تبیان، دستیار زندگی

جی‎ پی ‎اس چطور کار می ‎کند؟

جی‎‌پی‌‎اس مخفف «Global Positioning Systems» است که معنایش می‏‎‌شود سیستم موقعیت‌‎یاب جهانی. این ابزار به‏‌درد‎بخور که 41سال پیش توسط آمریکا ساخته شد، شامل 24 ماهواره است که بیرون از جو زمین درحال چرخش به دور سیاره ما هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جی‎ پی ‎اس -  امواج ماهواره ای -

نویسنده : مریم ملی | روزنامه نگار
 
روی گوشی شما و اعضای خانواده‌‏تان امکانی وجود دارد که با امواج ماهواره‎‌ای درارتباط است و می‌‎تواند مکان دقیق شما را نشان بدهد. قبل از اختراع این امکان یعنی جی‎‌پی‌‎اس، ممکن بود آدم‎‌ها به‌سادگی در مکان‌‏هایی که درست نمی‌‎شناختند، گم بشوند و مسیرهای اشتباهی بروند ولی حالا خیلی‌راحت می‌‏توانیم هر آدرسی را توی نقشه اینترنتی پیدا کنیم و مکان خودمان را هم با فعال کردن جی‎‌پی‌‎اس ببینیم تا در کمتر از چند ثانیه بفهمیم باید از چه مسیری خودمان را به نشانی مدنظر برسانیم.

دستگاه‌های ردیاب در تلفن‌های همراه، درواقع یک گیرنده قوی جی‌پی‌اس هستند که اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی را از طریق سیگنال جی‌پی‌اس از ماهواره دریافت می‌کنند.جی‎‌پی‌‎اس مخفف «Global Positioning Systems» است که معنایش می‏‎‌شود سیستم موقعیت‌‎یاب جهانی. این ابزار به‏‌درد‎بخور که 41سال پیش توسط آمریکا ساخته شد، شامل 24 ماهواره است که بیرون از جو زمین درحال چرخش به دور سیاره ما هستند.

برای این‌که جی‌‎پی‌‎اس کار کند، لازم است به‌صورت پیوسته، از موقعیت مکانی شما سیگنال‌های رادیویی ارسال شود تا ماهواره‌‎های بیرون جو بتوانند با ردیابی این امواج مکان دقیق شما را نشان بدهند. این ماهواره‌ها در فاصله 2400متری از سطح زمین قرار دارند و هرکدام به شش مدار مجهز هستند که هر 12ساعت یک‌بار به‌دور زمین می‌چرخند.

دستگاه‌های ردیاب در تلفن‌های همراه، درواقع یک گیرنده قوی جی‌پی‌اس هستند که اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی را از طریق سیگنال جی‌پی‌اس از ماهواره دریافت می‌کنند.

کار جی‌پی‌اس نه با هوای ابری و توفانی و نه با بارش برف و باران مختل نمی‌‎شود و همیشه دردسترس است.به کمک جی‌‎پی‌‎اس دیگر کمتر پیش می‌‎آید که کسی گم شود اما این تنها فایده‌اش نیست.

جی‌پی‌اس، با در اختیار قرار دادن اطلاعات جغرافیایی و هواشناسی به کشاورزان هم کمک بسیاری کرده ‌است. پیداکردن بهترین محل برای سم‌پاشی و آفت‌کشی، برآورد طول و عرض جغرافیایی زمین و تهیه برنامه مناسب برای کاشت و برداشت براساس اطلاعات علمی، بعضی از کمک‌های سیستم مکان‌یابی به صنعت کشاورزی است. 


منبع: زندگی سلام
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .