تبیان، دستیار زندگی

1+5 ویژگی یک مادر خوب

مادر بودن چیزی نیست که آن را از بیرون به دست آورد، بلکه چیزی است که از ابتدا در شما نهادینه شده است. تعاریف متعددی از وظایف مادری وجود دارد، اما یک سری اصول ثابت را باید در تعامل با فرزند لحاظ کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مادر خوب
همه مادران هنگامی که صاحب فرزند می‌شوند، تمایل دارند که برای فرزندشان بهترین مادر روی زمین باشند اما در ذهن هر کسی تعریف مادر خوب با دیگری فرق دارد؛ برخی مادری را با سخت گیری زیاد و عده ای وظایف مادری را بسیار آسان تعریف می‌کنند. در این مطلب به برخی از صفات مادر خوب اشاره کردیم.

حمایتگر باشد

مهم ترین ویژگی یک مادر خوب، این است که حمایت کننده باشد، از علایق و سلایق فرزندش حمایت کند و به او فرصت دهد تا بتواند آرزوهایش را دنبال کند.

استعداد فرزندش را کشف کند 

ویژگی‌های یک مادر خوب بر اساس دستاوردهای موجود تعیین نمی شود، بلکه ریشه در درون ما دارد. انسان ها هیچ وقت نمی توانند کامل باشند اما می توانند صفاتی را در خورد پرورش دهند که می تواند رابطه سالمی با افراد ایجاد کند.

از آن جایی که مادر تعامل بیشتری با کودک دارد و به علایق کودک خود زودتر از دیگران پی می‌برد، زودتر می‌تواند استعداد فرزند خود را کشف کند.

صبور باشد 

مادر در طول شبانه روز با چالش‌های فراوانی مواجه می‌شود که ممکن است بیشتر آن‌ها نیز از سمت فرزندانش باشد.

در این شرایط مادر باید سعی کند خویشتن داری کند و با خونسردی به بررسی امور بپردازد و زمانی سراغ چالش بعدی برود که مسئله اول را حل کرده باشد.

مادر خوب

در دسترس باشد

خیلی مواقع پیش می‌آید که مادران سرکار هستند و در دسترس فرزند خود نیستند، اما مادر باید تا حد امکان، از طریق تماس تلفنی یا ارسال پیامک به او نشان دهد که حضور دارد و قابل دسترس است.

تربیت‌گر خوبی باشد 

مادر خوب باید مهارت‌های زندگی را بدون تعصب به فرزندش بیاموزد و به او یاد آور شود که در محیط‌های اجتماعی دیگر هم آموزش‌های دیگری منتظر او خواهند بود.

1+5 انتخاب سبک‌فرزندپروری مناسب

یک مادر خوب سبک تربیتی مقتدرانه را در پیش می‌گیرد زیرا کودک در این سبک تربیتی به درستی درک می‌شود و مادر نیز تلاش زیادی برای ایجاد و حفظ یک رابطه مثبت با کودکش می‌کند.در کنار این مسئله، مادر مراقبت کننده و حامی کودک خود است.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .