تبیان، دستیار زندگی

5 فایده بافتنی‌بافتن برای خانم‌ها

اگر فکر می‌کنید بافتنی بافتن فقط مختص مادرها و مادربزرگ‌هاست، سخت در اشتباهید. این هنرِ دستیِ ارزشمند چنان بر روح و جسم اثر می‌کند که حیف است دخترخانم‌های جوان از فواید شگفت‌انگیز آن بی‌نصیب بمانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
فواید بافتنی بافتن

نویسنده : مارال مرادی | روزنامه‌نگار
 این روزها، آموزش بافتنی‌های تزئینی و فانتزی بسیاری در اینترنت پیدا می‌شود که می توانید برای شروع از آن‌ها کمک بگیرید. در ادامه، شش مورد از مهم‌ترین فواید بافتنی بافتن را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

احساس غرور می‌کنید

بعضی‌ها هستند که بلد نیستند بافتنی ببافند و تا به حال حتی یک آویز بافتنی ساده هم نبافته‌اند. اگر به این جور آدم‌ها چیزی را که خودتان بافته‌اید نشان دهید، مثل این می‌ماند که دارید جدیدترین حقه جادوگری‌تان را نزدشان رو می‌کنید. آن‌ها به طور حتم از جادوی هنر شما شگفت‌زده می‌شوند و تقاضا می‌کنند که چیزی هم برای آن‌ها ببافید.

بافتنی بافتن شامل یک سری حرکات ریتمیک تکرار شونده است که برای انجام دادن‌شان باید تمرکز کافی داشته باشید. مجموعه‌ این فرایند از شدت استرس و افسردگی می‌کاهدیک فعالیت آرامش‌بخش است

بافتنی بافتن یک فعالیت آرامش‌بخش است. تعداد زیادی موتیف‌های ساده یک‌ شکل ببافید تا حافظه‌ عضلانی‌تان به کار بیفتد. وقتی بافتنی می‌بافید، در واقع دارید یک سری حرکات ریتمیک را مدام پشت سر هم به وسیله دست‌ها انجام می‌دهید. تأثیر این حرکات ریتمیک تکرار شونده روی ذهن و جسم کم نیست و در پایان کار هم یک پتوی موتیفی خواهید داشت.

موجب تقویت مهارت‌های حرکتی می‌شود

وقتی بافتنی می‌بافید، کل مغز یک جا درگیر می‌شود: لوب پیشانی (محل پردازش حس پاداش، توجه و برنامه‌ریزی)، لوب آهیانه (محل پردازش اطلاعات حسی و ادراک فضایی)، لوب اُکسیپیتال (محل پردازش اطلاعات دیداری)، لوب گیجگاهی (محل ذخیره اطلاعات و ادراک زبان و دریافت معنی) و مخچه (محل ایجاد هماهنگی حرکتی). بافتنی بافتن به ویژه به افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر پارکینسون که اعمال حرکتی آن‌ها دچار اختلال شده است، توصیه می‌شود. این افراد می‌توانند به این طریق مهارت‌های حرکتی‌شان را بهبود ببخشند و توجه خود را از علایم مربوط به بیماری منحرف کنند. 

علایم استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد

همان طور که گفته شد بافتنی بافتن شامل یک سری حرکات ریتمیک تکرار شونده است که برای انجام دادن‌شان باید تمرکز کافی داشته باشید. مجموعه‌ این فرایند از شدت استرس و افسردگی می‌کاهد. همچنین وقتی پای بافتن چیزی می‌نشینید، ضربان قلب و فشار خون‌تان پس از چند دقیقه کاهش خواهد یافت. پس اگر احساس کردید بیش از حد مضطرب هستید یا افسردگی به سراغ‌تان آمده است، بنشینید و یک چیزی ببافید.

زوالِ توانایی‌های شناختی را به تعویق می‌اندازد

بافتنی بافتن نه تنها حال‌تان را بهتر و مهارت‌های حرکتی‌تان را تقویت می‌کند، بلکه در بهبود سلامت مغز هم مؤثر است. هر چه بیشتر از مغزتان کار بکشید، مغزی سالم‌تر و با طول عمر بیشتر خواهید داشت. نتایج یک پژوهش علمی نشان داده است کسانی که به طور حرفه‌ای به هنرهای دستی مثل بافتنی می‌پردازند، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر دچار اختلال شناختی خفیف می‌شوند.
برای نوشتن این مطلب از سایت «lifehack» کمک گرفته شده است
منبع: زندگی سلام
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .