تبیان، دستیار زندگی

در فصل بهار چه اتفاقی برای درختان می‌افتد؟

فصل بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت است، در فصل بهار درختان از پس زمستان سرد شکوفه می‌دهند و با روییدن چمن‌ها و سبز شدن درختان و گیاهان و شکفتن گلها این فصل آغاز می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فصل بهار
بهار به فصلی ست که در آن تجدید حیات؛ تولد تازه، تکرار و تجدید، احیا و رشد دوباره، اتفاق می افتد. در فصل بهار گل‌ها شکوفه می زنند و درختان شروع به رشد دوباره می کنند.

در طول فصل بهار، محور زمین به سمت خورشید متمایل می شود و به همین دلیل روزها طولانی‌تر می‌شود و دما در بیشتر مناطق گرم تر می گردد. هم چنین می توانید ذوب شدن یخ ها و آب شدن برف های روی زمین و جاری شدن برفهای ذوب شده به جویبارها و رودخانه ها را در این فصل مشاهده کنید.

تعاریف مختلفی برای بهار وجود دارد اما استفاده بومی از این اصطلاح معمولا به عنوان شرایط آب و هوایی و بر اساس فرهنگ و آداب و رسوم هر کشور متفاوت می باشد.

یکی از نکات جالب کره زمین این است که وقتی ساکنان نیمکره شمالی فصل بهار را تجربه می کنند، کسانی که در نیمکره جنوبی قرار گرفته اند در فصل پاییز قرار دارند. در طول این فصل زیبا طول شب و روز به یکدیگر نزدیک شده و از این نظر نیز اعتدال خواهد داشت. 

فصل بهار

چگونه گیاهان با آمدن بهار زندگی را آغاز می‌کنند؟

فصل بهار تأثیرات فراوانی بر روی موجودات کره زمین و به طور کلی همه چیز دارد. فصل زیبای بهار که یکی از چهار فصل سال می باشد، با آب و هوایی معتدل پس از زمستانی سرد و تابستانی گرم قرار گرفته است.

در بسیاری از نقاط جهان، گیاهان با رسیدن بهار شکوفه می‌دهند و دوباره زندگی آغاز می‌کنند و این سنتی هر ساله است.برخی از گیاهان تا پایان زمستان به خواب می روند و با آمدن بهار گل داده و فرآیند میوه‌دهی را آغاز می کنند. اما اینکه چگونه گیاهان متوجه می‌شوند که وقت گل‌دهی است، نکته‌ای جالب توجه است.

گیاهان در پاییز گل نمی‌دهند چون ژن‌های آنها می‌گوید که نباید این کار را بکنند، اما پس از گذشت زمان کافی در سرما، این ژن‌ها خاموش می‌شوند و چراغ سبزی به گیاه نشان داده می‌شود تا گل‌دهی را آغاز کند.

همان‌طور که زمستان به گیاه فرمان می‌دهد که چه زمانی گلبرگ‌هایش را باز کند، ساعتی دیگر در درون گیاه فعالیت‌هایش را با ساعات شبانه‌روز تنظیم می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که گیاهان در درون سلول‌هایشان ژن‌هایی را حمل می‌کنند که در حقیقت همان ساعت 24 ساعته آن هاست.

آیا سرمازدگی درختان

خطر سرمازدگی درختان در فصل بهار و مقابله با آن

گیاهان در مرحله اقلیم ناپذیری مقاومت خیلی کمتری نسبت به سرما دارند بنابراین اگر دما دوباره افت کند ممکن است دچار آسیبهای ناشی از سرما شوند. تا به حال فکر کرده اید چرا درختی که تحمل سرمای شدید زمستان را داشته و مقاومت کرده، با افت ناگهانی دما در بهار دچار سرمازدگی می شود؟

سرمازدگی یکی از شایع ترین انواع آسیب های محیطی در گیاهان است. در فصل بهار گیاهان ممکن است به علت افت چند درجه دما به زیر صفر، دچار آسیب و سرمازدگی شوند. چرا چنین اتفاقی می افتد؟ علت اصلی سرمازدگی درختان در بهار نوسان مقاومت و تحمل گیاه است.

گیاهان مانند سایر موجودات زنده از سلول تشکیل شده اند. محتوای سلول یا سیتوپلاسم با دیواره سخت سلولی و غشای سلولی احاطه شده است. هنگامی که دما به زیر نقطه انجماد افت می کند، ممکن است در فضاهای بین سلول ها بلورهای یخ تشکیل شود.

در اکثر موارد این یخ بین سلولی بی خطر است چون گیاه طوری طراحی شده که با این شرایط کنار بیاید اما اگر یخ در داخل سلول تشکیل شود می تواند برای گیاه مرگبار باشد. تشکیل بلور یخ در داخل سلول، غشای حیاتی سلول را خراب می کند و به ساختارهای سلول آسیب وارد می کند.

چه زمانی بافت ها به دلیل یخ زدگی از بین می روند: هنگامی که به رنگ قهوه ای در آمده یا به نظر می رسد در آب غوطه ور هستند. اما گاهی اوقات این آسیب به راحتی دیده نمی شود، اگر شکوفه ها در زمستان از بین بروند، آسیب آن مشخص نمی شود تا این که فصل بهار فرا می رسد اما می بینید درخت شکوفه نمی دهد.

آیا سرمازدگی درختان

آیا سرمازدگی درختان تنها در زمستان اتفاق می افتد؟

مقاومت به سرما از پاییز تا زمستان و بهار در گیاه تغییر می کند و به سه مرحله تقسیم می شود:
- اقلیم پذیری
- حداکثر مقاومت 
- اقلیم ناپذیری

در مرحله اقلیم پذیری مقاومت در مقابل دمای دائما رو به کاهش، افزایش می یابد، در این زمان گیاه تغییرات زیادی را انجام میدهد از جمله انباشت مواد ضد یخ طبیعی که مانع سرمازدگی آن می شود.در بیشتر نواحی سردسیری، گیاهان در اوایل زمستان به حداکثر مقاومت خود میرسند. اگر در دوران حداکثر مقاومت گیاه دما به قدری افت کند که باعث سرمازدگی گیاه شود، احتمالا این گیاه خواهد مرد. اما در بین گیاهانی که به محل رشد خود سازگاری یافته اند، سرمازدگی نادر است.

مرحله اقلیم ناپذیری درخت با افزایش دما آغاز میشود و در اواخر زمستان و اوایل بهار اتفاق می افتد. گرمای نابهنگام موجب تسریع فرا رسیدن مرحله کم مقاومتی گیاه می شود که آن را در شکوفه دهی و جوانه زنی زود هنگام یاس زرد و منگولیابه خوبی می توان مشاهده کرد. گیاهان در مرحله اقلیم ناپذیری مقاومت خیلی کمتری نسبت به سرما دارند بنابراین اگر دما دوباره افت کند ممکن است دچار آسیب های ناشی از سرما شوند.

فصل بهار

بهترین راه مقابله با سرمازدگی گیاه در بهار

برای پیشگیری از سرمازدگی، باید منطقه خود را بشناسید و گیاهانی بکارید که در آن منطقه مقاوم باشند. به خاطر داشته باشید منطقه تنها یکی از فاکتورهای مهم است.

قرار گیری در معرض نور خورشید و فاکتورهای دیگر محیطی مانند سرمای هوا و زهکشی خاک نیز هنگام انتخاب گیاه از اهمیت بسزایی برخوردار است. به علاوه می توانید هنگامی که متوجه هشدار سرمازدگی می شوید، جوانه ها را با پلاستیک یا پارچه بپوشانید تا یخ نزنند.

رسیدگی به درختان در فصل بهار

آشنایی با نکات مهم باغبانی در فصل بهار

باغبانی در هر فصلی به گونه ای خاص انجام می شود و در هر زمان باید به نکات مربوط به همان زمان توجه نمود. بهار فصل آغازین است و شما نیز باید با انرژی بیش تری دست به کار شوید و سر و سامانی به باغچه تان بدهید.

کار هایی که مناسب باغبانی در بهار هستند، شامل موارد زیر می شوند:
- بررسی خاک و تمیز کردن باغچه و آماده سازی خاک
- هرس کردن گیاهان و حذف علف های هرز
- کاشت بذر در بهار
- کوددهی با خاک گیاهان
- رسیدگی دائمی به گیاهان و درختان باغچه

بررسی خاک و تمیز کردن باغچه در بهار

بررسی خاک و تمیز کردن باغچه در بهار

اولین فعالیت باغبانی در بهار که باید انجام دهید بررسی خاک و تمیز کردن باغچه است. سعی کنید در تمام نقاط باغچه بخشی از خاک را به عنوان نمونه برداشته و آن را بررسی کنید و ببینید نرمی و کیفیت خاک چگونه است.

آیا زهکشی خوبی دارد و سبک است یا باید تعویض گردد؟ شاید این مرحله خسته کننده باشد اما جزئی از فرآیند باغبانی در بهار است، پس باید جدی گرفته شود.

البته در اولین مرحله باغبانی در فصل بهار شما می توانید به نظافت باغچه نیز بپردازید و سعی کنید گیاهان بیمار و شاخ و برگ های اضافه که هم جلوه بد به باغچه داده اند و هم باعث گسترش بیماری بین گیاهان می شود را از دیگر گیاهان باغچه جدا کنید. این می تواند یک کار مهم در آماده سازی خاک و باغبانی در بهار باشد.

هرس گیاهان و از بین بردن علف های هرز

هرس گیاهان و از بین بردن علف های هرز

برای برخی افراد هرس گیاهان بهترین مرحله باغبانی در بهار به شمار می آید. در این فرآیند باغبانی در بهار سعی کنید شاخ و برگ هایی که زرد شده اند و گاهی نیز خشک شده اند را از درختان جدا کرده و هرس نمایید.

این کار علاوه بر این که رشد آن ها را تسریع می بخشد، زیبایی بیش تری به باغچه تان می دهد و فواید بی شمار دیگری برای گیاه تان دارد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که گیاهانی که قرار است در بهار گل بدهند و هنوز جوانه نزده اند را هرس نکنید. هرس این گیاهان باید در اواخر بهار انجام گیرد و جزء مراحل پایانی باغبانی در بهار می باشد و باید صبر کنید تا شکوفه ها کامل رشد کرده و در انتها این کار را انجام دهید.

کار دیگری که هنگام باغبانی در بهار باید انجام دهید، ازبین بردن علف های هرزی است که هیچ خاصیتی برای باغچه تان نداشته و باعث کاهش سرعت رشد دیگر گیاهان شده و منابع تغذیه ای آن ها را نیز استفاده می کند، برای این کار باید تلاش کنید تا علف ها را از ریشه درآورده تا دیگر رشد نکنند و به کلی ریشه کن شوند.

کاشت بذر و گیاهان جدید

کاشت بذر و گیاهان جدید در فصل بهار

فصل بهار موقع آن است که گیاهانی را که می خواستید پرورش دهید را به باغچه تان اضافه کنید، هنگام باغبانی در بهار حتماً این موضوع را در سر داشته اید که یک گیاه جدید را به باغچه زیبای تان بیفزایید، پس زود تر دست به کار شوید و بذر مورد نظر یا گیاه دلخواه تان را سفارش دهید و نسبت به کاشت آن اقدام کنید.

البته این را در نظر داشته باشید که آیا فصل بهار زمان مناسبی برای کشت آن ها می باشد یا خیر؟ اگر بهار زمان مناسبی برای کاشت گیاه مورد نظر تان است، می توانید هر چه سریع تر یک جای دنج در باغچه تان را انتخاب کنید. این کار می تواند یکی از هیجان انگیزترین بخش های باغبانی در بهار باشد. همیشه کاشت یک گیاه تازه طراوت خاصی به فضا می دهد و همین ها باغبانی در بهار را جذاب و زیبا می کنند.

کود دهی به گیاهان در فصل بهار

کود دهی به گیاهان در فصل بهار

کود های گیاهی یا دامی می توانند نقش مؤثری در کیفیت محصول و افزایش سرعت رشد گیاه داشته باشند. پس در اواسط بهار و پس از رویش جوانه ها و شکوفه ها سعی کنید از کودهای معمول برای کوددهی به گیاهان استفاده کنید.

با این کار در تابستان درختان میوه های با کیفیت تر و سالم تری خواهند داشت و شما از سرسبزی باغچه تان لذت خواهید برد.

البته اگر از شاخ و برگ های پوسیده درختان هم در دراز مدت برای کود استفاده کنید، علاوه بر این که به صرفه تر است می تواند همان خواص را داشته باشد.

پس هرگاه که شاخ و برگ های اضافه را جمع می کنید، آن ها را در بخش خاصی از باغچه قرار داده و به مرور زمان به کود گیاهی تبدیل کنید.

 

رسیدگی به درختان در فصل بهار

رسیدگی به درختان در فصل بهار

باغبانی در بهار تنها یک کار چند مرحله ای نیست و برخی از کار ها باید به صورت مکرر انجام شوند و به طور دائم این رسیدگی به گیاهان اتفاق بیفتد تا در نهایت با گیاهانی سرسبز و شاداب مواجه شویم.

برای این کار در فصل بهار سعی کنید، به آبیاری دائمی و متناوب باغچه توجه داشته باشید. تقریباً یک برنامه زمانی برای انواع گیاهان تان آماده کنید و طبق این برنامه آن ها را آبیاری کنید.توجه به خاک، دمای هوا و رطوبت و نور گیاهان نیز از دیگر کار هایی است که در فصل بهار باید به طور دائمی به آن توجه داشته باشید.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .