وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

سه پیشنهاد محمود کریمی برای عزاداری محرم در دوران کرونا

مراسم جشن عید غدیر و نشست هم‌اندیشی حاج محمود کریمی با مداحان و مسئولان هیأت‌های مذهبی محله تسلیحات تهران، برای برگزاری برنامه‌های محرم امسال در شرایط شیوع بیماری کرونا، در مسجد فاطمیه این محله برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
محمود کریمی
حاج محمود کریمی: ما از وقتی روضه‌های کوچه‌ها قطع شد، گرفتار شدیم. یکی از اساتید تعریف می‌کرد که قدیم‌ها، منزل خالی یکی از کسبه محل بوده که چندنفری می‌رفته‌اند در آن روضه می‌خوانده‌اند و می‌دیده‌اند صاحب‌ خانه چند تومانی را روی طاقچه برای‌شان گذاشته است. این استاد ما به استاد و بزرگش گفته بود آقا یعنی ما می‌آییم برای در و دیوار روضه می‌خوانیم؟ پاسخ این است که بله. در و دیوار هم روضه می‌خواهند!

حالا گرفتاری ما هم از آن جایی شروع شد که روضه‌های کوچه‌ها قطع شدند؛ همان روضه‌های موسی ‌بن ‌جعفری که برای پیرمردها و پیرزن‌های کوچه و بازار خوانده می‌شدند. گرفتاری از آن‌جا شروع شد که هیأت‌ها از خانه‌های کوچک و با صفا بیرون آمدند. روضه‌های کوتاه بعد از نماز صبح هم صفای خودشان را داشتند. اما خب، حالا با این شرایط کرونا به این‌جا رسیده‌ایم که همه باید به میدان بی‌آیند؛ به‌ همین‌ خاطر من درباره محله خودمان چند پیشنهاد دارم.

کریمی ضمن اعلام اینکه محرم امسال هیات رایت ‌العباس در حسینیه امام ‌زاده علی‌اکبر محله چیذر برنامه ندارد، پیشنهاد پویش پرچم و احیای روضه‌های قدیمی را متناسب با شرایط کرونا مطرح کرد:

پیشنهاد اول این است که از فضای مجازی برای تبلیغ پویش «هر خانه یک ‌حسینیه» استفاده کنید و تمام کوچه و محله را پر از پرچم کنید.

پیشنهاد دوم، یک فعالیت همگانی و هماهنگ در شب‌های دهه اول محرم است. هر هیات حداقل ۱۰ طبل دارد. این طبل‌ها را بین بچه‌های هیات تقسیم کنیم که هر شب از ساعت ۲۱ تا ۲۱ و ۱۵ دقیقه روی پشت ‌بام‌ها با صدای طبل، حسین‌ حسین کنند. این‌طور به ‌مرور همه شهر به تکاپو و شور می‌افتند.

سومین پیشنهادم هم ماشین روضه یا حسینیه سیار است. افراد هیات‌دار یا وانت‌دار که می‌توانند یک سیستم صوتی، یک اتومبیل و یک طبل و سنج مهیا کنند، پیش‌قدم شوند.
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین