وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

یک مثال ساده از سواد رسانه‌ای؛ چرا نباید با دیدن یک تصویر قضاوت کنیم؟!

متن پیش رو ماجرای تصویری است که واقعیت را روایت نمی‌کند و قبل و بعد از آن اتفاقاتی افتاده که نشانی از آنها در تصویر نیست!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سید نظام موسوی
آرش فهیم، فعال فرهنگی: این عکس مربوط به سال ٩٣ و عیادت سید نظام الدین موسوی (مدیر سابق خبرگزاری فارس و نماینده فعلی مردم تهران در مجلس) از پدرم محمدتقی فهیم، پس از یک سانحه رانندگی و عمل جراحی سنگین است.

اولین برداشت مخاطب از این تصویر، احتمالا این است که پدر به شدت رنجیده و ناراحت و در حال گریستن است. اما واقعیت، کاملا برعکسِ این عکس است!

چند ثانیه قبل از ثبت این عکس، پدرم و نظام موسوی، که دوستان قدیمی و صمیمی یکدیگر بوده‌اند، درحال شوخی و صحبتی طنزآمیز بودند. پدر پس از یک خنده غلیظ و روده بر، چند قطره اشک از چشمانش جاری می‌شود و در آن لحظه مشغول پاک کردن اشک‌های ناشی از خنده بود که عکاس، لحظه را شکار می‌کند!

رسانه‌ها به همین سادگی، با حذف قبل و بعد ماجراها و تمرکز روی یک اتفاق یا لحظه، می‌توانند واقعیت را دگرگون جلوه بدهند. هر چند که در این عکس، به طور ناخواسته، واقعیت، متفاوت شده است. اما بسیاری از ما اطرافمان پر از رسانه‌هایی است که اساسا برای تحریف واقعیات، راه اندازی شده‌اند و اگر هوشیار نباشیم، به همین سادگی فریب می‌خوریم و بازیچه قرار می‌گیریم!
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین