تبیان، دستیار زندگی

گیاهان دارویی موثر در کنترل روماتیسم

مصرف دارو‌های گیاهی توسط بیماران مبتلا به روماتوئید در حال افزایش است. طبق مطالعات انجام شده، استفاده از دارو‌های گیاهی برای درمان بیماری‌ها به جای دارو‌های شیمیایی عوارض کمتری خواهد داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گیاهان دارویی - روماتیسم

در این مطلب به گیاهان دارویی موثر در درمان بیماری آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی خواهیم پرداخت.


روماتیسم مفصلی

روماتیسمیک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن را دچار اختلال می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی شایع‌ترین نوع آرتروز خودایمنی است.
علایم بیماری
درد، تورم، محدودیت در حرکت و خشکی صبحگاهی مفاصل

توصیه ها
به گزارش فرارو، افرادی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند نباید از برخی مواد غذایی استفاده کنند. این افراد نباید غذاهای رطوبتی مصرف کنند. مواد غذایی که دارای طبع سرد و ‌تر است (ماهی، مرغ، اسفناج، ماست، خورشت آلو، سفیده تخم مرغ، خیار، کاهو، کدو، گشنیز، خرفه، هندوانه، توت سیاه، آلو سیاه، پرتقال، تخم خیار، تخم هندوانه، تخم کدو، تخم‌کاهو، جو، شیر، ماست، دوغ، کشک، شربت‌آلو، شربت زرشک و شربت لیمو)

افرادی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند  نباید غذاهای رطوبتی مصرف کنندگیاهان دارویی موثر در کنترل بیماری

گزنه| گزنه التهاب مفصل را کاهش می‌دهد و در بهبود بیماری روماتیسم مفصلی موثر است. طبع گزنه گرم و خشک است. ضماد گزنه برای درد مفاصل و دم کرده یا جوشانده برگ‌های این گیاه برای درمان روماتیسم مصرف می‌شود.

زنجبیل| زنجبیل دارای صد‌ها ماده شناخته شده شامل جینجرول‌ها، بتاکاروتن، کاپساسیسن، اسید کافئیک و کورکومین است. ترکیبات موجود در زنجبیل می‌تواند همچون دارو‌های مکمل آرتریت روماتوئید عمل کند.

نسترن | پودر میوه نسترن درد حاصل از بیماری استئوآرتریت را به طور قابل توجهی تسکین می‌دهد. طبع عرق، میوه و دمنوش گل نسترن گرم و خشک یا گرم و معتدل است.

بابونه | در طب سنتی هم از بابونه به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی برای تسکین درد‌های روماتیسمی و آرتریت استفاده می‌شده است. امروز محققان به طور علمی در این زمینه بررسی کرده‌ و به نتایج مثبتی هم رسیده‌اند.
ریحان| برگ‌های این گیاه حاوی ترکیبات مفید و ضروری برای بدن مانند اوکالیپتول و لینالول است که آثار ضد التهابی و آنتی باکتریال دارد. یک مطالعه نشان داده است که استفاده روزانه ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم از عصاره اسانس ریحان در موش‌های مبتلا به روماتیسم ورم مفاصل آن‌ها را کاهش می‌دهد.

کُندُر| رزین تریپنوئد موجود در کندر حاوی اسید بوزولیک است. اسید بوزولیک دارای خواص ضد التهاب، ضد روماتیسم، ضد تومور، کم کننده چربی خون و ضد قارچ است.

منبع: زندگی سلام
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .