تبیان، دستیار زندگی

سلامت زنان

بیماری‌های سینه، غیر از سرطان

طبق مطالعه‌ای، از هر ده تغییری که در پستان رخ می‌دهد، نُه مورد بی‌ارتباط با سرطان است، اما به این معنی نیست که این موارد را نادیده بگیرید. به هر حال، تشخیص به موقع می‌تواند تفاوت زیادی در یک درمان کامل و جنگیدن با بیماری ایجاد کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
متخصص زنان
از درد خفیف سینه گرفته تا سرطان سینه، هر مشکلی که برای سینه رخ می‌دهد برای هر زنی مهم و قابل توجه است. امروزه خیلی از خانم‌ها دچار برآمدگی‌هایی در سینه، کورک و یا درد در سینه می‌شوند، بنابراین اکنون بیش از هر زمان دیگری باید نسبت به هر مسئله‌ی مرتبط با سینه دقیق و حساس بود. طبق مطالعه‌ای، از هر ده تغییری که در پستان رخ می‌دهد، نُه مورد بی‌ارتباط با سرطان است، اما به این معنی نیست که این موارد را نادیده بگیرید. به هر حال، تشخیص به موقع می‌تواند تفاوت زیادی در یک درمان کامل و جنگیدن با بیماری ایجاد کند.

ماستالژیا

درد سینه، شایع‌ترین علامت مربوط به سینه است که به طور کلی دقیقاً قبل از سیکل قاعدگی روی می‌دهد و هر دو سینه دردناک و حساس می‌شوند. این یک اتفاق رایج است که دلیل آن، احتباس مایعات و به هم خوردن تعادل هورمون‌هاست. زنان در دوره‌ی پیش از یائسگی و بعد از یائسگی نیز درد و حساس شدن سینه‌ها را تجربه می‌کنند. برای پیشگیری از این درد می‌توانید سینه‌بند نبندید، روی سینه کمپرس یخ بگذارید و مصرف کافئین و قند و نمکتان را محدود کنید.

فیبروآدنوما

فیبروآدنوما، توده‌های خوش‌خیمی هستند که در بافت سینه پیدا می‌شوند. این برآمدگی‌ها نرم و لاستیکی احساس می‌شوند و به طور معمول خانم‌های 15 تا 30 ساله فیبروآدنوما را تجربه می‌کنند. این عارضه نیز شایع بوده و یک‌ششم زنان زمانی در زندگی خود دچار فیبروآدنوما می‌شوند. این توده‌های خوش‌خیم می‌توانند بزرگ شوند بنابراین بهترین کار این است که با پزشک مشورت کرده و تحت معاینه و بررسی با سونوگرافی و ماموگرافی قرار بگیرید. داشتن یک رژیم غذایی سالم که شامل همه‌ی ویتامین‌ها و املاح باشد، بهترین راه پیشگیری از فیبروآدنوماست.

احتمال بروز فیبروکیستیک خوش‌خیم سینه با افزایش سن بیشتر می‌شود و شدت درد و اندازه‌ی برآمدگی‌ها و کیست‌ها بستگی به میزان خونریزی‌های قاعدگی دارد. این عارضه عموماً بعد از یائسگی برطرف می‌شود. فیبروکیستیک، خطرناک نیست و درمان آن شامل یک داروی ضدالتهاب و مراقبت‌های فردی می‌شود


کیست سینه

کیست‌های سینه، کیسه‌های پُر از مایعی در بافت سینه هستند که در بین زنان 30 تا 50 سال شیوع دارند، اما گاهی در سنین پایین‌تر نیز دیده می‌شوند. کیست‌های سینه بسته به سیکل قاعدگی اندازه‌های گوناگونی دارند و بعد از یائسگی ناپدید می‌شوند. این برآمدگی‌ها شبیه دانه‌های انگور یا بادکنک‌های ریز آبداری احساس می‌شوند که سفت هستند. کیست‌های سینه معمولاً به درمان نیاز ندارند اما در صورتی که دردناک باشند ممکن است پزشک تصمیم بگیرد کیست را با سوزن تخلیه نماید. استفاده از کمپرس سرد یا گرم و ورزش منظم به تسکین درد کمک می‌کند.

ترشح از نوک سینه

گاهی مایعاتی از نوک سینه ترشح می‌شوند. این مایع می‌تواند سفید، شفاف، زرد، سبز، قهوه‌ای و خون‌آلود، غلیظ و چسبناک و یا رقیق و آبکی باشد. هرچند یک علامت شایع سرطان سینه ترشح از نوک سینه است اما علت این عارضه می‌تواند خوش‌خیم هم باشد (یک فرایند غیرسرطانی). به هر حال در صورتی که هر گونه ترشحی از نوک سینه دارید باید به پزشک مراجعه نمایید. درمان بخصوصی برای ترشح نوک سینه وجود ندارد اما برای پیشگیری از آن، حین فعالیت جنسی، سینه را نفشارید و لباس‌هایی که اصطکاک زیادی ایجاد می‌کنند نپوشید.

فیبروکیستیک خوش‌خیم

فیبروکیستیک خوش‌خیم به تغییرات غیرسرطانی در سینه گفته می‌شود که شامل ترکیبی از برآمدگی‌ها و کیست‌هاست. احتمال بروز فیبروکیستیک خوش‌خیم سینه با افزایش سن بیشتر می‌شود و شدت درد و اندازه‌ی برآمدگی‌ها و کیست‌ها بستگی به میزان خونریزی‌های قاعدگی دارد. این عارضه عموماً بعد از یائسگی برطرف می‌شود. فیبروکیستیک، خطرناک نیست و درمان آن شامل یک داروی ضدالتهاب و مراقبت‌های فردی می‌شود. بهترین راه پیشگیری از فیبروکیستیک سینه، پوشیدن سینه‌بند حمایت‌کننده از سینه، خصوصاً حین ورزش و خواب است.
بیشتر بخوانید

کیست‌ پستان در زنان

ماستیت یا عفونت سینه

ماستیت سینه به التهاب نواحی سینه گفته می‌شود و این بیماری سبب تورم، قرمزی، درد، داغی و برآمدگی در بافت سینه خواهد شد. مادران شیرده ممکن است دچار ماستیت شوند زیرا مجرای شیر مسدود می‌شود یا باکتری‌ها وارد سینه می‌شوند. درمان ماستیت سینه، با داروهای ضدالتهاب و آنتی‌بیوتیک‌ها صورت می‌گیرد. لازم است که خانم‌های شیرده، شیر را به طور کامل از سینه‌ها تخلیه کنند. سیگار نکشیدن نیز به پیشگیری از این عارضه کمک می‌کند. 

هیپرپلازی خوش‌خیم

هیپرپلازی سینه که به آن هیپرپلازی اپیتلیال نیز می‌گویند، شامل رشد بیش از اندازه‌ی سلول‌های غدد شیری یا مجراهای شیری در داخل سینه می‌شود. هیپرپلازی معمولاً سبب برآمدگی خاصی نمی‌شود که بتوان وجود آن را فهمید اما می‌تواند تغییراتی ایجاد کند که در ماموگرافی دیده می‌شوند. هیپرپلازی با انجام بیوپسی تشخیص داده می‌شود.
هیپرپلازی می‌تواند بر ریسک سرطان سینه اثر بگذارد اما میزان این احتمال به نوع هیپرپلازی بستگی دارد:
. هیپرپلازی خفیف از نوع معمولی: این نوع هیپرپلازی، ریسک سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد.
. هیپرپلازی متوسط یا فلورید از نوع معمولی (بدون آتیپی) که به آن هیپرپلازی معمولی نیز می‌گویند: خانمی که دچار این نوع هیپرپلازی است نسبت به خانمی که دچار هیچ نوع ناهنجاری سینه نیست، یک و نیم تا دو برابر بیشتر احتمال دارد به سرطان سینه دچار شود.
. هیپرپلازی آتیپیکال (ADH یا ALH): این نوع هیپرپلازی، ریسک سرطان سینه را چهار تا پنج برابر بیشتر می‌کند.
بیشتر انواع هیپرپلازی سینه به درمان نیاز ندارند. اما اگر هیپرپلازی آتیپیکال (ADH یا ALH) روی سوزن بیوپسی دیده شود، ممکن است بافت بیشتری از اطراف آن از طریق عمل جراحی برداشته شود تا چیز خطرناکی آن اطراف نباشد (مثلاً بافت سرطانی).
سلامت سینه‌ها موضوع حساس و بسیار مهمی برای خانم‌هاست. امروزه سرطان سینه با کمک تکنولوژی‌های پیشرفته، هشیاری و آگاهی، قابل درمان‌ترین نوع سرطان محسوب می‌شود. برای پیشگیری از هر بیماری جدی، باید رژیم غذایی سالم داشته باشید، به طور منظم ورزش کنید و خودتان سینه‌هایتان را معاینه نمایید. برای خانم‌ها، چکاپ‌های روتین سینه با ماموگرافی ضرورت دارد. هر عارضه‌ای در صورتی که زود تشخیص داده شود، شانس درمان بسیار بالاتری خواهد داشت.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.