تبیان، دستیار زندگی

راهنمای جامع تبلیغات آنلاین و انواع آن

کارشناسان آژانس‌های تبلیغات دیجیتال با توجه به تخصص و تجربه‌ای که دارند می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین شیوه‌های تبلیغات آنلاین را برای کسب‌وکارتان پیاده کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهنمای جامع تبلیغات آنلاین و انواع آن

تبلیغات آنلاین
عمر چندان درازی ندارد، اما در همین مدت کوتاه تبدیل به یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های تبلیغات شده است. به لطف تبلیغات آنلاین، اکنون شرکت‌ها می‌توانند با هر بودجه و منابعی به مخاطبان خود در فضای اینترنت دسترسی پیدا کنند و محصولات و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنند.
مدیران بازاریابی‌ای که می‌خواهند در فضای بسیار رقابتی امروز با موفقیت عمل کنند، لازم است که روش‌های تبلیغات آنلاین را بشناسند و به شیوه‌ای که مناسب کسب‌وکارشان است از آن‌ها استفاده کنند. از آن‌جا که روش‌های تبلیغات آنلاین بسیار متنوع و دائماً در حال تغییر است، تصمیم گرفتیم راهنمایی تهیه کنیم و شیوه‌های مختلف تبلیغات آنلاین را که در بازار ایران در دسترس هستند، معرفی کنیم. در این مقاله به معرفی مفهوم تبلیغات آنلاین و شرح انواع آن می‌پردازیم.

چرا تبلیغات آنلاین مهم است؟

دیجیتال مارکتینگ به طور کلی به دو روش بازاریابی درونگرا یا ارگانیک و تبلیغات آنلاین تقسیم می‌شود. معمولاً این دو شیوه را دو تیم مختلف داخلی یا خارجی برای سازمان‌ها اجرا می‌کنند.
بازاریابی درونگرا بر جذب ارگانیک مشتریان از طریق روش‌هایی همچون بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا در وبسایت و بلاگ تمرکز دارد. کارشناسان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند با تولید محتوای مخصوص شبکه‌های اجتماعی مخاطبان را جذب و آن‌ها را به تعامل با برند دعوت کنند. بازاریابان محتوایی و بلاگرها نیز سعی می‌کنند از طریق موتورهای جستجو برای برند مخاطب جذب کنند و تمرکزشان بر عواملی از قبیل ترافیک وبسایت و نرخ تبدیل است.
در مقابل کارشناسان تبلیغات آنلاین روی معیارهای چون هزینه به ازای جذب هر کاربر و بازگشت سرمایه‌ی تبلیغات تمرکز دارند. با این تفاسیر تعجبی ندارد که شرح شغلی این دو گروه با هم متفاوت باشد. نکته‌ی جالب این‌جاست که تبلیغات آنلاین می‌تواند پارامترهای ارگانیک را هم بهبود دهد و بازدهی فعالیت‌های بازاریابی سازمان را به طور کلی بالا ببرد. به کمک تبلیغات آنلاین شما می‌توانید:

1- با نمایش تبلیغ به مخاطبان در درون یا بیرون از شبکه‌ی ارتباطی خود آگاهی از برند را افزایش دهید.

2- با اعمال تغییر در پارامترهای تبلیغات آنلاین و ارزیابی نتایج آن‌ها شناخت بهتری از مخاطبان خود به دست بیاورید.

3- از تبلیغاتی که عملکرد خوبی دارند ایده بگیرید و محتوای ارگانیک خود را نیز بر آن اساس بهبود دهید.

بدیهی است که هدف هر شرکتی از تبلیغات بازگشت سرمایه‌ی مثبت است. بنابراین شما باید بودجه‌ی خود را در جایی خرج کنید که به شما کمک می‌کند به اهداف خود دسترسی پیدا کنید. یکی از بهترین راه‌ها استفاده از نظر تخصصی مشاوران این حوزه است که به ابزارهای تبلیغات آنلاین تسلط دارند و به طور تجربی می‌دانند چه روش‌هایی برای چه صنایعی مناسب است. اما همچنین شما می‌توانید روش‌های مختلف را امتحان کنید و پس از ارزیابی نتایج بر روی شیوه‌هایی تمرکز کنید که بیشترین بازدهی را برای شما داشته‌اند.

انواع تبلیغات آنلاین

تکنولوژی تبلیغات آنلاین هر روز در حال پیشرفت است و روش‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود. البته بعضی از این روش‌ها در ایران چندان قابل استفاده نیستند، بنابراین ما به معرفی روش‌هایی می‌پردازیم که در بازار ایران در دسترس و مؤثر هستند. به طور کلی تبلیغات آنلاین را می‌توان به سه دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

●تبلیغات نمایشی
● تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
● تبلیغات در جستجو

هر کدام از این سه دسته شامل فرمت‌ها و انواع مختلفی می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی به آن دسته از تبلیغات آنلاین اشاره دارد که تمرکزش بر المان‌های تصویری و ویدیویی است. این تبلیغات شامل تبلیغات بنری، تبلیغات ویدئویی و تبلیغات همسان می‌شود:

● تبلیغات بنری: تبلیغات بنری ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین نوع تبلیغات آنلاین است. برای اجرای کمپین تبلیغات بنری شما صرفاً نیاز دارید که یک تصویر جذاب با پیامی گیرا داشته باشید. تبلیغات بنری می‌تواند ساکن یا متحرک باشد، برای مثال می‌توانید داخل بنر، ویدیو یا المان تعاملی قرار دهید و در نهایت کاربران را به انجام هر نوع تعاملی (نظیر کلیک، نصب برنامه، عضویت و …) دعوت کنید. بنرهای تبلیغاتی توسط آژانس‌های تبلیغاتی از جمله دیما در فضاهای تبلیغات بنری شامل وب، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی‌های کامپیوتری و موبایلی و غیره نمایش داده می‌شوند.

● تبلیغات ویدئویی: تبلیغات ویدئویی امروزه به یکی از معمول‌ترین و مؤثرترین روش‌های تبلیغات آنلاین تبدیل شده است. ویدئو توجه کاربران را جلب می‌کند و آن‌ها را به تعامل وا می‌دارد. در این شیوه از تبلیغات شما زمان و فرصت بیشتری دارید تا پیام خود را به مخاطبان منتقل کنید. آمارها نشان می‌دهد که تأثیرگذاری تبلیغات ویدئویی ۵ برابر بیشتر از تبلیغات ساکن است. تبلیغات ویدئویی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها به شرح زیرند:

o تبلیغات ویدیویی موبایلی
o تبلیغات ویدیویی همسان (Native)
o تبلیغات ویدئویی بینابینی
o ویدئوهای درون‌بنری
o تبلیغات ویدیویی جایزه‌دار
o تبلیغات حین پخش (درون‌استریم)
o تبلیغات آشکارسازی ویدئو

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی هر کدام از این روش‌ها پیشنهاد می‌کنیم به صفحه‌ی خدمات تبلیغات ویدیویی دیما مراجعه کنید.

● تبلیغات همسان: تبلیغات همسان یا نیتیو به شکلی از تبلیغات گفته می‌شود که از نظر فرمت و محتوا کاملاً با محیطی که در آن منتشر می‌شود سازگار است و به همین دلیل کاربر در نگاه اول متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود. از آن‌جا که کاربران هر روز بیش از پیش در معرض تبلیغات آنلاین قرار می‌گیرند، به صورت ناخودآگاه آن‌ها را نادیده می‌گیرند. بنابراین تبلیغات همسان روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا به دلیل داشتن ظاهر غیرتبلیغاتی در نقطه‌ی کور افراد قرار نمی‌گیرد. این نوع تبلیغات برای تشویق کاربران به بازدید از وبسایت یا لندینگ‌پیج کسب‌وکار شما بسیار مناسب است.
 

اجرای تبلیغات به شیوه‌ی برنامه‌ریزی‌شده

تبلیغات نمایشی آنلاین می‌توانند به شیوه‌ی خرید برنامه‌ریزی‌شده و بر پایه‌ی تکنولوژی مزایده‌ی قیمتی لحظه‌ای اجرا شوند. در این شیوه برندها در پلتفرم مدیریت تقاضای فضای نمایش تبلیغات (DSP) ثبت نام و درخواست خود را در آن ثبت می‌کنند. از طرف دیگر ناشران و صاحبان فضای تبلیغاتی نیز در پلتفرم مدیریت عرضه‌ی فضای نمایش تبلیغات (SSP) ثبت نام کرده و فضای موجود خود را در آن قرار می‌دهند.
هر زمان که یک کاربر اپلیکیشن یا وبسایتی را باز می‌کند، مزایده‌ی قیمتی لحظه‌ای در کسری از ثانیه انجام می‌شود و تبلیغ برندی که بهترین پیشنهاد را ارائه کرده به او نمایش داده می‌شود. این روش اجرا سبب صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان برای برندها و ناشران می‌شود و بخش مهمی از مذاکرات و پیاده‌سازی‌های دستی را حذف می‌کند. از دیگر مزایای این روش امکاناتی از قبیل هدف‌گیری مخاطبان با توجه به نیازهای کسب‌وکارهاست.

تبلیغات همسان

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

نفوذ روزافزون شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران این کانال تبلیغاتی را روزبه‌روز مؤثرتر و مهم‌تر می‌کند. بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، ۴۷ میلیون کاربر در ایران از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی حالا به محلی مجازی برای تفریح، ارتباط‌سازی یا حتی توسعه‌ی کسب‌وکار تبدیل شده‌اند. مزیت تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی این است که با هر بودجه و هر میزان منابعی قابل اجراست و برای اغلب کسب‌وکارها کاربرد دارد. به طور کلی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به سه دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

● تبلیغ در پیج‌ها و کانال‌های پرطرفدار: این نوع تبلیغات آنلاین که تمرکز آن بر استفاده از دسترسی بالای پیج‌ها و کانال‌ها به مخاطبان است می‌تواند در تلگرام، اینستاگرام، توییتر، روبیکا، گپ و سایر شبکه‌های اجتماعی اجرا شود. از مهم‌ترین مزایای این نوع تبلیغات هدف‌گیری با توجه به سلایق محتوایی یا ویژگی‌های دموگرافیک و محدوده‌ی جغرافیایی مخاطبان پیج یا کانال است.

● تبلیغات اینفلوئنسری: اساس اینفلوئنسر مارکتینگ بهره بردن از تأثیرگذاری اینفلوئنسرها بر مخاطبانشان است. آمار نشان می‌دهد که مشاهده‌ی استفاده‌ی یک محصول توسط اینفلوئنسر‌ها می‌تواند باعث شود تا ۴۰ درصد از مخاطبان آن‌ها محصول را به صورت آنلاین تهیه کنند. مزیت همکاری با اینفلوئنسرها این است که آن‌ها تبلیغ را با توجه به شناختی که از مخاطبانشان دارند تغییر می‌دهند و آن را به صورتی که برای مخاطبان جذاب و قابل پذیرش است بهینه‌سازی می‌کنند.

تبلیغات اسپانسری: تبلیغات اسپانسری در شبکه‌های اجتماعی امکانی است که شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، فیسبوک و لینکدین در اختیار اشخاص و برندها قرار می‌دهند تا پست‌های خود را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهند. اگر چه که به دلیل مشکلات پرداخت ارزی اجرای این نوع تبلیغ در ایران ساده نیست، اما بعضی از آژانس‌های تبلیغاتی از جمله دیما سرویس تبلیغات اسپانسری با امکان هدف‌گیری کاربران ایرانی را برای برندها فراهم می‌کنند. مزیت این نوع تبلیغات انعطاف‌پذیری بودجه و هدف‌گیری بسیار دقیق مخاطبان در آن است.


تپ سی


آخرین دسته از انواع تبلیغات آنلاین تبلیغات در جستجو است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

تبلیغات در جستجو

تبلیغات در جستجو به معنی استفاده از امکان موتورهای جستجو و اپ‌استورهاست که به ازای دریافت مبلغی تبلیغ شما را به کاربرانی که کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما را جستجو کرده‌اند، نشان دهند. این روش تبلیغات آنلاین بسیار مقرون‌به‌صرفه و مؤثر است و در صورت درست اجرا شدن می‌تواند دقیقاً مخاطبان مد نظر شما را به کلیک بر روی وبسایت یا نصب اپلیکیشن شما متقاعد کند. تبلیغات در جستجو شامل دو دسته‌ی کلی است:

تبلیغات در موتورهای جستجو: موتورهای جستجو از جمله گوگل این امکان را به شما می‌دهند که کلمات کلیدی مرتبط با وبسایت خود را تعیین کنید تا در صورتی که کاربران آن را جستجو کردند، تبلیغ شما را در نتایج جستجو به آن‌ها نمایش دهد. این نوع تبلیغات بر پایه‌ی مزایده‌ی قیمتی عمل می‌کند. برای مثال شما در پنل گوگل ادز برای هر کلمه یا عبارت کلیدی قیمتی را تعیین می‌کنید و گوگل با توجه به پیشنهاد قیمتی شما و رقبایتان و همچنین عوامل دیگر تبلیغ شما را در جایگاه‌های مختلف نتایج جستجو به کاربران نمایش می‌دهد.

●تبلیغات در جستجوی اپ استورها: تمام کسب‌وکارها علاقمندند که اپلیکیشن آن‌ها در اولین نتایج جستجوی اپ‌استورها به کاربران نمایش داده شود. برای این کار می‌بایست اپلیکیشن‌ها برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شوند. راه دیگر، تعیین کلمات کلیدی و تبلیغات سرچ ادز بر روی آن‌هاست. شما می‌توانید عبارت‌های کلیدی مورد نظر خود را تعیین کنید، و در صورت جستجوی این عبارت‌ها در گوگل پلی و کافه‌بازار جزء اولین نتایج جستجو باشید. این نوع تبلیغات در اپ استورها از طریق پنل اختصاصی هر اپ استور، و در کافه بازار توسط آژانس‌های تبلیغاتی از جمله دیما انجام می‌شود.
مزیت تبلیغات در جستجو این است که به شکلی تقریباً همسان اجرا می‌شود و تبلیغاتی بودن آن چندان به چشم نمی‌آید. بنابراین کاربران به آن توجه می‌کنند و به صورت ناخودآگاه آن را نادیده نمی‌گیرند.

انواع کمپین‌های تبلیغات آنلاین

کمپین‌های تبلیغات آنلاین بر اساس هدف اجرا به دو دسته‌ی کلی کمپین‌های برندآگاهی و کمپین‌های نتیجه‌گرا تقسیم می‌شوند. تمرکز کمپین‌های برندآگاهی نمایش هر چه بیشتر تبلیغ به مخاطبان است و عمدتاً به صورت تبلیغات نمایشی انجام می‌شود.
در کمپین‌های نتیجه‌گرا هدف تبلیغ‌دهنده کسب نتیجه‌ای خاص از قبیل نصب اپلیکیشن، جذب کاربر برای اپلیکیشن، ایجاد سرنخ‌های فروش و غیره است. این نوع کمپین معمولاً با آژانس‌های تبلیغاتی نتیجه‌گرا از جمله دیما اجرا می‌شوند و پرداخت در آن‌ها به ازای کسب نتیجه است. کمپین‌های نتیجه‌گرا بر اساس هدف و شیوه‌ی پرداخت آن‌ها به چهار روش زیر انجام می‌شوند:

● گرفتن نصب اپلیکیشن (CPI)
● پرداخت به ازای ثبت‌نام کاربر (CPR)
● گرفتن لید فروش (CPL)
● افزایش فروش محصول (CPO)

چگونه تبلیغات آنلاین را شروع کنیم؟

در این مقاله تلاش کردیم به طور مختصر انواع مختلف تبلیغات آنلاین را برای آشنایی اولیه‌ی شما معرفی کنیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر درباره‌ هر کدام از این انواع داشته باشید، می‌توانید به لینک‌های موجود در هر بخش مقاله مراجعه کنید و درباره‌ی آن‌ها بیشتر بخوانید.
اجرای کمپین‌های تبلیغات آنلاین معمولاً با کمک آژانس‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد. کارشناسان آژانس‌های تبلیغات دیجیتال با توجه به تخصص و تجربه‌ای که دارند می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین شیوه‌های تبلیغات آنلاین را برای کسب‌وکارتان پیاده کنید. استفاده از این مهارت‌ها برای هدر نرفتن بودجه‌ی تبلیغاتی شما بسیار مهم است و در موفقیت کمپین‌های شما تأثیر به‌سزایی دارد.
اگر برای شروع تبلیغات آنلاین خود آماده‌اید، همین حالا با کارشناسان آژانس تبلیغات دییجیتال دیما تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان آن‌ها بهره ببرید.