تبیان، دستیار زندگی

چگونه نزد همسرمان مشکلات خانواده اش را بگوییم؟

شناخت روحیات همسر و تلاش برای نزدیک ساختن خود به دنیای وی تا حد زیادی می‌تواند در موفقیت یک زندگی زناشویی مؤثر باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 ازدواجسوال کاربر: از وقتی ازدواج کردم با مادر شوهرم در یک خانه زندگی می‌کنم. آن‌ قدر در زندگی من دخالت می‌کند که حتی نمی‌توانم بچه‌ام را خودم تربیت کنم و همسرم هم چشم‌هایش را بسته و مشکلات را نمی‌بیند و همیشه از آن‌ها حمایت می‌کند. لطفاً من را راهنمایی کنید.
اگر دائماً بخواهید در مورد رفتارهای خانواده همسرتان با همسرتان وارد بحث و مجادله شوید هیچ مشکلی رفع نمی‌شود بلکه فقط همسرتان حساس‌تر شده و هیچ مشکلی هم رفع نمی‌شود.

پاسخ مشاور تبیان :
شناخت روحیات همسر و تلاش برای نزدیک ساختن خود به دنیای وی تا حد زیادی می‌تواند در موفقیت یک زندگی زناشویی مؤثر باشد لذا من توصیه می‌کنم حتماً در این رابطه با همسرتان به‌ طور درست و منطقی وارد صحبت شوید و یک راهکار مناسب بیابید لذا:
- در یک اتاق یا محل ساکت و بدون مزاحمت بنشینید و آن احساسی که می‌خواهید به همسرتان انتقال دهید در نظر بگیرید. وقتی اختصاص دهید و ببینید چرا لازم است که همسرتان از این احساس مطلع باشد.
- از خودتان سؤال کنید که با گفتن و بیان این احساسات با چه موانعی مواجه خواهید شد؟ ایده و نظر کلی که می‌خواهید درباره آن حرف بزنید را به‌ خوبی روشن کنید. این امر سبب می‌شود که قبل از نشستن و جلسه گرفتن با همسرتان بتوانید اعتماد و اطمینان بیشتری کسب کنید.

شناخت روحیات همسر و تلاش برای نزدیک ساختن خود به دنیای وی تا حد زیادی می‌تواند در موفقیت یک زندگی زناشویی مؤثر باشد


- درباره دیدگاه همسرتان فکر کنید، هنگامی‌که شما مشغول تدبیر کردن جزییات احساساتی هستید که درباره‌اش حرف می‌زنید دیدگاه و نقطه‌ نظر او را تصور کنید. او از شنیدن این حرف‌ها چه حسی خواهد داشت؟
- زمانی را برای نشستن و صحبت کردن با همسرتان اختصاص داده و تنظیم کنید. سعی نکنید این زمان توأم با انجام کار دیگری مانند بازی با کودکتان، تماشای فیلم و سریال تلویزیونی یا هنگام چک کردن گوشی همراهتان و... باشد. یک ملاقات خصوصی داشته باشید و به‌طور خصوصی به آن ادامه دهید.
- صحبت را با پرسیدن این سؤال که چه چیزی در ذهن همسرتان است شروع کنید. گاهی اوقات اگر اجازه دهید که همسرتان صحبت را شروع کند خطوط ارتباطی بهتر و ساده‌تری بین شما برقرار خواهد شد.
- نظرتان را شفاف بیان کنید و قبل از صحبت کردن فکر کنید. نحوه تعامل مردان و زنان کاملا متفاوت است؛ بنابراین اگر شما آنچه را که مدنظرتان است بخواهید با روش زنانه و دور از هرگونه منطق بیان کنید. همسرتان متوجه آنچه می‌خواهید بگویید نمی‌شود. دیدگاه او را در ذهن خود تصور کنید.
- موضوع موردنظر و احساسات خود را با در نظر گرفتن حالات روحی همسرتان بیان کنید. این کار تنها از این طریق ممکن است که اجازه دهید همسرتان بفهمد چه چیزی در درون شماست. به‌ این‌ ترتیب او در این موضوع خاص به‌ تدریج به شما نزدیک‌تر خواهد شد و شما نیز همین‌طور.
- حتماً شنونده هم باشید، حرف زدن با همسر تنها به شرطی سودمند خواهد بود که یک گفتگوی دوطرفه باشد. به‌ خوبی به آنچه او می‌گوید گوش فرا دهید. در گفتگو با همسرتان اصلا دنبال شکایت از خانواده همسرتان نباشید به این مسئله بپردازید که چگونه می‌توانید این اختلاف‌نظر ایجادشده را رفع کنید.
کم کردن حساسیت شما و از طرف دیگر درک احساسات شما از طرف همسرتان، قطعاً در کاهش این مشکل نقش دارد. قدری تحمل‌ کنید تا به‌ مرور بتوانید استقلال لازم را یافته و به منزل شخصی خودتان بروید. ولی فعلا که در این خانه هستید سعی کنید راهی برای کاهش مشکلات بیابید. با همسرتان یکدل شوید تا بتوانید راه‌حل مناسب بیابید.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.
 بخش همسان گزینی تبیان

منبع: چرسش و پاسخ های عمومی تبیان