تبیان، دستیار زندگی

شنا کردن و پاندمی کرونا

دستورالعمل‌های بهداشتی در استخرها در روزهای کرونایی

وقتی در آب هستید هم باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید. گفته می‌شود که کووید 19 اساساً به‌واسطه‌ی تماس نزدیک فرد با فرد منتقل می‌شود؛ خصوصاً از طریق ترشحات و ذرات تنفسی که با عطسه و سرفه تولید و پخش می‌شوند. حفظ فاصله اجتماعی با دیگران خیلی مهم است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
استخر و کرونا
با توجه با بازگشایی خیلی از مراکز تفریحی و تجاری و ... در کشورها طی ماه‌های فصل تابستان، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، دستورالعمل‌هایی را برای استخرها و سایر اماکن آبی صادر کرده است.

آیا کووید 19 در آب منتشر می‌شود؟

شواهدی مبنی بر این که ویروس SARS-CoV-2 که منجر به کووید 19 می‌شود به‌واسطه‌ی فعالیت‌های تفریحی در آب قابل انتشار است، وجود ندارد. طبق توصیه‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ضدعفونی کردن درست آب بسیار مهم است و ضدعفونی‌کننده‌هایی مانند کلر، اصلی‌ترین راه پیشگیری از انتشار آلودگی‌ها از جمله ویروس‌های موجود در آب هستند.
ضمناً حفظ موازین استاندارد بهداشتی شنا نیز اهمیت دارند. مانند:

از وسایل مشترک مانند اسباب‌بازی‌های آبی، تخته شنا و ... استفاده نکنید. اگر از وسیله‌ای مشترکا استفاده می‌شود باید بین هر استفاده، ضدعفونی شود

. با زخم باز شنا نکنید
. اگر مبتلا به یک عفونت واگیردار هستید شنا نکنید (مثلاً هپاتیت A یا چشم صورتی)
. از حوله‌ی مشترک استفاده نکنید
. قبل از شنا دوش بگیرید
همچنین وقتی در آب هستید هم باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید. گفته می‌شود که COVID-19 اساساً به‌واسطه‌ی تماس نزدیک فرد با فرد منتقل می‌شود، خصوصاً از طریق ترشحات و ذرات تنفسی که با عطسه و سرفه تولید و پخش می‌شوند. حفظ فاصله اجتماعی با دیگران خیلی مهم است.

هر چند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در مورد بهداشت شنا با توجه به ادامه‌ی جریان COVID-19 دستورالعمل‌هایی داده است، اما این آژانس اعلام کرده است که تصمیم نهایی مبنی بر باز شدن و فعالیت استخرها به عهده‌ی کشورها، شهرها، مدارس و سایر سازمان‌هایی است که بر آن‌ها نظارت دارند.
برای مناطقی که اجازه داده‌اند استخرها بازگشایی شوند، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها دستورهای بخصوصی برای بهداشت و ضدعفونی کردن جهت پیشگیری از انتشار کووید 19 ارائه داده است.

توصیه‌هایی به کارمندان استخر و تاسیسات

. بهداشت دست: کارمندان و شناگرها را تشویق کنید تا دست‌ها را مکرراً بشویند. صابون و ضدعفونی‌کننده‌ی دست به اندازه کافی در اختیار بگذارید.
. ضدعفونی کردن: سطوحی که زیاد لمس می‌شوند باید مکرراً تمیز شوند. CDC توصیه می‌کند برای هر نوع وسیله‌ی آبی از ضدعفونی‌کننده‌هایی که مناسب آن هستند استفاده کنید. وسایل تمیز را با برچسب از وسایل و تجهیزاتی که هنوز ضدعفونی نشده‌اند جدا کنید. حتماً از تهویه‌ی مناسب برای محیط استفاده کرده و هنگام استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و سایر مواد شیمیایی، نکات ایمنی لازم را رعایت نمایید.
. ارتقاء سیستم تهویه‌ی هوا: تا جایی که ممکن است با استفاده از پنکه‌ها و سایر تجهیزات تهویه هوا، امکان ورود هوای بیرون به داخل فضا و گردش هوا را بیشتر کنید.
. امکان فاصله‌گذاری اجتماعی با چیدن مناسب مبلمان و میز و صندلی‌ها: چیدمان میز و صندلی‌ها را تغییر دهید جوری که امکان فاصله‌گذاری اجتماعی حداقل به اندازه‌ی دو متر فراهم باشد. فاصله‌گذاری اجتماعی باید هم در داخل آب و هم بیرون از آب رعایت شود.
. ایجاد موانع فیزیکی برای حفظ فاصله اجتماعی: از موانع فیزیکی و علائم قابل مشاهده برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی استفاده کنید. این موانع می‌توان شامل نواربندی استخر یا علائمی برای حفظ فاصله دو متری از هم باشد.
. استفاده نوبتی از فضاهای مشترک: فضاهای مشترک مانند رختکن‌ها و اتاق‌های استراحت کارکنان باید مکرراً ضدعفونی شوند و استفاده از فضاهای مشترک باید تا جایی که امکان دارد، نوبتی شود. ضمناً کارفرمایان باید امکان شیفتی کار کردن را برای کارمندان فراهم کنند.
. آموزش مناسب: از علائم و بنرها و بلندگوها برای توصیه کردن و آموزش دادن جهت پیشگیری از انتشار بیماری استفاده کنید.
. تعلیم به کارکنان: به استثنای غریق‌نجات‌ها، کارکنان باید کنترل کنند که مشتری‌ها از ماسک استفاده کنند، دست‌ها را بشویند و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. یک نفر از کارکنان را تعیین کنید که موارد مشکوک به کووید 19 را شناسایی کند.
. ایمنی کارکنان: حتماً برنامه‌ای برای شناسایی کارمندان بیمار داشته باشید تا آگاه و مایل باشند که وقتی ناخوش هستند در محل کار حاضر نشوند. وضعیت سلامتی کارکنان را مرتباً پیگیری نمایید.
. ایجاد محدودیت‌ها: برخی از امکانات باید حذف شده یا موقتاً تعطیل شوند مثلاً دستگاه‌های بازی.
. تعطیلی استخر در صورت حضور کرونا مثبت: اگر در استخری مورد مثبتی از کووید 19 وجود داشت، استخر باید تعطیل شده و 24 ساعت صرف پاکسازی و ضدعفونی کردن آن شود.

توصیه‌هایی به مراجعه‌کنندگان

. سرفه و عطسه‌تان را بپوشانید: کارکنان و شناگرها باید حتماً اصول بهداشت تنفسی را رعایت کرده و حین عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرند.
. ماسک بزنید: استفاده از ماسک ضروری است، خصوصاً وقتی که حفظ فاصله اجتماعی سخت است. ماسک صورت نباید هنگام شنا در آب پوشیده شود.
. از وسایل مشترک استفاده نکنید: از وسایل مشترک مانند اسباب‌بازی‌های آبی، تخته شنا و ... استفاده نکنید. اگر از وسیله‌ای مشترکا استفاده می‌شود باید بین هر استفاده، ضدعفونی شود.
. تجمع ممنوع: چه در داخل آب و چه در بیرون از آن تجمع ممنوع است. در مورد کلاس‌های جمعی شنا نیز باید دسته‌بندی و نوبتی کردن اجرا شود.
. اگر بیمار هستید در خانه بمانید: اگر در معرض ویروس بوده‌اید یا بیمار هستید و یا تست کووید 19 تان مثبت شده باید در خانه بمانید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.