تبیان، دستیار زندگی

4 توصیه برای حفظ سلامت گردنتان

پیشگیری از گردن درد ناشی از تکنولوژی در دوران کرونا

در طی همه‌گیری ویروس کرونا، اغلب مردم زمان بسیار زیادی را صرف استفاده از تکنولوژی می‌کنند که این مسئله شانس ابتلا به گردن درد را افزایش داده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گردن درد
چه در دوران همه‌گیری کووید 19 در منزل کار کنید و چه از طریق ویدئو چت با دوستان و خانواده خود در ارتباط باشید، احتمال اینکه بیش از هر زمان دیگری به نمایشگرها اعتیاد پیدا کنید، وجود خواهد داشت.
با صرف این همه زمان برای تماشا و پیمایش در صفحات، علائم گردن درد ناشی از تکنولوژی به سرعت بروز پیدا می‌کند و در زمان استفاده از فناوری شما را دچار درد می‌کنند. این نوع گردن درد، ناشی از وضعیت بدنی است که اغلب در هنگام تماشای صفحه نمایشگر، داریم. در این وضعیت، چانه شما جلو می‌آید، شانه‌هایتان به سمت جلو می‌چرخند و اغلب گردنتان برای نگاه کردن به تلفن همراه، صفحه‌کلید و یا کامپیوتر، برای مدت طولانی خم می‌شود.
وضعیت بدنی غیرطبیعی باعث میکروتروما و استرس در ناحیه فوقانی کمر و ناحیه گردن و سبب درد و ناراحتی می‌شود و در نهایت می‌تواند وضعیت ضعیف بدنی را منجر گردد.
اغلب بیماران مبتلا به درد گردن ناشی از تکنولوژی، با علائم زیر به پزشک مراجعه می‌کنند:
· درد و سفتی گردن و ناحیه بالایی کمر
· درد عضلات ذوزنقه‌ای
· اسپاسم عضله
· درد موضعی شانه
· سردرد
فرد می‌تواند درد، سوزش، تیر کشیدن، ضربان، و حتی بی‌حسی و سوزن سوزن شدن که تا دست‌ها ادامه پیدا می‌کند را تجربه کند.

چگونه می‌توانیم از گردن درد ناشی از تکنولوژی پیشگیری کنیم؟

از ابتدای شیوع همه‌گیری کووید 19، متخصصین شاهد افزایش بیماران با علائم و نشانه‌های این نوع گردن درد هستند. با این که مردم روز به روز از این مشکل آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند، اما لازم است توجه بیشتری به این مسئله شود.

هرچه بیشتر بدن خود را حرکت دهید، مفاصل بیشتر روغن‌های طبیعی مورد نیاز برای سالم و فعال ماندن را دریافت می‌کنند. حرکت و کشش مکرر برای بدن بسیار مفید است. این کار جریان خون را حفظ و از سفت شدن عضلات و مفاصل جلوگیری می‌کند

اکثر مردم تا زمانی که احساس درد نکنند به نحوه نشستن خود فکر نمی‌کنند و یا اقدامات اصلاحی انجام نمی‌دهند. از آنجا که ممکن است شروع درد گردن و یا قسمت فوقانی ماه‌ها طول بکشد و تغییر وضعیت بدنی فرد حتی بیشتر از آن زمان ببرد، ایجاد عادت‌های بد در وضعیت بدنی هنگام استفاده از تکنولوژی، آسان خواهد بود.
اکثر افراد صندلی‌های ارگونومیک مناسب ساخته شده برای کار با کامپیوتر را ندارند. علاوه بر این، کار بر روی لپ‌تاپ به جای دسکتاپ، می‌تواند باعث خم شدن به سمت صفحه نمایش شود.
ناگفته نماند که استرسی که افراد در این دوران که شرایط نامعلومی دارد، متحمل می‌شوند، عیناً منجر به افزایش تنش فیزیکی در بدن و افزایش موارد این‌گونه گردن درد می‌شود. راه‌های جلوگیری از این مشکل، شامل موارد زیر است:

1. در موقعیت محل کار خود تجدیدنظر کنید
از آنجا که بسیاری از محل کارهای خانگی شامل میز ناهارخوری، مبل و تختخواب می‌شود، محیط مناسبی برای وضعیت قرارگیری صحیح بدن، فراهم نمی‌آورند.
متخصصین اغلب با بیماران خود در مورد راه‌اندازی محل کار مناسب‌تر برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی یا کاهش درد فعلی صحبت می‌کنند. آن‌ها به بسیاری از بیماران توصیه می‌کنند که این تغییرات در محل کار آن‌ها در خانه نوعی درمان پزشکی است.
پیشنهاد می‌شود برای کمک به بهبود محل کار خود، به یک متخصص طب فیزیکی یا پزشک فیزیکی و توان‌بخشی مراجعه کنید.
2. به وضعیت بدنی خود توجه کنید
طوری بنشینید که شانه‌هایتان مجاور پشتی صندلی‌تان و صفحه‌کلید روی دامانتان قرار بگیرد تا از جلو آوردن چانه و شانه‌های شما جلوگیری شود.
بیشتر افراد برای تایپ به پشت میز خود خم می‌شوند و این مقصر اصلی درد گردن به علت استفاده از تکنولوژی است.

3. استراحت کنید
هر 30 دقیقه تا 1 ساعت از کار با رایانه دست بکشید و استراحت کنید. در این مدت، گردن و شانه‌ها را بکشید. اگر گردن درد به دلیل استفاده مکرر از تلفن‌های هوشمند است، مرتب استراحت کنید و کمتر از آن‌ها استفاده نمایید. اگر به مدت طولانی فیلم تماشا می‌کنید یا فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهید، می‌توانید یک نگهدارنده تلفن همراه تهیه کنید تا تلفن در سطح هم‌راستا با چشم قرار گیرد.
هرچه بیشتر بدن خود را حرکت دهید، مفاصل بیشتر روغن‌های طبیعی مورد نیاز برای سالم و فعال ماندن را دریافت می‌کنند. حرکت و کشش مکرر برای بدن بسیار مفید است. این کار جریان خون را حفظ و از سفت شدن عضلات و مفاصل جلوگیری می‌کند. اگر گردن خود را بیش از حد در یک وضعیت ثابت نگه دارید، می‌توانید موجب درد و ناراحتی آن شوید. و اگر این وضعیت اصلاح نشود، بعد از مدتی می‌تواند به مشکلات پزشکی، که سبب درد و ناتوانی طولانی‌مدت یا دائمی خواهد شد، منجر گردد.
4. حرکات کششی انجام دهید
هر یک ساعت، حرکت بروگر را انجام دهید. برای انجام این کار، در انتهای صندلی خود بنشینید و بازوهای خود را به سمت بیرون و پشت بدن قرار دهید. تیغه‌های شانه خود را به هم فشار دهید، کف دست‌ها رو به بالا باشد و چانه خود را جمع کنید تا سرتان دقیقاً بالای بدن باشد. در حالی که نفس‌های عمیق می‌کشید، هر بار 30 ثانیه در این وضعیت بمانید. سپس سه تا چهار بار این ورزش را تکرار کنید. همچنین می‌توان از طناب برای تقویت قسمت فوقانی کمر، با انجام ورزش کتف، استفاده کرد.
با وجود اینکه وقتی بیشتر مردم درد و سفتی در ناحیه گردن دارند، عضلات گردن خود را با رساندن چانه به قفسه سینه می‌کِشند، اما اگر گردن درد ناشی از استفاده از تکنولوژی باشد، این بدترین کاری است که می‌توان انجام داد. این نوع گردن درد باعث کشیدگی عضلات خلفی گردن می‌شود. در واقع، هر کسی که به این مشکل دچار است باید عکس این عمل را انجام دهد. قسمت جلوی گردن خود را بکشد و قسمت پشت گردن خود را تقویت کنید و کشش ندهد.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.