ها در خون جاری‌اند و به موکوس بینی هم می‌رسند و در آنجا آماده‌باش می‌مانند. اما هنوز مشخص نیست تراکم آنتی‌بادی که به سمت بینی حرکت می‌کند چقدر است یا با چه سرعتی و در طی چه مدتی این اتفاق می‌افتد.
اگر میزان آنتی‌بادی‌های مستقر در بینی زیاد نباشد، پس ویروس می‌تواند در بینی جا خوش کند و با عطسه یا بازدم به بیرون منتشر شده و دیگران را مبتلا کند. این یک مسابقه است: بستگی به این دارد که آیا ویروس سریع‌تر خودش را تکثیر می‌کند، یا سیستم ایمنی سریع‌تر می‌تواند ویروس را کنترل کند!
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.