تبیان، دستیار زندگی

ازدواج با وجود وسواس!

خواستگاری دارم که بیشتر ملاک های مرا دارد اما وسواسی است و از نظر ظاهر هم خیلی به دلم ننشسته...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
وسواس

با عرض سلام. من دختری 25 ساله هستم مدرك كاردانی دارم وتا حالا خواستگاران خیلیزیادی داشته ام ولی مهم ترین شرط من ایمان طرف است و اینكه بقیه چیزها راهم در حدی داشته باشد .ولی خوستگاران من یا از لحاظ ایمان ضعیف بوده اندیا یك مشكلی جسمی داشته اند ویا اصلا به دلم ننشسته بودند.یا اگر هم منراضی بودم از طرف آنها به هم خورده بود .حالا یك خواستگاری دارم كه 30ساله  و کارمند است. خانواده خوبی ندارد یعنی خیلی پرتنش بوده اند دو برادر 35و 38 ساله دارد كه ازدواج نكرده اند .به خاطرمشكلاتی كه در خانه داشته اند بچه ها تا حدی از لحاظ ظاهری شكسته شده اندو دلی پر غم دارند.این آقا دانشجوی ارتباطات است و در طی تحقیقاتی كه انجام داده ام و با نشست و برخورد هایی كه با داشته ایم متوجه شده ام وسواسدارد البته بیشتر فكری و در مسال دینی وسواس دارد و خیلی مضطرب و حساساست. رو از لحاظ ظاهری هم به دلم ننشسته ولی این آقا متدین وپایبند مسائلدینی وحلال وحرام است وبه شدت هم به من علاقه مند است  تا به حال چند جلسه مشاوره رفته ایم ولی نتیجه زیادی نگرفته ایم.پیش اخرین مشاوره ای كه رفتیم گفت باید این اقا حداقل 8 جلسه ای برای درمان بیایند.در ضمن من خودم هم ادم مضطربی هستم وبه شدت تاثیر پذیر .می ترسم اگر با این اقا ازدواج كنم به جای اینكه من به او كمك كنم بدتر از رفتار او تاثیر بپذیرم ووسواس پیدا كنم . چه تصمیمی درست است؟

پاسخ مشاور:


پرسشگر گرامی با سلام از مطالبی كه بیان نموده اید ،مشخص می شود كه تا به حال اقدامات مناسبی مانند تحقیق، نشست و برخاست های متعدد(تحت نظارت خانواده) و مراجعه به مشاور انجام داده اید.
با توجه به مطالبی كه طی تحقیقات و گفتگوهای مستقیم به آن رسیده و برای ما بیان كرده اید ،به نظر می رسد خواستگار شما دچار مشكل وسواس هستند . منشا آن هم تنش های درون خانواده و اضطراب شدید می باشد.
نكات مهم وقابل توجه:
1.با توجه به وسواس و اضطراب ایشان به هیچ وجه در این شرایط اقدام به ازدواج نكنید. یكی از مهم ترین ملاك های ازدواج سلامت روانی فرد است.
2.از نظر ظاهری هم ایشان را نپسندیده اید. هر چند ملاك ظاهر از ملاك های اصلی ازدواج نیست، ولی باید در كنار ملاك های اصلی ازدواج ، در نظر گرفته شود. با توجه به مشكل وسواس و اضطراب ایشان، نپسندیدن ظاهر هم می تواند مزید بر علت شود و زندگی آینده شما را با كوچك ترین مشكل، دچار تنش كند.
3.وسواس و اضطراب ایشان موجب می شود كه هنگام مشكلات و چالش های زندگی نتوانند از اداره امور و مدیریت خانواده بر آیند و حتی دامنه تنش ها در خانواده بیش تر شود.
با توجه به آسیب هایی چنین، ازدواج توصیه نمی شود مگر اینكه تحت نظارت یك روان شناس یا روان پزشك متخصص و متعهد به بهبودی كامل برسند. البته تلاش برای درمان بر عهده خود شخص است و زمان زیادی صرف درمان خواهد شد.
برای درمان اضطراب و اختلالات احتمالی نیاز به مراجعه دارید. در نهایت اقدام به ازدواج شما با ایشان یا هر فرد دیگر منوط به مراجعه برای سنجش و ارزیابی وضعیت روانشناختی است .برای تمام افراد مورد توصیه است و در خصوص شما امری ضروری است.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی