تبیان، دستیار زندگی

طرح توسعه حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع)

احداث فاز نخست طرح توسعه حرم حسینی در ۵ هکتار

طرح توسعه حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) و همچنین فضای بین‌الحرمین در سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) طراحی شده است که طرح توسعه حرم سیدالشهدا (ع) به مساحت ۳۸ هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد و فاز نخست این طرح در قالب صحن حضرت زینب (س) به همت ستاد بازسازی عتبات در حال احداث است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
طرح توسعه حرم امام حسین

در گام نخست برای توسعه حرم امام حسین (ع) بخشی از صحن‏‌های حضرت زینب (س) و امام حسین(ع) ساخته می‌شود
که مرحله نخست اجرای این طرح، مزین به نام صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س) نامگذاری شده است.

عملیات اجرایی مرحله نخست این طرح در سال ۱۳۹۴ آغاز شده است، صحن حضرت زینب (س) در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که شامل فضاهای زیارتی و غیرزیارتی با مساحتی بالغ بر پنج هکتار است.

فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) در قالب صحن حضرت زینب (س) به همت ستاد بازسازی عتبات در حال احداث استحدود ۷۰۰ هزار مترمکعب برای احداث صحن حضرت زینب (س) خاکبرداری شده است.
خاکبرداری کل پروژه به حجم ۶۰۳ هزار و ۹۷۰ مترمکعب به اتمام رسیده است، یکی از بخش‌هایی که هم‌اکنون در حال انجام است، موتورخانه مرکزی به شمار می‌رود که دیوار سازه نگهبان دورتادور طرح به طور کامل اجرایی شده است. در این بخش خاکبرداری حدود ۸۰ درصد و فوندانسیون حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

روند احداث صحن حضرت زینب (س)

صحن حضرت زینب (س) طوری طراحی شده که امکان ساخت بنا بالاتر از ساختمان حرم وجود ندارد، با توجه به اینکه امکان ساخت بنا در تراز بالاتر از ساختمان موجود حرم سیدالشهدا (ع) وجود ندارد، ناگزیر به اجرای بخش عمده‌ای از ساختمان در زیرسطح موجود شدیم که به دلیل بالا بودن سطح تراز آب‏‌های زیرزمینی، مشکلات اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفت.

طرح توسعه حرم امام حسین

با تلاش شبانه‌روزی تیم مهندسی و اجرای دیوار آب بند با ضخامت یک متر و به عمق ۴۰ متر در دورتادور محدوده پروژه به طول دو هزار و ۵۰۰ متر، جلوی نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق ۱۴ متر و اجرای شبستان‏‌های زیرسطحی فراهم شد.

زیربنای فضاهای حرم مطهر سیدالشهدا (ع) حدود ۱۴ برابر افزایش می‌یابد۱۱۸ هزار متر از صحن حضرت زینب (س) غیرزیارتی است

روند کلی توسعه حرم امام حسین (ع) در فاز نخست تاکنون حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، فضاهای زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.

فضاهای غیر زیارتی با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است که با بهره‌برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر سیدالشهدا (ع) حدود ۱۴ برابر افزایش می‌یابد.
طرح توسعه حرم امام حسین

پیشرفت ۷۵ درصدی سازه بتنی صحن حضرت زینب (س)

طرح توسعه حرم امام حسین (ع) در قالب احداث صحن حضرت زینب (س) در کنار افزایش فضای زیارتی، ارتقای خدمات رفاهی برای زائران را نیز مدنظر قرار داده است، این افزایش سطح خدمات به جز شبستان‏‌ها، شامل افزایش امکانات رفاهی زائران همچون احداث ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش می‌شود.

طرح توسعه حرم امام حسین

فضاهای غیر زیارتی با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است


پیشرفت ۷۵ درصدی سازه بتنی صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم ارباب، به جز اسکلت بتنی صحن حضرت زینب (س) که هم‌اکنون به همت مهندسان ایرانی در جوار حرم حسینی در حال انجام است، در بخش‌هایی از ساختمان نیز سفت‌کاری صورت می‌گیرد و سرویس‌های بهداشتی ساختمان مضیف نیز به مرحله نازک کاری رسیده است.

لزوم داشتن معماری فاخر در صحن حضرت زینب (س)

 جایگاه ویژه حرم امام حسین (ع) در بین مسلمانان و حتی سایر ادیان اشاره کرد و گفت: حرم مطهر امام حسین (ع) از جمله مکان‌هایی است که از اهمیت خاص و ویژه‌‏ای چه به لحاظ تاریخی و چه به لحاظ قداست برخوردار است؛ به طوری که می‌‏توان به جرأت ادعا کرد مکانی به این اهمیت چه در بین مسلمانان شیعه و سایر مسلمانان و حتی سایر ادیان مذهبی وجود ندارد.

با توجه به اهمیت حرم حسینی، معماری این حرم مطهر نیز از اهمیت فوق العاده‌‏ای برخوردار است، معماری این مکان مقدس باید هم مکان مناسبی برای خدمت‌رسانی به زوار امام حسین (ع) در سطح مطلوب باشد و هم یاد و خاطره رشادت‌ها و فداکاری‌های امام حسین (ع) و اهل‏ بیت ایشان و یاران فداکارشان را به نوعی تداعی کند.

طرح توسعه حرم امام حسین

تل زینبیه ۲ متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و روی نمادی از تپه ساخته می‌شود

در طراحی معماری حرم امام حسین (ع) هنر اصیل ایرانی اسلامی استفاده شده است و سعی بر این بوده که با تزئینات زیبا و فاخر و با استفاده از نقوش هندسی اسلامی در قالب معماری ایرانی، بنای درخور شأن این مکان به وجود آید، نمای عمومی این بنا آجری انتخاب شده که با نقوشی از کاشی‌های لعابدار و قوس‌هایی با هندسه معماری اسلامی مزین شده است. علاوه بر این، برای حفظ و تداعی واقعه عاشورا نیز سعی شده است که از نمادهای آن روز به نحوی در معماری استفاده شود که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه به شمار می‌رود که به صورت نمادین، این ساختمان حدود ۲ متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و روی نمادی از تپه ساخته می‌شود.

در طراحی معماری حرم امام حسین (ع) هنر اصیل ایرانی اسلامی استفاده شده استاحداث صحن حضرت زینب (س) سال ۱۴۰۳ به اتمام می‌رسد

عمده مصالح استفاده شده در ساخت صحن حضرت زینب (س)، از داخل کشور تأمین می‌شود که بخشی از آن مربوط به مصالحی است که توسط افراد خیر، به ستاد بازسازی عتبات اهدا می‌شود و قسمت عمده آن هم در داخل کشور خریداری و به عراق منتقل می‌شود.

احداث صحن حضرت زینب (س) تا کنون حدود پنج میلیون ۹۲۲ هزار نفر ساعت کارکرد داشته است، صحن حضرت زینب (س) در صورت برداشته شدن محدودیت‌های بهداشتی اخیر، سال ۱۴۰۳ به اتمام خواهد رسید.

صحن حضرت زینب (س) در ضلع جنوبی حرم امام حسین (ع) در حال احداث است و در ایام کرونا روند ساخت این صحن حتی یک روز هم تعطیل نشده است و همچنان نیز ادامه دارد.