تبیان، دستیار زندگی

تداخل خطرناک گیاهان دارویی با داروهای قلبی عروقی

در جهان حدود 15 میلیون نفر در معرض خطر تداخل گیاهان دارویی و داروهای پزشکی هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تداخل گیاهان دارویی با داروهای قلبی عروقی
دکتر«یوکابد فروتن»، متخصص قلب و عروق در پست اینستاگرامی بی‌توجهی به تداخلات دارویی را یکی از مهم ترین و پرخطرترین مسائل در بحث مصرف دارو و استفاده از گیاهان دارویی می داند. گیاهان دارویی مجموعه‌ای از ترکیبات فعال شیمیایی اند که قادر به ایجاد آثار دارویی مختلفی در بدن هستند. بنابراین ظرفیت بالقوه‌ای برای ایجاد تداخل در اثرگذاری دیگر داروهای مصرفی بیمار دارند. ادامه مطلب را مطالعه کنید:

بعضی از تاثیرات گیاهان دارویی بر عملکرد بدن

او در این پست نوشته است: «گیاهان بسیاری با آثار درمانی و پیشگیری‌ کننده از بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارند که روی چربی خون، فشار خون، نارسایی قلبی، از طریق ایجاد آثار آنتی اکسیدانی، ضد لخته‌ای، کاهش ‌دهنده فشار خون و پیشگیری از سفت شدن عروق، تنظیم ضربان قلب و گشادکنندگی عروق، تاثیر می‌گذارند.» با وجود تاثیر مثبت، این محصولات می‌توانند پیامدهای منفی هم در پی داشته باشند که آریتمی، تغییرات فشار خون و ایجاد آثار مشابه جریان های سمپاتیک (که موجب تداخل در فعالیت قلب می‌شود)برخی از آن‌ها به شمار می‌آید.


 کدام داروها؟

دکتر فروتن در بخشی دیگر می‌گوید: «برخی از گیاهان دارویی با داروهای ضدانعقادی تداخل پیدا می‌کند و باعث افزایش اثر دارو و ایجاد احتمال خون‌ریزی می‌شود. دو داروی دیگوکسین(ضدآریتمی) و وارفارین(ضدانعقاد) از دسته داروهای قلبی عروقی و نمونه‌هایی از داروهای مورد مصرف بیماری‌های قلبی عروقی هستند که تداخل آن‌ها با گیاهان دارویی اهمیت حیاتی دارد.
زنجبیل یکی از گیاهان دارویی‌است که از تشکیل لخته در خون پیشگیری می‌کند بنابراین باید در مصرف همزمان آن با داروهای شیمیایی احتیاط کرد.
مصرف گیاه سیر از تشکیل لخته خون پیشگیری می‌کند بنابراین افرادی که «وارفارین» مصرف می‌کنند نباید بیش از یک حبه سیر استفاده کنند.
چای سبز باعث خنثی شدن آثار وارفارین می‌شود بنابراین افرادی که چای سبز و « وارفارین» مصرف می‌کنند برای پیشگیری از مشکلات عروقی باید مرتب خون خود را چک کنند.
گیاه گزنه دارای ویتامینk است که آثار وارفارین را کاهش می‌دهد و بهتر است از مصرف آن پرهیز شود.
مصرف مداوم گریپ فروت و انبه اثر وارفارین را افزایش می‌دهد و احتمال خونریزی را بالا می‌برد پس اگر وارفارین مصرف می‌کنید آب گریپ فروت ننوشید.
گریپ فروت اثر داروهای آنتی هیستامین و داروهای آرامش‌بخش و کاهنده کلسترول را هم مختل می‌کند. 
همچنین توصیه می‌شود از مصرف همزمان دیگوکسین با شیرین بیان و گوبیول ( که یک فنول طبیعی متعلق به گیاه کتان است) خودداری شود.
مصرف فراورده‌های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می‌ شود.

دو داروی دیگوکسین(ضدآریتمی) و وارفارین(ضدانعقاد) از دسته داروهای قلبی عروقی و نمونه‌هایی از داروهای مورد مصرف بیماری‌های قلبی عروقی هستند که تداخل آن‌ها با گیاهان دارویی اهمیت حیاتی دارد.


زردچوبه و پیاز هم دارای آثار ضدلخته‌ای هستند  و مصرف زیاد آن‌ها با وارفارین تداخل دارد و باعث افزایش احتمال خونریزی می‌ شود. البته مصرف یک عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد.
در همین زمینه «محمدرضا حاجی حیدری»، متخصص طب سنتی ایرانی، درباره‌ تداخلات این چنینی به باشگاه خبرنگاران جوان می گوید: «آویشن، سیاه دانه و سورنجان از گیاهان دارویی هستند که مصرف همزمان آن ها با دارو‌های کاهنده فشار خون تداخل دارد و ممکن است باعث افزایش فشار خون شود، بنابراین افراد مبتلا به  پر فشاری خون باید با احتیاط این داروهای گیاهی را مصرف کنند. همچنین بابونه، زعفران و  گاوزبان و بسیاری از گیاهان دارویی دیگر با وارفارین که یک داروی ضد انعقاد و رقیق کننده خون است، تداخل دارد و خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.».
حاجی حیدری ادامه می دهد : «گیاه گاو زبان حتما باید به صورت دم کرده استفاده شود و جوشاندن آن باعث آزاد شدن مواد سمی آن می‌شود و بهتر است در دوران بارداری و شیردهی مصرف نشود.»
این متخصص طب سنتی یادآوری می کند: به طور کلی به دلیل تداخلات احتمالی گیاهان دارویی و دارو‌های گیاهی با دارو‌های شیمیایی و عوارض جانبی این نوع گیاهان باید مصرف آن‌ها زیر نظر پزشکان متخصص طب سنتی باشد. در صورت تداخل گیاهان دارو‌یی با دارو‌های شیمیایی بهتر است دارو‌های گیاهی بیمار قطع یا تعدیل شود.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .