تبیان، دستیار زندگی

 غذاهایی که بیشتر خانم‌ها اشتباه مصرف می‌کنند

هنگام آشپزی گاهی خانم‌ها به ابتکاراتی دست می‌زنند که امکان دارد خواص خوراکی‌ها را کم کند یا در کل خواص خوراکی ها را از بین ببرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواص خوراکی‌ - خواص تغذیه ای -

زندگی سلام| نویسنده : مارال مرادی خبرنگار
اشتباهاتی که می‌تواند مانع جذب ویتامین‌ها و املاح معدنی در غذاها شود،به این شرح است:


غلات کامل

غلات کامل و حاوی سبوس مانند انواع لوبیا، حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فیتات هستند که به ویتامین‌ها و مواد معدنی در غذاها متصل می‌شود و از جذب آن‌ها جلوگیری می‌کند. پس همیشه این غلات را قبل از مصرف باید در آب قرار دهید.


توت فرنگی

چاقو زدن به توت فرنگی یا خرد کردن آن، منجر به کاهش شدید جذب ویتامین ث و آنتی اکسیدان‌های موجود در این میوه می‌شود. ویتامین ث موجود در توت فرنگی به نور و اکسیژن حساس است و وقتی در معرض آن‌ها قرار می‌گیرد، روند از بین رفتن دارد.

کلم بروکلی سرشار از ویتامین ث، کلروفیل، آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد سرطانی است. بنابراین آن را به شکل بخارپز یا آب پز مصرف کنید و از سرخ کردن آن بپرهیزیدسیر

برعکس توت فرنگی که حاوی ویتامین ث و در برابر نور حساس است، آلیسین موجود در سیر که خواص ضد سرطانی دارد، با قرارگرفتن در معرض نور و هوا، بیشترین میزان اثربخشی را دارد. سیر را خرد کنید و بعد آن را به مدت ۱۰ دقیقه در معرض هوا قرار دهید سپس استفاده کنید.


ماست

ماست حاوی آب است که البته خیلی ها راغب به مصرف آن نیستند. این در حالی است که این مایع حاوی پروتئین، ویتامین ب ۱۲ و فسفر است. پس ماست را با آب موجود در آن مخلوط و از حرارت دادن آن با غذاها نیز اجتناب کنید چون باکتری‌های مفید موجود در آن، در اثر حرارت از بین می‌رود.


گوجه فرنگی

لیکوپن موجود در گوجه فرنگی ضد سرطان و ضد بیماری های قلبی است اما بهتر است برای بهره بردن از این فواید، گوجه فرنگی را بپزید.

مارچوبه

این سبزی ارزشمند را آب پز نکنید. این کار باعث خارج شدن ویتامین ث موجود در آن می‌شود. بهتر است این سبزی را بخارپز و در نهایت کبابی کنید.

چاقو زدن به توت فرنگی یا خرد کردن آن، منجر به کاهش شدید جذب ویتامین ث و آنتی اکسیدان‌های موجود در این میوه می‌شوددانه کتان

دانه کتان خواص درمانی بسیاری دارد ضمن این که منبع غنی از فیبر، امگا ۳ و لیگنان؛ ماده شیمیایی گیاهی il محسوب می‌شود که خاصیت ضد سرطانی دارد. معده ما قادر به هضم این دانه نیست بنابراین برای استفاده از خواص تغذیه ای آن، این دانه را آسیاب کنید تا بخش های ارزشمند آن از بین نرود.


کلم بروکلی

این نوع کلم سرشار از ویتامین ث، کلروفیل، آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد سرطانی است. بنابراین آن را به شکل بخارپز یا آب پز مصرف کنید و از سرخ کردن آن بپرهیزید تا باعث از دست رفتن مواد مغذی موجود در این سبزی نشوید.
منبع: health
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .