تبیان، دستیار زندگی

ویتامین‌های گروه B برای داشتن مغزی جوان

بدون شک همیشه شنیده‌اید که ویتامین‌ها برای سلامتی بدن مفید هستند و حتماً می‌دانید که تغذیه سالم و متنوع که شامل انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است نیازهای بدن را برای عملکرد درست ارگان‌ها تأمین می‌کند. در این بین بهتر است بدانید که ویتامین‌های گروه B جزو مهم‌ترین مواد مغذی برای فرمانده بدن هستند. به‌ویژه اینکه این ویتامین‌ها مغز را جوان‌تر و هشیارتر نگه می‌دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ویتامین ب
مغز حاکم بلامنازع بدن است. هر اختلالی در این ارگان مهم، بدن را به طور ویژه‌ای به دردسر می‌اندازد و حتی باعث مرگ می‌شود. بدون شک همیشه شنیده‌اید که ویتامین‌ها برای سلامتی بدن مفید هستند و حتماً می‌دانید که تغذیه سالم و متنوع که شامل انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است نیازهای بدن را برای عملکرد درست ارگان‌ها تأمین می‌کند. در این بین بهتر است بدانید که ویتامین‌های گروه B جزو مهم‌ترین مواد مغذی برای فرمانده بدن هستند. به‌ویژه اینکه این ویتامین‌ها مغز را جوان‌تر و هشیارتر نگه می‌دارند. این مواد مغذی مانند کاتالیزور واکنش‌های فیزیولوژیکی که در بدن رخ می‌دهند عمل می‌کنند. بنابراین تأثیر آن‌ها صرفاً به مغز ختم نمی‌شود و برای اکثر اعضای بدن مفید هستند.
نتایج بررسی‌های متعدد حاکی از آن است که کمبود ویتامین‌های 6B، 9B و 12B در سنین رشد و هم در سنین بزرگسالی باعث بروز آسیب‌های مغزی می‌شود. بنابراین این ترکیبات مفید برای سلامت مغز که سکان‌دار کنترل تمام ارگان‌های بدن است لازم و ضروری هستند.
در ادامه‌ی مطلب بیشتر در خصوص تأثیر ویتامین‌های خانواده B در سلامت و جوانی و شادابی مغز صحبت می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

ویتامین 9B در سبزیجات برگ سبزدار مانند بروکلی، اسفناج، کاهو، جعفری، شاهی و غیره وجود دارد. علاوه براین می‌توانید به میوه‌هایی مانند آووکادو، پاپایا، پرتقال و حبوبات و میوه‌های خشک نیز اعتماد کنید. باید بدانید که کمبود این ویتامین شما را در معرض سردرد، تحریک‌پذیری، بدخلقی، ضعف و همچنین کمبود تمرکز قرار می‌دهد


ویتامین‌های خانواده B و نقش آن‌ها در کنترل هموسیستئین

یکی از عملکردهای ویژه ویتامین‌های گروه B پیشگیری از تجمع و افزایش «هموسیستئین» است. هموسیستئین یک اسیدآمینه غیرپروتئینی حاوی گوگرد و یک ماده سمی است که در طول سوخت و ساز بدن تولید می‌شود و اگر به درستی دفع نشود می‌تواند مغز را بیمار کند. از طرف دیگر هموسیستئین از بقایای متابولیسم یا همان سوخت و ساز است که در بدن تولید می‌شود. این ماده در حالت کلی نمی‌تواند باعث آسیب شود چون بدن ما سیستمی دارد که آن را دفع می‌کند. با این حال زمانی که دفع این ماده به درستی انجام نمی‌شود می‌تواند باعث ایجاد انسداد در جداره عروق خونی شود. این مسئله نیز جریان خون را در تمام بدن دچار مشکل و اختلال می‌کند که مغز نیز از آن مستثنا نیست.
به عبارت دیگر تجمع و افزایش میزان هموسیستئین می‌تواند به نرون ها یا همان سلول‌های عصبی ما آسیب بزند. برای دفع این ماده زائد عملکرد ویتامین‌های 6B، 9B و 12B از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نتایج مطالعاتی که در مجله Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد تأثیر این ویتامین‌ها به قدری حائز اهمیت است که کمبود آن باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های نرودژنراتیو مانند آلزایمر و زوال عقل می‌شود.

پیشگیری از کمبود ویتامین‌های گروه B برای پیشگیری از خطر آسیب‌های مغزی

در طول سال‌های اخیر، مطالعات زیادی نشان داده است که میزان ویتامین‌های گروه B در افرادی که به بیماری‌های نرودژنراتیو مبتلا هستند کمتر است. البته این کمبود به افزایش سن نیز ارتباط پیدا می‌کند. نتایج بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد میزان بالای هموسیستئین در خون یعنی بین 5 تا 30 درصد بیشتر از حد نرمال می‌تواند خطر بروز اختلال شناختی و زوال عقل را در افراد سالمند بالا برد. خوشبختانه جبران کمبود ویتامین‌های گروه B بسیار ساده است. شما می‌توانید با مصرف منظم مواد غذایی سرشار از این ویتامین‌ها نیازهای بدنتان را تأمین کرده و خودتان را در برابر آسیب‌های ناشی از کمبود آن بیمه کنید. با توجه که می‌توان با مصرف مواد غذایی مختلفی از جمله گوشت قرمز، ماهی و سبزیجات برگ سبزدار ویتامین B مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید همچنین می‌توانید با مصرف مکمل ویتامین‌های این گروه از کمبود آن جلوگیری کرده و کمبودهای احتمالی را جبران کنید.

منابع طبیعی ویتامین‌های 6B، 9B و 12B

یادتان باشد که جذب این ویتامین‌ها با کمک داشتن یک تغذیه سالم و متنوع برای حفظ جوانی، سلامت و شادابی مغز کافی است بنابراین بهتر است منابع طبیعی این ویتامین‌ها را به خوبی بشناسید و به طور منظم آن‌ها را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

ویتامین 6B
ویتامین 6B به میزان قابل توجهی در گوشت ماکیان از جمله گوشت مرغ، بوقلمون، اردک، بلدرچین و قرقاول وجود دارد. علاوه براین نخود، ماهی تن، غلات و سیب‌زمینی نیز از دیگر منابع غنی ویتامین 6B محسوب می‌شوند. باید بدانید که کمبود این ویتامین شما را در معرض خطر افسردگی، سرگیجه و ضعف سیستم ایمنی بدن قرار می‌دهد.

ویتامین 9B
ویتامین 9B در سبزیجات برگ سبزدار مانند بروکلی، اسفناج، کاهو، جعفری، شاهی و غیره وجود دارد. علاوه براین می‌توانید به میوه‌هایی مانند آووکادو، پاپایا، پرتقال و حبوبات و میوه‌های خشک نیز اعتماد کنید. باید بدانید که کمبود این ویتامین شما را در معرض سردرد، تحریک‌پذیری، بدخلقی، ضعف و همچنین کمبود تمرکز قرار می‌دهد.

ویتامین 12B
ویتامین 12B به میزان زیادی در گوشت‌های قرمز، ماهی، غذاهای دریایی، تخم‌مرغ و محصولات لبنی وجود دارد. به همین دلیل معمولاً افراد گیاهخوار از کمبود ویتامین 12B رنج می‌برند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بروز اختلالات حافظه، افسردگی و از بین رفتن عملکردهای شناختی شود. علاوه براین کمبود ویتامین 12B می‌تواند باعث بروز کم‌خونی شود.

جذب کافی ویتامین‌های گروه B برای حفظ عملکردهای شناختی

رژیم مدیترانه‌ای یکی از ایده‌آل ترین برنامه‌های غذایی برای جذب میزان خوب ویتامین‌های گروه B محسوب می‌شود. بنابراین انتخابی عالی برای حفظ سلامت و جوانی مغز است. در نهایت اینکه اگر در رژیم غذایی‌تان محدودیتی وجود ندارد و همه‌چیزخوار هستید و مواد مغذی مختلف را به میزان کافی دریافت می‌کنید به احتمال زیاد میزان هموسیستئین خونتان در سطح نرمال خواهد بود. اما اگر با وجود داشتن تغذیه‌ای خوب و متنوع میزان این ماده در خونتان بالاست بهتر است به پزشک مراجعه کرده و کمک‌های لازم را دریافت کنید. چون ممکن است این مسئله به اختلال متابولیکی ربط داشته باشد.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.