تبیان، دستیار زندگی

اطلاعاتی درباره قانون اقدام راهبردی درحوزه هسته‌ای

یادداشت تلگرامی مهدی محمدی درباره قانون جدید مجلس پس از ترور شهید محسن فخری زاده پیرامون برجام و صنعت هسته‌ای
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قانون جدید مجلس، برجام و صنعت هسته‌ای، شهید فخری زاده،

1- قانون ‘اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران’ که فردا در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت، یکی از دوران سازترین قوانین کشور است که مجلس با افتخار، بیش از 4 ماه برای تدوین و به سرانجام رساندن آن تلاش و رایزنی کرده است.

2- مجلس در چارچوب یک نگاه راهبردی دو مسیر سلبی و ایجابی برای کاستن از فشارهای داخلی و خارجی بر مردم را با هم پیموده است. با وجود همه مانع تراشی های دولت، در مسیر ایجابی طرح بسته معیشتی تصویب شد و در مسیر سلبی، طرح ‘اقدام راهبردی’ تلاش موثر برای لغو تحریم ها را هدف گرفته است.

3- پیش فرض بنیادین این طرح این است که تنها راه موثر برای کاستن از فشار تحریم و تهدید دشمن، هزینه‌مند کردن اقدامات آن در حوزه‌هایی است که دشمن از آن نگرانی جدی دارد. درصد و ظرفیت غنی سازی، راکتور اراک، تولید اورانیوم فلزی و لغو پروتکل، دقیقا ناظر به نقاط محاسبه نشده توسط دشمن است.

4- تجربه تاریخی ما می گوید دشمن هرگز به اختیار خود تحریم ها را تعدیل نکرده و از فشارهای تروریستی نمی کاهد. تنها عامل موثر که در گذشته بارها تجربه شده، هزینه مند کردن رفتار دشمن و منتفی کردن همان نتیجه ای است که دشمن در پی آن است یعنی نشاندن ایران پای میز مذاکره از موضع ضعف. این رویا تعبیر نخواهد شد.

5- شهادت شهید فخری زاده زمان بندی این طرح را جلو انداخت. البته این طرح فقط یک گوشه‌ای بسته جامعی است که برای پاسخ به روند فشارهای غرب در دو سال گذشته تهیه شده و بقیه اجزاء این بسته نیز منطق و زمان بندی خاص خود را دارد.

6- این طرح، هیچ محاسبه ای روی بر سرکار آمدن دولت بایدن نکرده است. اساسا روزی که این طرح نوشته می شد هیچ‌کس نمی‌دانست چه کسی در انتخابات امریکا برنده می شود. طرح اقدام راهبردی از قضا این موضوع را پیش فرض گرفته که فشار تحریم و تهدید در دوره بایدن افزون تر خواهد شد و باید در مقابل آن بازدارندگی ایجاد کرد.

7- هدف از زمانبندی‌های موجود در این طرح نیز این است که برای آخرین بار، مردمی که زیر بمباران عملیات شرطی‌سازی غرب‌گرایان هستند، ببینند که دشمن تا وضع فعلی ادامه دارد، هیچ اقدامی برای کاهش واقعی تحریم‌ها نخواهد کرد و این بایدن و ترامپ هم ندارد. غنی سازی 20 درصد و نصب ماشینهای پیشرفته البته فورا آغاز خواهد شد.

8- این طرح دوران جدیدی را آغاز خواهد کرد و به همین دلیل از همین حالا فشارهای بسیار شدید از همه سو برای متوقف یا بی‌اثر کردن آن آغاز شده است. طرح اقدام راهبردی نمادی از اجماع ملی و نقطه‌ای درخشان در کارنامه مجلسی خواهد بود که بسیاری تصور می کردند هرگز امکان ورود به این حوزه های کلیدی را پیدا نخواهد کرد.