وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

روش‌های خشک كردن گوجه فرنگی

یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای نگهداری گوجه فرنگی به مدت طولانی خشک کردن آن است.روش‌های زیادی برای خشک کردن گوجه فرنگی در خانه وجود دارد، برای اینکار می‌توانید از نور خورشید، فر، دستگاه خشک کن و ماکروویو یا فر استفاده کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خشک کردن گوجه فرنگی
گوجه فرنگی دارای خواص فراوانی است، اما به دلیل آب زیادی که دارد نمی‌توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد و به سرعت فاسد می‌شود. برای نگهداری از گوجه فرنگی برای مدت طولانی بدون تغییر طعم و خواص، خشک کردن آن است. گوجه فرنگی های رسیده را می توان به راحتی به روش های مختلف خشک كرد كه طعم و بافت خود را از دست ندهند.

خشک كردن گوجه فرنگی در آفتاب

استفاده از ماکروویو یک روش آسان و سریع برای خشک کردن گوجه است. در این روش گوجه ها را با فاصله از یکدیگر در ماکروویو قرار دهید و برای جمع آوری آب حاصل از گوجه ها زیر آن یک ظرف قرار دهید.

یک روش آسان و طبیعی برای خشک کردن گوجه، قرار دادن آنها در معرض نور خورشید است.

روش خشک كردن گوجه فرنگی در آفتاب، بسیار متداول است. همه كمتر از فر برای خشک كردن گوجه فرنگی استفاده می ‌كنند و روش طبیعی را ترجیح می دهند.

قند موجود در گوجه فرنگی، باعث می شود كه به خوبی با این روش خشک شوند.

دمای 32 درجه سانتیگراد و روزهای خشک و گرم برای خشک کردن گوجه فرنگی مناسب هستند. پنجره سیمی كه گوجه ‌فرنگی‌ را روی آن گذاشته اید را كمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید تا هوا به خوبی در همه ی قسمت های آن جریان داشته باشد.

خشک كردن گوجه فرنگی در برابر نورخورشید 2-4 روز طول می كشد، البته باز هم این مسئله به میزان گرمای هوا در این چند روز بستگی دارد.

در خشک کردن به روش آفتایی، گوجه فرنگی ها را در سینی و طبق چیده و روی سکوهای بلند با چهارچوب‌های مسطح روی سطح شیب دار قرار داده و در معرض انرژی مستقیم خورشید قراردهید.

سطح شیب دار سبب افزایش سرعت حرکت هوا می شود، لذا توجه داشته باشید که به منظور حفظ گوجه فرنگی ها از صدمه حشرات و یا باران آنها را با پلاستیک شفاف بپوشانید.

زمان لازم برای خشک کردن در روش آفتابی بین ۲ الی ۶ روز بسته به درجه حرارت و رطوبت هوا، متغیر است. این زمان برای میوه های برش خورده یا قطعه قطعه شده کوتاه تر است.

خشک کردن گوجه فرنگی در فر

گوجه فرنگی های متوسط را بشوئید و از وسط دو نیم كنید. در وسط هر یک از تكه ها با چاقو یک علامت ضربدر بگذارید و بعد با فشار انگشتان كمی وسط برش را بالا بكشید تا گوشت بیشتری از گوجه فرنگی بیرون بزند.

نیمه های گوجه فرنگی را كنار هم روی پنجره ی سیمی بچینید و بعد آن را در سینی فر بگذارید. روی گوجه فرنگی ها كمی نمک بپاشید. بگذارید چند دقیقه بماند تا نمک آب گوجه فرنگی را بیرون بكشد. حالا گوجه فرنگی ها را برگردانید.

می توانید سینی را در فر با دمای 60- 80 درجه‌ ی سانتیگراد به مدت 8 الی 12 ساعت قرار دهید. در فر را كمی باز نگه دارید. وقتی كه گوجه فرنگی ها حدود نصف حجم اولیه می شود آماده اند، اما هنوز هم نرم هستند.

حالا وقت آن رسیده است كه آن ها را از فر خارج كنید و بگذارید در همان حالت روی پنجره ی سیمی سرد شوند. گوجه فرنگی های سرد شده را داخل ظرفی تمیز بگذارید و در آنها را ببندید و ظرف ها را داخل یخچال بگذارید.

برای استفاده ی طولانی مدت می توان ظرف ها را داخل فریزر نگه داری كرد. با این روش می توانید گوجه فرنگی ها را به مدت 2 هفته در یخچال و 12 ماه در فریزر نگه داری كنید.

 

خشک کردن گوجه فرنگی

خشک کردن گوجه فرنگی با استفاده از ماکروویو

یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای نگهداری گوجه فرنگی به مدت طولانی خشک کردن آن است.روش‌های زیادی برای خشک کردن گوجه فرنگی در خانه وجود دارد، برای اینکار می‌توانید از نور خورشید، فر، دستگاه خشک کن و ماکروویو یا فر استفاده کرد.

استفاده از ماکروویو یک روش آسان و سریع برای خشک کردن گوجه است.

در این روش گوجه ها را با فاصله از یکدیگر در ماکروویو قرار دهید و برای جمع آوری آب حاصل از گوجه ها زیر آن یک ظرف قرار دهید.

مایکروویو را به مدت ۱۵ دقیقه روی قدرت بالا قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه، در ماکروویو را باز کرده و گوجه ها را پشت و رو کنید و آب جمع شده در ظرف را داخل ظرف دیگر بریزید.

مجددا ماکروویو را با قدرت بالا روشن کنید، اجازه دهید گوجه ها به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه داخل آن باقی بمانند تا خشک شوند. گوجه ها را از ماکروویو خارج کنید و نیم ساعت صبر کنید تا کاملا خنک شوند.

خشک کردن گوجه با دستگاه خشک کن

برای جلوگیری از چسبیدن گوجه‌ها به سینی خشک کن، آن را با مقدار کمی روغن زیتون چرب کنید. گوجه‌های ورقه شده را با فاصله از یکدیگر روی سینی دستگاه خشک کن بچینید.

دمای دستگاه را بین ۱۲۵ تا ۱۳۵ درجه فارنهایت قرار دهید. معمولا خشک کردن گوجه فرنگی در این روش، بین هشت الی ۱۲ ساعت طول می‌کشد. بعد از خشک شدن گوجه‌ها آن‌ها را از دستگاه خارج و کمی صبر کنید تا خنک شوند.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین