تبیان، دستیار زندگی
حاجی زاده انتقام گرفت مهدی حاجی زاده شگفتی آفرین مسابقات جهانی تهران در دیدار پنج شنبه صنام وهما از حریف اصلی خود هادی حبیبی انتقام گرفت. بعداز ظهر پنج شنبه 27 آذر ماه تمام نگاهها به تشك پهن شده در سالن رسید رسول حسینی شهر س...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخباری از كشتی

حاجی زاده انتقام گرفت

مهدی حاجی زاده شگفتی آفرین مسابقات جهانی تهران در دیدار پنج شنبه صنام وهما از حریف اصلی خود هادی حبیبی انتقام گرفت.

بعداز ظهر پنج شنبه 27 آذر ماه تمام نگاهها به تشك پهن شده در سالن رسید رسول حسینی شهر ساری بود تا رقابت دو حریف دیرینه و مدعی وزن 74 كیلو گرم را از نزدیك ببینند.

بله این دیدار همان دیدار عقب افتادهای بود كه یك ماه پیش به دلیل هجوم بیش از 5000 تماشاچی كشتی دوست به سالن 2000 نفری حسینی برگزار نشد.

در آن زمان نیز اكثریت حاضرین آمده بودند تا جدال تماشاچی مهدی حاجی زاده از صنام مازندران در مقابل هادی حبیبی ازهمان تهران را تماشا كنند.

بالاخره این دیدار با تمام مشكلات و سختیها برگزار شد و مهدی حاجی زاده قهرمان مسابقات جهانی تهران توانست با نتیجه 6 بر 1 هادی حبیبی نفر چهارم مسابقات جهانی نیویورك را از پیش روی بردارد و انتقام شكست درجام تختی سال گذشته را كه موجب شده بود مهدی پیراهن تیم ملی را از دست بدهد بگیرد.

اما حیف كه این دیدار نیزهمانند دیدار قبلی دو حریف و مدعی وزن 74 كیلو گرم با اما و اگر تمام شد.

بله در این دیدار نیز مشكل داوری اما و اگری تازه را بوجود آورد.

در آخرین ثانیه های وقت اول قانونی بود كه حبیبی توانست با لنگ كردن حاجی زاده او را به پل ببرد و به اعتقاد خود و كادر فنی تیم هما 3 امتیاز كسب كند.

اما داور اعتقاد به این امتیاز نداشت واعلام كرد كه فن در خارج از تشك اجرا  شده و با بازبینی فیلم نیز حبیبی و هماییها به حق خود نرسیدند.

حال باید منتظر دیدار برگشت باشیم و ببینیم كه حبیبی در تهران چه می كند؟

برترین كشتی گیران سال 2003 جهان انتخاب شدند؛

غیب ایرانی ها در بین برترین ها

بهترین كشتی گیران سال 2003 جهان، ازسوی فدراسیون جهانی كشتی (فیلا) انتخاب شدند. درحالیكه عنوان برترین های كشتی جهان در سال 2002 به حسن رنگرز و مهدی حاجی زاده از ایران تعلق داشت، امسال در بین برگزیدگان كشتی جهان نامی از ایرانی ها به چشم نمی خورد و بوایسار سایتی یف، قهرمان پر آوازه كشتی آزاد روسیه كه در مسابقات جهانی نیویورك به مدال طلا رسید به همراه آرمن نازاریان ارمنی، نابغه ی كشتی فرنگی جهان در وزن 60 كیلو گرم كه پس از المپیك 1996 با تغییر ملیت برای بلغارستان كشتی گرفت؛ به عنوان برترین كشتی گیران آزاد و فرنگی سال 2003 جهان انتخاب شدند.

سایتی یف، درسال های 1995، 96، 97، 98، 2001و 2003 مدال طلای جهان والمپیك را برگردن آویخته است. وی همچنین 6 بار به مقام قهرمانی اروپا دست یافته است.

فیلا همچنین" مارانوكریستی " از آمریكا را به عنوان بهترین كشتی گیرزن جهان در سال 2003 انتخاب كرد.

مسابقات آسیایی كشتی آلیش با قهرمانی ایران به پایان رسید

مسابقات آسیایی كشتی آلیش جمعه با شركت 13 تیم از قاره ی آسیا، با قهرمانی ایران به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، در این دوره از مسابقات كه تیم هایی از كشورهای قرقیزستان، تركمنستان، قزاقستان، تاجیكستان، ازبكستان، افغانستان، پاكستان، چین، ایران(  با2 تیم )، فلسطین و اورال روسیه( بخش آسیایی روسیه)، حضور داشتن، تیم ایران با كسب  مدال طلا، 1 نقره و 2برنز و با 35 امتیاز اول شد، تركمنستان با 2 مدال طلا و یك برنز و 29 امتیاز، دوم، و قرقیزستان با یك مدال طلا و یك برنز با 18 امتیاز سوم شد.

گفتنی است در اولین دوره از مسابقات در كشور قرقیزستان تنها 8 تیم، حضور داشتند كه در این دوره به 13 تیم افزایش یافته است.

داوری مسابقات آلیش را داورانی ازكشورهای روسیه، ازبكستان ، قرقیزستان، تاجیكستان، تركمنستان، اوكراین و بلاروس برعهده داشتند.