تبیان، دستیار زندگی

صفحات ممنوعه اینستاگرام که نباید دنبال کنید

فهرستی از هشتگ‌ها و صفحات اینستاگرامی مثل زردها، ادایی‌ها، غرغروها و ... که دنبال کردن‌شان آسیب‌زاست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
صفحات ممنوعه اینستاگرام، اینستاگرام،
نویسنده : الهه توانا| روزنامه‌نگار


سَـمی‌های اینستاگرام

شما در اینستاگرام چه صفحاتی را دنبال می‌کنید؟ از آن‌هایی هستید که 10برابر فالوئرهای‌شان، دنبال‌شونده دارند یا جزو گروهی که انگشت‌شان به ‌سادگی روی دکمه فالو نمی‌نشیند؟ اینستاگرام، جز برای کسانی که کار و درآمدشان به آن وابسته است، فضای مفرحی ا‎ست که چند ساعتی توی روز می‎شود با آن سرگرم شد. به ‎همین دلیل خیلی‎ها چندان جدی‎اش نمی‎گیرند و دقت و حساسیتی خرج آن نمی‎کنند. ما بخشی از زمان‎ خود در طول روز را صرف این فضا می‎کنیم و -بخواهیم یا نه و بدانیم یا نه- از آن تأثیر می‎گیریم. همان‎طور که هم‎صحبت‎ها‎ی‎مان را انتخاب می‎کنیم و هرکسی را به دایره معاشران‎مان راه نمی‎دهیم، بهتر است حواس‎مان به این رفیقِ مجازی هم باشد. اگر می‎خواهید از این‎ به ‎بعد آگاهانه‎تر با اینستاگرام مواجه شوید، این فهرست سیاه به کمک‎تان می‎آید.

زردها| اگر اینستاگرام را برای مطلع شدن از اخبار دنبال می‎کنید، مراقب صفحات زرد باشید. اخبار دروغ، شایعه و دامن ‎زدن به دعواهای قطبی، تخصص آن‎هاست. زردها، با ترفند شلوغ‎کاری و اغراق شما را به ساعت‎ها چرخیدن توی صفحه‎شان، وادار می‎کنند. برگ برنده این صفحات، دست گذاشتن روی حوادث و ماجراهایی ا‎ست که در رسانه‎های رسمی پوشش داده نمی‎شوند؛ عکس‎هایی که آن‎جا می‎بینید و ادبیاتی که به‎کار می‎برند، در رسانه‎های رسمی جایی ندارد پس به شما القا می‎کنند که با وقت‎گذراندن در صفحات‎شان درحال کسب خبر و اطلاعات مهمی هستید اما وقتی بالاخره چشم‎تان از دیدن آن‎همه عکس و رنگ جیغ درد می‎گیرد، اگر کسی ازتان بپرسد «چه خبر؟»، حرف مهمی برای گفتن نخواهید داشت.

کودک‎آزارها با در ویترین قراردادن فرزندشان و لایک و کامنت گرفتن به‎واسطه‎ کارهایش درحال آسیب زدن به او هستند. ما هم با دنبال کردن این صفحات، در این رفتار اشتباه شریک می‎شویمچطور تشخیص بدهیم؟

همه پست‎های چنین صفحاتی، عکس‎‎هایی ا‎ست که متن، با فونت درشت و پس‎زمینه رنگی روی آن‎ها کار شده‎ است. کلیدواژه‎های محبوب و هشتگ‎های پرکاربردشان، «جنجالی» و «دیده نشده» است و معمولا تیتری که روی عکس می‎زنند، با متنِ پست و محتوای ویدئو متفاوت است.

ادایی‌ها| اگر اینستاگرام را برای آشنایی با سبک های زندگی‎ متفاوت دنبال می‎کنید، حواس‎تان به «ادایی‎»ها باشد. این‎ها کسانی هستند که ادای زندگی کردن درمی‎آورند. در صفحات آن‎ها مثل تبلیغات تلویزیون، همه ‎چیز تمیز و مرتب و رنگارنگ است با این تفاوت که ما تبلیغات را باور نمی‎کنیم. یعنی می‎دانیم یخچال‎ها خلاف آن‎چه در تلویزیون نشان داده می‎شود، همیشه پر از میوه و خوراکی نیست و مامان‎ها به بچه‎ای که لباس‎هایش سرتاپا گِلی ا‎ست، لبخند نمی‎زنند اما اداهای اینستاگرامی برای خیلی‎های‎مان باورپذیر است. این صفحات، با لحنی صمیمانه و ثبت عکس‎هایی از جزئیات زندگی روزمره‎شان به شما القا می‎کنند که درحال تماشای واقعیت هستید؛ واقعیتی که با زندگی خودتان تفاوت زیادی دارد.

صفحات ممنوعه اینستاگرام، اینستاگرام، سَـمی‌های اینستاگرامی،

چطور تشخیص بدهیم؟

راحت‎ترین راه برای تشخیص‎شان، همان شباهت با تبلیغات تلویزیونی‎ است اما از کلیدواژه‎ها و هشتگ‌های موردعلاقه‎شان «لاکچری»، «عشق»، «زندگی زیبا» و «همسری» هم می‎شود پیدای‎شان کرد.

غرغروها
| اگر اینستاگرام را برای ارتباط با کسانی دنبال می‎کنید که در دنیای واقعی، در دسترس نیستند، حواس‎تان به غرغروها باشد. بعضی کاربران اینستاگرام از این رسانه به‎عنوان فضایی برای نقد و تحلیل و بررسی استفاده می‎کنند. دنبال‎ کردن‎ این افراد درمقایسه با دو گروه بالا، مفیدتر به‎ نظر می‎رسد چون به‎هرحال چیزی به دانسته‎های ما اضافه می‎کنند اما همیشه هم این‎طور نیست. بعضی از افرادِ این فهرست در طول فعالیتِ مجازی‎شان سابقه نقد و اعتراض و گلایه‎ای داشته‌اند که ازسوی فالوئرهای‎شان بازخورد مثبت گرفته‎ است و دیگر حاضر نیستند قیدِ نق زدن را بزنند. ما از آن‎جایی که به دانش و رزومه این افراد اعتماد داریم، به‌راحتی دل به گلایه‎های ناتمام‎شان می‎دهیم و فراموش می‎کنیم دایم درمعرض ناراحتی بودن، هیچ کمکی به حل مشکلات و رفع ناراحتی‎ها نمی‎کند و چه‎بسا انگیزه‎مان برای تغییر را هم از بین ببرد.

اگر اینستاگرام را برای مطلع شدن از اخبار دنبال می‎کنید، مراقب صفحات زرد باشید. اخبار دروغ، شایعه و دامن ‎زدن به دعواهای قطبی، تخصص آن‎هاست. چطور تشخیص بدهیم؟

غرغروها شامه خوبی در پیدا کردن اخبار دردناک در همه‎جای جهان دارند. کلیدواژه‎های‎شان، «افسوس» و «افشاگری» و کلمه‎های ثقیل است و فالوئرهای‎شان هم معمولا «استاد» صدای‎شان می‎کنند.

کودک‌آزارها| اگر عاشق بچه‎ها هستید و اینستاگرام را برای دیدن بامزگی‎ها و شیرین‎زبانی‎های آن‎ها دنبال می‎کنید، از کودک‎آزارها فاصله بگیرید. کودک‎آزارهای اینستاگرامی، بچه‎ها را کتک نمی‎زنند و به کارکردن در خیابان وادارشان نمی‎کنند اما کودک‎آزارند چون فیلم و عکس‌های فرزندشان را در فضای مجازی منتشر و با این کار، به حریم خصوصی او تعرض می‎کنند؛ به‎واسطه زیبایی و شیطنت کودک‎شان، تبلیغ می‎گیرند. تبلیغ هم همان چندثانیه‎ای نیست که شما می‎بینید. قبلش فیلم و عکسِ تبلیغاتی، بارها خراب شده و بچه بارها مجبور شده ژستی یا جمله‎ای را تکرار کند. گرچه درظاهر ، خبری از لباس کثیف و پاره نیست اما این بچه‎ها درست مثل بچه‎های توی خیابان، ابزار پول درآوردن‎ هستند.

چطور تشخیص بدهیم؟

خب راه تشخیص خیلی ساده است اما محبت کلامی و خوش‎پوشی و امکانات و اسباب‎بازی‎های کودک، ما را فریب می‎دهد. کودک‎آزارها چه خودشان به اشتباه‎شان آگاه باشند و چه نباشند، با در ویترین قراردادن فرزندشان و لایک و کامنت گرفتن به‎واسطه‎ کارهایش درحال آسیب زدن به او هستند. ما هم با دنبال کردن این صفحات، در این رفتار اشتباه شریک می‎شویم.
منبع: روزنامه خراسان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .