تبیان، دستیار زندگی

آشنایی با خواص روغن سیاه‌دانه

روغن سیاه‌دانه بیش از 2000 سال است که در طب سنتی به کار می‌رود زیرا خواص درمانی بسیار زیادی دارد. روغن سیاه‌دانه به دلیل داشتن سه ترکیب طبیعی بسیار مفید می‌باشد: تیموکوئینون، تیموهیدروکوئینون و تیمول. نشان داده شده که این فیتوشیمیایی‌ها دارای اثرات قابل توجهی در برابر خیلی از پاتوژن‌ها، بیماری‌ها و عوارض التهابی‌اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
روغن سیاهدانه
اگر به دنبال راهی ساده برای کمک به سلامتی‌تان هستید، سوپرفودها گزینه‌ی بسیار خوبی برای شروع هستند. سوپرفودهایی مانند بلوبری، چای سبز و ...، سرشار از مواد مغذی ضروری و آنتی اکسیدان‌هایی هستند که به سلامت شما کمک می‌کنند. یکی از سوپرفودهایی که شاید زیاد درباره آن صحبت نشده باشد، روغن سیاه‌دانه است. روغن سیاه‌دانه با فشرده کردن دانه‌های گلی به نام نیجلا ساتیوا گرفته می‌شود.
روغن سیاه‌دانه بیش از 2000 سال است که در طب سنتی به کار می‌رود زیرا خواص درمانی بسیار زیادی دارد. روغن سیاه‌دانه به دلیل داشتن سه ترکیب طبیعی بسیار مفید می‌باشد: تیموکوئینون، تیموهیدروکوئینون و تیمول. نشان داده شده که این فیتوشیمیایی‌ها دارای اثرات قابل توجهی در برابر خیلی از پاتوژن‌ها، بیماری‌ها و عوارض التهابی‌اند.
به همین دلیل اگر به دنبال روشی طبیعی برای کاهش فشار خون، بهبود سطح کلسترول و حتی کاهش سطح قند خون هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روغن سیاه‌دانه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

اگر به دنبال یک منبع عالی از آنتی اکسیدان‌ها هستید، روغن سیاه‌دانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. روغن سیاه‌دانه به طور طبیعی غنی از تیموکوئینون است که یک آنتی‌اکسیدان بالقوه بوده و از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. مطالعات زیادی نشان داده‌اند آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند التهاب را کاهش داده و در برابر عوارضی مانند بیماری قلبی، آلزایمر و سرطان از شما محافظت کنند.
اگر در رژیم غذایی شما غذاهای طبیعی جای چندانی ندارند، روغن سیاه‌دانه می‌تواند راه خوبی برای تکمیل نیازهای بدنتان به آنتی‌اکسیدان‌ها باشد.

بالا بودن سطح قند خون می‌تواند ریسک دیابت، مشکلات کلیوی، بیماری‌های چشم و سکته مغزی را افزایش دهد. مطالعات زیادی نشان داده‌اند مصرف تنها یک دوز دو گرمی روغن سیاه‌دانه در روز می‌تواند سطح قند خون ناشتا در افراد دچار دیابت نوع دوم را به میزان زیادی کاهش دهد


روغن سیاه‌دانه مفید برای سلامت ریه

اگر مشکل تنفسی دارید یا حتی دچار آسم هستید، استفاده از روغن سیاه‌دانه می‌تواند از این جهت کیفیت بهتری به زندگی‌تان بدهد. هر چند روغن سیاه‌دانه درمانی برای آسم نیست اما یافته‌ها حاکی از آن هستند که به بهبود عملکرد ریه‌ها کمک می‌کند، تکرار بروز علائم آسم را کاهش می‌دهد و خس‌خس سینه را کمتر می‌کند.
در واقع مطالعه‌ای روی 80 فرد مبتلا به آسم نشان داد مصرف کپسول 500 میلی‌گرمی روغن سیاه‌دانه دو بار در روز و به مدت چهار هفته توانسته بود به کنترل آسم کمک کرده و نیاز به استفاده از داروهای دیگر آسم را کاهش دهد.

روغن سیاه‌دانه ابزاری برای کاهش وزن

هر چند مکانیسم این اثر هنوز کاملا شناخته شده نیست اما طبق تحقیقات، روغن سیاه‌دانه می‌تواند به افرادی که چاق هستند، سندرم متابولیک دارند یا دچار دیابت نوع دوم هستند در کاهش وزن کمک نماید. در یک مطالعه‌ی 8 هفته‌ای روی 90 زن 25 تا 50 ساله که چاق بودند، یه گروهی رژیم کم کالری داده شد و به گروهی دیگر یک گرم روغن سیاه‌دانه همراه هر وعده غذا. در پایان تحقیق، زنانی که روغن سیاه‌دانه مصرف کرده بودند نبست به گروه دیگر، وزن قابل توجه‌تری کم کردند و ضمنا سطح تری‌گلیسرید و LDL خونشان بهبود چشمگیرتری داشت.

روغن سیاه‌دانه مفید برای کاهش قند خون

وقتی پای سلامتی در میان است، داشتن سطح متعادلی از قند خون اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. زیرا بالا بودن سطح قند خون می‌تواند ریسک دیابت، مشکلات کلیوی، بیماری‌های چشم و سکته مغزی را افزایش دهد. مطالعات زیادی نشان داده‌اند مصرف تنها یک دوز دو گرمی روغن سیاه‌دانه در روز می‌تواند سطح قند خون ناشتا در افراد دچار دیابت نوع دوم را به میزان زیادی کاهش دهد. 

روغن سیاه‌دانه مفید برای کاهش کلسترول بد

همانطور که می‌دانید فشارخون بالا و LDL‌ بالا، دو ریسک‌فاکتور مهم برای بیماری قلبی‌اند. نتایج به دست آمده از مطالعه‌ای روی 90 فرد دچار کلسترول بالا نشان داد مصرف دو قاشق چای‌خوری (10 گرم) روغن سیاه‌دانه بعد از خوردن صبحانه و به مدت 6 هفته می‌تواند کلسترول بد را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد.

روغن سیاه‌دانه مفید برای کاهش فشار خون

شاید نمی‌دانستید که روغن سیاه‌دانه می‌تواند برای کاهش فشارخون نیز مفید باشد. در مطالعه‌ای که روی 70 فرد داوطلب و سالم انجام شد، نتایج نشان دادند مصرف دو و نیم میلی‌گرم روغن سیاه‌دانه دو بار در روز و به مدت دو ماه به کاهش فشارخون بدون هیچ عارضه جانبی منجر شده بود.

روغن سیاه‌دانه مفید برای حفظ سلامت مغز

مصرف روزانه روغن سیاه‌دانه می‌تواند به کاهش التهاب بافت‌های عصبی کمک نماید. التهاب مزمن در مغز با اختلالاتی مانند آلزایمر یا بیماری پارکیسنون مرتبط است.

روغن سیاه‌دانه مفید برای سلامت پوست و مو

روغن سیاه‌دانه معمولا کاربرد موضعی برای درمان انواع عوارض پوستی و آبرسانی به موها نیز دارد. روغن سیاه‌دانه به خاطر خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی که دارد برای بهبود مشکلات پوستی مانند اگزما، آکنه، خشکی پوست و پسوریازیس مفید است. ماساژ دادن پوست سر با چند قطره روغن سیاه‌دانه می‌تواند موها را آبرسانی کرده و شوره را کاهش دهد.

روغن سیاه‌دانه مفید برای سلامت کبد

کبد شما هر روز و هر لحظه به سختی کار می‌کند تا سمومی را که از غذاها وارد بدنتان می‌شود دفع نماید. اختلال در کار کبد می‌تواند ناشی از مصرف زیاد داروها یا الکل باشد که بر توانایی این عضو بسیار مهم برای فیلتر کردن مواد خطرناک اثر می‌گذارند. روغن سیاه‌دانه حاوی آنتی‌اکسیدان‌‌های قوی و ترکیبات ضدالتهابی است که به پیشگیری از آسیب‌های کبد کمک می‌کند. مصرف روغن سیاه‌دانه می‌تواند به کاهش ریسک بیماری کبد و کبد چرب در اثر ویروس‌ها و سموم نیز کمک کند.

روغن سیاه‌دانه کمکی برای مبارزه با سرطان

یک ترکیب فیتوشیمیایی در روغن سیاه‌دانه به نام تیموکوئینون وجود دارد که ثابت شده با سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کند. روغن سیاه‌دانه سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که با سرطان می‌جنگند. ترکیبات آنتی اکسیدانی روغن سیاه‌دانه به بدن کمک می‌کنند آسیب به سلول‌های سالم را کاهش داده و جلوی تکثیر سلول‌های سرطانی جدید و انتشار آن‌ها را بگیرد.
مراقب باشید:
مصرف روغن سیاه‌دانه در مورد کوتاه و به مقدار کم و معمول برای اکثر مردم معمولا عوارضی ندارد؛ اما در صورت موارد زیر بسیار مراقب باشید.
. در صورت مشاهده‌ی آلرژی به سیاه‌دانه از مصرف آن خودداری کنید.
. اگر داروی کاهش فشار خون مصرف می‌کنید قبل از مصرف روغن سیاه‌دانه با پزشکتان مشورت کنید چرا که سیاه‌دانه می‌تواند فشارخون را تا حد افت شدید پایین‌ بیاورد.
. مصرف روغن سیاه‌دانه برای خانم‌های باردار ممنوع است.
. در صورت مصرف هر نوع دارویی، مخصوصا وارفارین، متوپرولول و کومادین قبل از مصرف سیاه‌دانه با پزشکتان مشورت کنید.
. با همه‌ی خواصی که روغن سیاه‌دانه برای سلامتی دارد نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد وگرنه عوارض خطرناکی مانند آسیب‌های کلیوی و ... را به دنبال خواهد داشت.
. افراد گرم مزاج باید در مصرف آن احتیاط بیشتری کنند.
. روغن را از جای معتبر و با درصد خلوص بالا انتخاب کنید.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.