تبیان، دستیار زندگی

طرز تهیه کاسترد خانگی با بیسکویت

استرد با بیسکویت یک دسر بسیار خوشمزه است، این دسر را می‌توان به عنوان عصرانه همراه با چای یا قهوه در کنار خانواده و دوستان میل کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کاسترد
یکی از دسر‌های خوشمزه‌ای که به‌عنوان عصرانه با چای میل می‌شود، دسر کاسترد است. برای تهیه این دسر بسیار خوشمزه می توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد.

کاسترد یکی از انواع موادغذایی آماده‌پخت بر پایه شیر یا خامه است که با زرده تخم‌مرغ پخته شده تا غلیظ شود. گاهی اوقات در تهیه آن به جای زرده تخم‌مرغ از آرد، نشاسته ذرت یا ژلاتین نیز استفاده می‌شود. بسته به نوع دستوالعمل، کاسترد از نظر غلظت و قوام ممکن است به شکل رقیق؛ به عنوان یک سس و یا غلیظ؛ برای انواع شیرینی خامه‌ای و بستنی مورد استفاده قراربگیرد. 

کاسترد

طرز تهیه دسر کاسترد با بیسکویت پتی بور


مواد لازم:
- پودر کاسترد                           3 قاشق غذا خوری
- بیسکویت پتی بور خرد شده     100 گرم
- شکر                                      6 قاشق غذا خوری
- شیر سرد                                دو و نیم پیمانه
- وانیل                                     نصف قاشق چایخوری
- کره                                       50 گرم

طرز تهیه:
ابتدا پودر کاسترد را با شکر و وانیل در یک ظرف بریزید و خوب مخلوط کنید. سپس شیر را به مخلوط اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و آرام هم بزنید تا مواد در شیر حل شوند و یک مایع غلیظ مانند فرنی حاصل شود، پس از آن ظرف را از روی حرارت بردارید تا مواد کاسترد سرد شود.یک تابه روی حرارت بگذارید و کره را در آن بیندازید تا آب شود. بیسکویت‌های پتی بور را خرد کنید و به کره اضافه کنید و خوب هم بزنید.

ظرفی که قرار است دسر را در آن درست کنید (ظرف پیرکس مناسب است) بردارید و یک لایه از بیسکویت که با کره مخلوط شده است را کف آن ظرف بریزید.

سپس یک لایه از مواد کاسترد را بریزید، این حرکت را ادامه دهید تا بیسکویت‌ها و مواد تمام شوند و لایه آخر کاسترد باشد. در این مرحله ظرف حاوی دسر را به مدت ۴ الی ۵ ساعت در یخچال بگذارید تا مواد به خورد بیسکویت‌ها برود.

کاسترد

طرز تهیه دسر کاسترد با موز و بیسکویت


مواد لازم:

کاسترد، ترکیبی از پودر نشاسته و رنگ‌ زرد خوراکی و مواد دیگری است که بیشتر برای تهیه‌ی دسر به کار می‌رود. از کاربردهای دیگر پودر کاسترد، استفاده در تهیه‌ی کیک و شیرینی است که هم بافت‌شان را تردتر می‌کند و هم رنگ زعفرانی به آن‌ها می‌دهد.


- پودر کاسترد                        ۲ قاشق غذاخوری
- بیسکویت پتی بور                1 بسته
- موز                                    ۲ عدد
- شیر                                    ۲ پیمانه
- شکر                                   ۴ قاشق غذاخوری
- گلاب                                  ۲ قاشق غذاخوری
- زعفران دم کرده                    ۱ قاشق غذاخوری
- مغز گردو                             نصف پیمانه
- خامه فرم گرفته برای تزیین    به مقدار لازم

طرز تهیه:
پودر کاسترد را با شیر مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید و مرتب هم بزنید تا گلوله نشود، مواد باید به قدری روی حرارت باشند تا به غلظتی شبیه فرنی برسد، قبل از اینکه غلیظ شود شکر و گلاب و زعفران را اضافه کنید و هم بزنید.

ظرف مورد نظر را آماده کنید کمی از مواد کاسترد آماده شده را در آن بریزید، یک لایه بیسکویت پتی بور خرد شده روی آن بریزید، حالا موز‌های حلقه حلقه شده را روی آن بچینید و روی آن مغز گردو خرد شده بریزید.

دوباره یک لایه مواد کاسترد بریزید و همه‌ی مراحل را تکرار کنید تا جایی که مواد تمام شوند، مواد را جوری تنظیم کنید که لایه‌ی آخر (لایه رویی) کاسترد باشد.

ظرف را به مدت ۲ الی ۳ ساعت در یخچال بگذارید تا دسر ببندد، پس از آن روی دسر را با کمی خامه فرم گرفته تزئین کنید.

کاسترد

طرز تهیه دسر کاسترد با بیسکویت و شکلات


مواد لازم:
- پودر کاسترد               ۱ قاشق سوپخوری
- بیسکویت ساده چای   به مقدار لازم
- آرد ذرت                    ۱ قاشق غذاخوری
- شیر                          ۲ پیمانه
- آب                           ۲ پیمانه
- شکر                          ۲/۳ پیمانه

مواد لازم برای شکلات:
- پودر کاکائو            ۲ قاشق غذاخوری
- آرد ذرت                ۱ قاشق سوپخوری
- شیر                      ۱ پیمانه
- آب                       ۱/۲ پیمانه
- پودر نارگیل            برای تزئین
 
کاسترد
طرز تهیه:
آب شیر آرد ذرت را در ظرفی بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند سپس پودر کاسترد را به مواد اضافه کنید.شکر را به مواد اضافه کرده خوب هم بزنید تا مواد کاملا در آب حل شوند سپس ظرف را روی حرارت ملایم قرار دهید و به مدت ۲ دقیقه مواد را به صورت مداوم هم بزنید تا به جوش آید و کمی غلیظ شود.

برای تهیه شکلات ابتدا در ظرفی جداگانه شیر پودر کاسترد آب آرد ذرت پودر کاکائو را در ظرفی خوب هم بزنید تا مواد جذب یکدیگر شوند سپس مواد را روی حرارت ملایم قرار داده به مدت ۲ دقیقه به صورت مداوم هم بزنید تا زمانیکه مواد به جوش آید و غلیظ شود.

بعد از آماده شدن مواد کاسترد و شکلات،کمی از مواد کاسترد را در ظرف پیرکسی ریخته روی آن بیسکویت ساده بچینید سپس روی بیسکویت ها کمی از مواد شکلات بریزید.

روی شکلات کمی کاسترد ریخته و دوباره روی کاسترد را بیسکویت چای بچینید.

روی بیسکویت ها کمی از شکلات ریخته و روی تمام سطح شکلات بقیه مواد کاسترد بریزید سپس در آخر روی کاسترد را با کمی شکلات تزئین کنید.

روی دسر را با پودر نارگیل تزئین کنید، ظرف را به مدت ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا دسر ببندد، دسر را به قطعات کوچک برش داده و سرو کنید.

کاسترد

طرز تهیه دسر کاسترد با ژله


مواد لازم:
- پودر کاسترد                                         ۱ قاشق غذاخوری
- پودر ژله؛ ترجیحا میوه‌های قرمز رنگ        ۱ بسته
- شیر                                                    ۱ لیوان
- شکر                                                   ۱ قاشق غذاخوری سر پر
- موز                                                    نصف یک عدد

طرز تهیه:
ابتدا یک قابلمه کوچک برداشته و قاشق کاسترد را داخل یک لیوان شیر بریزید. آنها را به خوبی هم بزنید تا کاسترد کاملا درون شیر حل شود. سپس قابلمه را بر روی اجاق با حرارت ملایم بگذارید، ترکیب را به وسیله قاشق یا همزن دستی به صورت آهسته و پیوسته هم بزنید تا زمانی که شیر به جوش آید.

بلافاصله بعد از اینکه شیر جوش آمد، شکر را اضافه کرده و بعد از گذشت ۱ الی ۲ دقیقه قابلمه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. (نباید زیاد بجوشد زیرا سفت شده و ادامه کار با آن مشکل می شود.) وقتی که کمی خنک شد، آن را به آرامی داخل لیوان سرو بریزید، دقت کنید که مایع به دیواره لیوان نپاشد تا ظاهر آن خراب نشود.

کاسترد
به اندازه نصف لیوان کاسترد بریزید و آن را داخل یخچال قراردهید، (حدود ۳۰ دقیقه برای سرد شدن کاسترد کافی‌ست.) اما توجه داشته باشید که کاسترد را توی فریز نگذارید. حالا همزمان با سپری شدن این مدت، پودر ژله را توی یک لیوان آب جوش کاملا حل کنید. (پودر ژله‌ میوه‌های قرمز رنگ -مثل انار، توت فرنگی، آلبالو و غیره در ترکیب با رنگ کرمی کاسترد یک ظاهر زیبا یجاد می‌کند.)

سپس نصف لیوان آب سرد به آن اضافه کرده و مجددا هم بزنید، وقتی ترکیب یک دستی حاصل شد آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل یخچال بگذارید تا خنک شود.( توجه داشته باشید که ژله نباید ببندد.)

زمانی که کاسترد سفت و سرد شد و ژله نیز به اندازه کافی خنک شد، ژله را به آرامی روی کاسترد بریزید. (توجه داشته باشید که مایع ژله نباید گرم باشد زیرا در این صورت به درون کاسترد نفوذ کرده و کاسترد حالت آبکی و بدی پیدا می‌کند. حتما ژله و کاسترد هر دو باید کاملا سرد باشند.)در مرحله آخر موز را نگینی خرد کرده و به مایع ژله اضافه کنید،(بهتر است این دسر را داخلدرون لیوان سرو کنید) لیوان‌های دسر را  داخل یخچال قراردهید، بعد از گذشت ۱ الی ۲ ساعت دسر کاسترد و ژله آماده است.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .