تبیان، دستیار زندگی

انواع سوختگی دست؛ از ماهیتابه داغ تا فلفل تند

چگونه سوختگی دست را درمان کنیم؟

کف دست تنها یک درصد از سطح بدن را تشکیل می‌دهد. با وجود این، سوختگی دست می‌تواند یک ناتوانی جدی کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سوختگی
اینکه هنگام سوختگی باید چه کاری انجام دهید بستگی به شدت سوختگی دارد. به زبان ساده، سه سطح از سوختگی وجود دارد که دانستن چگونگی درمان سریع و کارآمد هر یک از آن‌ها بسیار مهم است.
درجه یک: پوست قرمز می‌شود، اما تاول نمی‌زند، مانند آفتاب‌سوختگی، و تا حدی دردناک است.
درجه دو: لایه خارجی پوست سوخته و بخشی از درم آسیب می‌بیند. سوختگی بسیار دردناک خواهد بود و احتمالاً تاول ایجاد می‌کند.
درجه سه: پوست سیاه یا سفید خواهد شد. اپیدرم و درم (دو لایه بالای پوست) به طور غیرقابل برگشت آسیب می‌بینند.
هرگونه سوختگی الکتریکی یا سوختگی در جایی که پوست دچار سیاهی، حالت چرمی و لایه‌برداری شده، شود یا هیچ حسی ایجاد نکند، شدید است و باید سریعاً مورد مراقبت پزشکی قرار بگیرید.
هر نوع سوختگی همراه با تاول و تورم که ناحیه‌ای بزرگ‌تر از اندازه دست کودکان را پوشانده باشد، یا سوختگی روی دست، پا، صورت، اندام تناسلی یا روی مفصل یک آسیب جدی است و باید سریعاً توسط پزشک متخصص اطفال یا در اورژانس مورد بررسی قرار بگیرد. حتی اگر به نظر می‌رسد این سوختگی از نوع هیچ یک از سوختگی‌های فوق نیست، یک متخصص اطفال باید او را ببیند.
نظرات زیادی در مورد نحوه درمان سوختگی جزئی وجود دارد. آیا باید تاول را ترکاند؟ آیا باید از آب سرد یا گرم استفاده کرد؟ آیا باید محل سوختگی را با باند پوشاند؟ با ما همراه باشید.

ماهیتابه

سوختگی دست با ماهیتابه داغ

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام شود سریع عمل کردن و رعایت این نکات برای درمان سوختگی جزئی است:
· به مدت 10 تا 15 دقیقه یا تا زمانی که درد تسکین یابد از آب خنک روان (کمی سردتر از دمای اتاق) استفاده کنید. یک حوله خنک، تمیز و مرطوب نیز کارساز خواهد بود.
· ممکن است تورم ایجاد شود، بنابراین وسایل سفت مانند حلقه یا لباس را از محل سوختگی دور کنید.
· اگر تاول از ناخن کوچک شما بزرگ‌تر است، آن را باز نکنید. اگر تاول پاره شد، آن را با آب و صابون ملایم تمیز کنید. پماد آنتی‌بیوتیک بزنید و سپس آن را با باند یا گاز استریل بپوشانید.
· استفاده از مرطوب‌کننده، ژل آلوئه‌ورا یا سایر ژل‌های تسکین‌دهنده درد می‌تواند تسکین موقتی ایجاد کند. اگر از کره استفاده می‌کنید، آن را زیاد روی محل سوختگی نگه ندارید، زیرا کره گرما را حفظ می‌کند و می‌تواند به باکتری آلوده شود.
· برخی از داروهای مسکن بدون نسخه نیز ممکن است مفید باشد. ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم یا استامینوفن می‌توانند به تسکین درد کمک کنند.
· همچنین مهم است اطمینان حاصل کنید که در 10 سال گذشته واکسن کزاز زده‌اید، زیرا میکروب کزاز می‌تواند از طریق یک زخم باز به پوست وارد شود.
شما باید به پزشک خود مراجعه کنید اگر:
· علائم بدتر شده و تاول‌های بزرگ‌تر ایجاد شده‌اند. تاول‌های بزرگ بهتر است رفع شوند.، زیرا به‌ندرت به خودی خود دست‌نخورده باقی می‌مانند.
· اگر سوختگی ناحیه وسیعی از بدن را پوشانده یا علائمی مانند خروج عفونت از زخم، افزایش درد، قرمزی و تورم شروع شود.
برای دریافت کمک از فوریت‌های پزشکی در مورد سوختگی‌های بزرگ با شماره 115 تماس بگیرید.

فلفل تند

سوختگی دست با فلفل تند

ممکن است در هنگام خرد کردن فلفل تند، دست‌هایتان دچار سوزش دردناکی شوند. سوختن دست‌ها در اثر فلفل تند، به دلیل وجود ترکیبی به نام کپسایسین است. در هنگام خرد کردن فلفل تند، این ماده وارد پوست دست (یا هر ناحیه دیگری که با آن تماس پیدا می‌کند مانند چشم‌ها) شده و سوزش ایجاد می‌کند. کپسایسین در واقع مانند گرما یا سوختگی شیمیایی به پوست شما آسیب نمی‌رساند. این ماده فقط گیرنده‌های درد در بدن شما را تحریک می‌کند.
چگونه از سوختگی دست با فلفل جلوگیری کنیم؟
بهترین راه در وهله اول جلوگیری از سوختگی با فلفل است. هر بار که با فلفل تند سر و کار دارید، حتماً یک جفت دستکش تهیه کنید. پس از پایان کار، دستان خود را کاملاً با آب گرم و صابون بشویید.
درمان خانگی سوختگی ناشی از فلفل تند:
در حالی که بدن هرکس واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد، بسیاری از روش‌های درمانی قدیمی وجود دارد که می‌تواند باعث تسکین شود. یکی (یا ترکیبی) از این روش‌های درمانی را امتحان کنید:
· لبنیات: دستان خود را در یک کاسه شیر خنک قرار داده یا روی آن‌ها را با ماست بپوشانید. کازئین موجود در لبنیات می‌تواند به شستشوی کپسایسین کمک کند.
· آب داغ و صابون: دستان خود را در آب گرم و صابون قرار داده و با لیف تمیز به آرامی مالش دهید. این کار را تکرار کنید تا درد فروکش کند. این فرآیند منافذ پوست شما را باز می‌کند و باعث می‌شود کپسایسین شسته شود. هشدار: این روش ممکن است به پوست صدمه بزند.
· روغن: دستان خود را به روغن زیتون یا روغن گیاهی زیاد آغشته کنید. تصور می‌شود روغن به حل شدن کپسایسین کمک می‌کند.
· تسکین‌دهنده‌های درد: مسکن‌های رایج مانند ایبوپروفن می‌توانند درد را کاهش دهند.
· زمان: بهترین درمان زمان است. با یک فیلم خوب حواس خود را از درد پرت کنید و بگذارید کپسایسین به آرامی از بدن شما آزاد شود.

زیر آب سرد گرفتن دست

سوختگی دست با آب داغ

اگر تا به حال یک فنجان قهوه داغ نوشیده‌اید یا ظروف را با آب گرم شسته‌اید، ممکن است دچار سوختگی با آب داغ شده باشید. سوختگی ناشی از چیزی مرطوب، مانند بخار یا آب داغ، «اسکالد» نامیده می‌شود. سوختن با آب داغ می‌تواند باعث ایجاد درد و آسیب به پوست در اثر حرارت مرطوب یا بخارات شود. این نوع سوختگی می‌تواند خطرناک باشد زیرا بافت‌ها و سلول‌ها را تخریب کرده و از بین می‌برد. بدن شما حتی ممکن است از گرما شوکه شود. در موارد جدی‌تر، این سوختگی‌ها می‌توانند زندگی را تهدید کنند.
درمان سوختگی ناشی از آب داغ:
بسیاری از این نوع سوختگی‌ها را می‌توان در خانه درمان کرد. این نکات کمک‌های اولیه می‌تواند به شما در درمان سوختگی یا جراحت ناشی از آب جوش کمک کند:
· منبع گرما را دور کنید تا از آسیب‌دیدگی بیشتر جلوگیری شود.
· حداقل 20 دقیقه محل سوختگی را در آب خنک روان قرار دهید تا محل خنک شود. از یخ، آب یخ زده یا مواد روغنی استفاده نکنید. در این فرآیند فرد را گرم نگه دارید تا درجه حرارت مناسب بدن را حفظ کند.
· اگر سوختگی قسمت زیادی از بدن را درگیر کرده است، فرد را در آب خنک قرار ندهید. این می‌تواند باعث از بین رفتن گرمای بدن و تشدید آسیب شود.
· هرگونه جواهر یا لباس را از نزدیکی ناحیه آسیب‌دیده دور کنید تا درجه حرارت روی پوست کاهش یابد و فضا برای تورم فراهم شود. اگر چیزی به سوختگی چسبیده است، آن را برندارید. چون می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.
· محل سوختگی را با باند مرطوب یا پارچه تمیز، بپوشانید.
· در صورت امکان، ناحیه سوخته را از سطح قلب بالاتر ببرید.
· تاول را نترکانید.
سوختگی‌های اسکالد برای بهبودی نیاز به زمان دارد. در حالی که درمان موارد خفیف ممکن است روزها طول بکشد، موارد شدیدتر نیز ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد.
اگر شروع به مشاهده علائم شوک یا علائم عفونت کردید، یا اگر ناحیه سوختگی شما بزرگ‌تر از سه اینچ است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

سوختگی دست ناشی از شوینده‌ها

مواد شوینده لباس شما ممکن است بوی خوشی داشته باشد، اما به احتمال زیاد، این ماده دارای برخی مواد شیمیایی خیلی قوی است که باعث واکنش‌های نامطلوب پوستی می‌شود.
رایحه‌ها، مواد نگهدارنده، رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی موجود در مواد شوینده لباس می‌تواند باعث ایجاد بثورات در کودکان و بزرگسالان شود.
مواد شوینده لباس می‌توانند شرایطی به نام درماتیت تماسی را ایجاد کنند که به صورت بثورات قرمز و خارش‌دار ظاهر می‌شود و ممکن است به طور گسترده، گسترش یابد یا در مناطق خاصی مانند زیر بغل و کشاله ران محدود شود.
آلرژی یا حساسیت به مواد شوینده لباس می‌تواند با اولین قرار گرفتن در معرض آن یا پس از تماس‌های مکرر رخ دهد. اکثر افراد می‌توانند با استفاده از شوینده‌های بدون عطر و رنگ، از ایجاد بثورات ناشی از مواد شوینده لباسشویی جلوگیری کنند.
علل سوختگی ناشی از شوینده‌ها:
· مواد آلرژن
· مواد نگهدارنده
· آنزیم‌ها
· پارابن
· رنگ‌ها
· مرطوب کننده‌ها
· نرم‌کننده‌های پارچه
· غلیظ کننده‌ها و حلال‌ها
· امولسیون کننده‌ها

حداقل 20 دقیقه محل سوختگی را در آب خنک روان قرار دهید تا محل خنک شود. از یخ، آب یخ زده یا مواد روغنی استفاده نکنید. در این فرآیند فرد را گرم نگه دارید تا درجه حرارت مناسب بدن را حفظ کند

علائم سوختگی به علت مواد شوینده:
· جوش قرمز
· خارش خفیف تا شدید
· تاول‌هایی که ممکن است از بین بروند یا پوسته شوند
· تورم
· پوست خشک، ترک‌دار یا پوسته‌پوسته شده
· پوست نازک
· سوختن پوست
· تورم
درمان سوختگی ناشی از شوینده‌ها:
بیشتر بثورات را می‌توان در خانه با درمان‌های ساده و تغییر سبک زندگی درمان کرد. اگر حساسیت یا آلرژی به یک ماده تحریک‌کننده شیمیایی، مانند یک مارک خاص شوینده دارید، مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید شناسایی آن است. سپس می‌توانید برای جلوگیری از آن اقداماتی انجام دهید. برای تسکین علائم خود، روش‌های زیر را در نظر بگیرید:
· یک کرم استروئیدی بزنید. یک کرم استروئیدی بدون نسخه که حاوی حداقل 1 درصد هیدروکورتیزون است می‌تواند به تسکین خارش و التهاب کمک کند.
· لوسیون ضد خارش را امتحان کنید. لوسیون کالامین می‌تواند باعث تسکین پوست و جلوگیری از خراشیدگی شود.
· آنتی‌هیستامین مصرف کنید. آنتی‌هیستامین‌ها، مانند بَنادریل، می‌توانند واکنش‌های آلرژیک را متوقف کنند.
· حمام جو دوسر را امتحان کنید. یک وان خنک با جو دوسر می‌تواند خارش را کاهش داده و پوست ملتهب را تسکین دهد.
· از کمپرس مرطوب کمک بگیرید. حوله آغشته به آب خنک می‌تواند پوست ملتهب را تسکین داده و حساسیت را کاهش دهد.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.