تبیان، دستیار زندگی

نکات ضدسرطانی

توصیه‌هایی برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان

سرطان همان‌طور که می‌دانید بیماری‌ای است که در تمام دنیا با سرعت زیادی در حال رشد است. تحقیقات نشان می‌دهد 70 درصد از ریسک ابتلا به سرطان، از طریق تغییرات در سبک زندگی قابل پیشگیری است. ضمناً پژوهش‌ها نشان می‌دهند تغذیه چگونه می‌تواند جلوی ابتلا به سرطان را بگیرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرطان
خیلی از ما با هدف حفظ سلامتی، رژیم‌های غذایی جدید یا برنامه‌های ورزشی متفاوتی را در پیش می‌گیریم. هر چند این کار بسیار خوب است، اما متأسفانه برای بیشتر افراد تداوم پذیر نیست. چرا؟ برنامه‌های کوتاه‌مدت، طبیعتاً تداوم پذیر نیستند، بلکه این تغییرات و عادت‌های سالم و قابل انطباق با شرایط هستند که هدفتان را در بلندمدت تأمین می‌کنند.
سرطان همان‌طور که می‌دانید بیماری‌ای است که در تمام دنیا با سرعت زیادی در حال رشد است. تحقیقات نشان می‌دهد 70 درصد از ریسک ابتلا به سرطان، از طریق تغییرات در سبک زندگی قابل پیشگیری است. ضمناً پژوهش‌ها نشان می‌دهند تغذیه چگونه می‌تواند جلوی ابتلا به سرطان را بگیرد.


غذاهای طبیعی بخورید

وقتی به کلمه‌ی «رژیم غذایی» می‌رسیم، ذهنمان فوراً آن را به کاهش وزن ربط می‌دهد، در حالی که رژیم غذایی در واقع به مجموعه‌ای از غذاهایی گفته می‌شود که توسط فرد مصرف می‌شود. خوردن غذاهای گیاهی و طبیعی می‌تواند ریسک سرطان‌های ریه، سینه، مری، معده و کولون را کاهش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد رژیم غذایی گیاهی، یکی از اصول اولیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان است. مصرف طیف وسیعی از غذاهای سالم و گیاهی مانند سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل، قطعاً می‌تواند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد. این مواد غذایی طبیعی و گیاهی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، املاح و آنزیم‌هایی هستند که سیستم ایمنی را تقویت کرده و از شما در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز کمتری مصرف کنید

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند گوشت‌های فرآوری شده که با استفاده از روش‌های سنتی تهیه می‌شوند، ارتباط زیادی با ابتلا به سرطان کولون و کولورکتال دارند. گوشت‌های فرآوری شده مانند بیکن، سوسیس، هات‌داگ، پپرونی و سالامی، ارتباط بسیار نزدیکی با سرطان کولورکتال دارند و علت آن نیز وجود نگهدارنده‌های نیترات و سایر مواد است. گروهی تحقیقاتی در انگلیس برای اولین بار ثابت کرد افرادی که مقدار بیشتری گوشت قرمز مصرف کرده بودند، مقدار ترکیبات نیتروسو در مدفوعشان بسیار زیاد بود. در پژوهش‌ها معلوم شد که افزایش ترکیبات نیتروسو در سیستم گوارش منجر به تشکیل ضایعات سرطانی می‌شود.

قند و کربوهیدرات تصفیه شده مصرف نکنید

تقریبا اسم قند را روی برچسب تمام محصولات غذایی می‌توانید ببینید و برای همین توقف مصرف قند یا حتی کمتر قند مصرف کردن، کار بسیار دشواری است. قند در نوشابه‌های شیرین، انواع کیک و کلوچه، بستنی، سس سالاد، پاستا، سبزیجات کنسروی و ... وجود دارد. درست است که همه‌ی ما به قند در رژیم غذایی خود نیاز داریم اما باید بدانیم چه نوع قندی مصرف می‌کنیم. برخی از محصولات غذایی، قند را با نام دیگری روی برچسب ذکر می‌کنند و از این طرق به گونه‌ای آن را پوشش می‌دهند. قندهایی که باید نسبت به مصرف آن‌ها توجه داشته باشید:
. فروکتوز (قند میوه)
. لاکتوز (قند شیر)
. ساکروز (ساخته شده از فروکتوز و گلوکز)
. مالتوز (قند ساخته شده از غلات)
. گلوکز (قند ساده)
. دکستروز (نوعی گلوکز)
قندهای طبیعی مانند عسل، شیره افرا، ملاس یا شیره چغندر، شیره خرما و ...، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی هستند که از بدن شما در برابر سرطان محافظت می‌کنند.
از مصرف قندهای مصنوعی کلا اجتناب کنید. مطالعات دریافته‌اند میان قندهای مصنوعی و سرطان ارتباط‌هایی وجود دارد. طبق گزارش موسسه ملی سرطان، مطالعات نشان داده‌اند میان شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین، ساکارالوز، سیکلامات و ... و ابتلا به انواع سرطان‌ها مانند سرطان مثانه، لنفوما، لوسمی و ... ارتباط وجود دارد. اگر هوس شیرینی کردید بهتر است سراغ میوه‌های شیرین بروید، نه خوراکی‌های فرآوری شده. داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند شامل مقدار متوسطی قند برای پاسخ دادن به هوس شیرینی و کاستن از احتمال سرطان باشد.

الکل ممنوع

پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. به گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، نوشیدن الکل، ریسک ابتلا به سرطان‌های زیر را بیشتر می‌کند:
. سرطان دهان و گلو
. سرطان حنجره
. سرطان مری
. سرطان کولون و رکتوم
. سرطان کبد
. سرطان سینه (در خانم‌ها)
همه‌ی انواع نوشیدنی‌های الکلی با ابتلا به سرطان مرتبط هستند. هر چه بیشتر نوشیدنی الکلی مصرف شود، احتمال ابتلای فرد به سرطان بیشتر است. وقتی الکل نوشیده می‌شود، بدن آن را به ماده‌ای شیمیایی به نام استالدهید تبدیل می‌کند. استالدهید به DNA آسیب زده و جلوی‌ ترمیم آسیب بدن را می‌گیرد. DNA دستورالعمل سلول است که رشد و عملکرد نرمال سلول را کنترل می‌کند. وقتی DNA آسیب می‌بیند، سلول می‌تواند خارج از کنترل رشد کرده و یک تومور سرطانی را تشکیل دهد.

با سوپرفودها، خطر سرطان را کاهش دهید

سوپرفودها غنی از انواع مواد مغذی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنزیم‌هایی هستند که با سرطان می‌جنگند. خیلی از مطالعات جدید نشان می‌دهند برخی از مواد غذایی یا مکمل‌ها می‌توانند بیان ژن‌های ما را تنظیم کنند، و این پتانسیل را دارند که بر سلامتی ما اثر مثبت یا منفی بگذارند. خوردن غذاهای حاوی فلاوون‌ها می‌تواند از نظر اپی‌ژنتیکی، ریسک سرطان را پایین بیاورد. سوپرفودها سرشار از فلاوون‌ها هستند، مانند جعفری، کرفس، اسفناج، کیوی و ...، بنابراین اسلحه‌ای قدرتمند برای هر نوع سرطان محسوب می‌شوند.

چربی‌های سالم را انتخاب کنید

چربی‌های سالم با التهاب مبارزه می‌کنند، حامی سلامت مغز و قلب هستند و در برابر سرطان از شما محافظت می‌کنند. اسیدهای چرب امگا 3 که در سالمون، تُن و بذر کتان وجود دارند، گزینه‌های خوبی هستند که البته روغن زیتون، آووکادو و مغزها را نیز باید به آن‌ها اضافه کنید.

در صورت نیاز، مکمل مصرف کنید

مکمل‌هایی هستند که بهتر است آن‌ها را مصرف کنید، البته با مشورت پزشک:
ویتامین D3: ویتامین D3 با تعامل با سایر مواد در بدن، احتمال بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد. بدن پروتئینی به نام GcMAF می‌سازد که برای عکس‌العمل سالم سیستم ایمنی بدن لازم است؛ GcMAF می‌تواند به رشد و تفکیک سلولی کمک کند. GcMAF به‌واسطه‌ی تغییر پروتئینی که با ویتامین D‌ جفت می‌شود تولید می‌شود، که این پروتئین به طور طبیعی توسط لنفوسیت‌ها که نوعی گلبول سفید موجود در سیستم لنفاوی هستند، پخش می‌شود. اما وقتی بدن دچار کمبود ویتامین D می‌شود، به کمبود GcMAF نیز دچار می‌شود. یعنی کسی که ویتامین D کافی ندارد، از مزایای توانایی‌های GcMAF برای سلامتی خود بی‌بهره است.

چربی‌های سالم با التهاب مبارزه می‌کنند، حامی سلامت مغز و قلب هستند و در برابر سرطان از شما محافظت می‌کنند. اسیدهای چرب امگا 3 که در سالمون، تُن و بذر کتان وجود دارند، گزینه‌های خوبی هستند که البته روغن زیتون، آووکادو و مغزها را نیز باید به آن‌ها اضافه کنید


پروبیوتیک‌ها: یک مکمل پروبیوتیک با فرمولاسیون خوب برای حمایت از میکروبیوم گوارش و عملکرد سیستم ایمنی لازم است. روده‌های شما، اساس سیستم ایمنی‌تان هستند و همان‌طور که می‌دانید، 70 تا 80 درصد از بافت ایمنی در روده‌هایتان قرار دارد. بنابراین مصرف مکمل پروبیوتیک، راهی بسیار خوب برای کمک به سلامت و تعادل باکتری‌های مفید روده است.

یُد: یُد ماده‌ی معدنی ضروری برای حفظ عملکرد تیروئید است که از بدن شما در برابر سموم دفاع کرده و ایمنی‌تان را قوی می‌کند. همچنین، یُد نقش مهمی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان داشته و تیروئید را از رادیکال‌های آزاد نجات می‌دهد.

بتاگلوکان: بتاگلوکان به طور طبیعی تنظیم‌کننده‌ی عملکرد ایمنی است. طی سال‌ها مطالعه معلوم شده بتاگلوکان با تقویت ماکروفاژها، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. ماکروفاژها، سلول‌های ایمنی هستند که با مهاجمان در بدن می‌جنگند. ضمناً ماکروفاژها سیگنال‌هایی به دیگر سلول‌های ایمنی می‌فرستند که به مهاجمان حمله کنند. طی این حملات، ماکروفاژها ترکیبی به نام سیتوکین نیز آزاد می‌کنند. سیتوکین‌ها مواد شیمیایی هستند که به سلول‌های ایمنی اجازه می‌دهند با همدیگر ارتباط برقرار کنند. طی حملات چند جانبه به مهاجمان ناخواسته در بدن ما، بتاگلوکان‌ها تقویت‌کننده‌ی گلبول‌های سفید خون هستند که به تومور یا ویروس‌ها چسبیده و سپس مواد شیمیایی برای تخریب آن‌ها ترشح می‌کنند.

بدن را سم‌زدایی کنید

برای پاکسازی بدن از سموم و کمک به عملکرد سیستم ایمنی، پروتکل‌های گوناگونی وجود دارد:
. آب زیادی بنوشید.
. تعریق بدن را با ورزش و حمام بخار زیاد کنید.
. ماساژ بگیرید.
. خوب بخوابید. (خواب کافی به سم‌زدایی و بازسازی بدن کمک می‌کند)
. روزه بگیرید.
. از رژیم‌های غذایی پاکسازی بدن کمک بگیرید.

دعا و نیایش کنید

امروزه مطالعات زیادی وجود دارد که تائید می‌کند دعا و نیایش، نقش قدرتمندی در سلامتی دارد. پژوهشی در سال 2016 که از سال 1988 شروع شده و روی 393 بیمار قلبی انجام شده بود نشان داد گروهی که مورد دعا و نیایش قرار گرفته بودند، نسبت به گروه کنترل، نتایج بهتری از درمان گرفتند.
دعا و نماز و نیایش به سلامت روح و روان و جسم کمک می‌کند، قلب و جسمتان را ترمیم می‌کند و به طرز عجیبی می‌تواند حس منفی گرایی و ناامیدی را کاهش داده و نگرشتان را تغییر دهد.

آینده‌تان را خلق کنید

یک واقعیت شگفت‌انگیز این است که مغز شما نمی‌تواند تفاوت میان یک تجربه‌ی واقعی و چیزی را که صرفاً یک تصور یا تفکر است تشخیص دهد. افکار ما درست مانند تجربیات ما حامل انرژی هستند و همین می‌تواند توجیه کند که چرا سلول‌های ما می‌توانند صدای افکار ما را بشنوند.
وقتی کاری انجام می‌دهیم یا به چیزی فکر می‌کنیم، مغز ما آن را دریافت کرده و جوری ذخیره‌اش می‌کند که بر احساسات و هیجانات ما اثر می‌گذارد. در نتیجه، هورمون‌های ما تحت تأثیر قرار می‌گیرند که می‌تواند اثر قابل توجهی بر واقعیت ما داشته باشد. پس افکارتان را مهم بدانید و اجازه دهید افکارتان شما را به سمت سلامتی بیشتر و بیشتر سوق دهند.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.