تبیان، دستیار زندگی

خلاق‌تر، شادتر و همدلانه‌تر با رفتارهای کودکانه!

آنچه باید از بچه‌های کوچک یاد بگیریم

بچه‌های کوچک می‌توانند معلمان خوبی برای بزرگسالان باشند. به کودکتان نگاه کنید و از او یاد بگیرید که چگونه رفتار کنید تا کمال استفاده را از زندگی‌تان برده باشید!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کودک شاد
ما به‌عنوان والدین، اغلب عادت کرده‌ایم به فرزندانمان بیاموزیم که چگونه رفتار کنند، چگونه احساسات خود را مدیریت کنند و هزار چیز دیگر؛ اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که ما چه چیزهایی می‌توانیم از بچه‌های کوچک یاد بگیریم؟
کودکان، معلمان بسیار خوبی هستند که می‌توانند به ما در ارتباط بهتر با خودمان کمک کنند. در این مقاله از شما دعوت می‌کنیم مواردی را که بچه‌ها می‌توانند به ما بیاموزند را دریابید. آن وقت خواهید دید که چگونه نگاه صادقانه آن‌ها به زندگی می‌تواند به شما در یافتن شادی کمک کند. آنچه می‌توانیم از بچه‌های کوچک یاد بگیریم:

1- در زمان حال زندگی کنید

از زندگی در هر روز و در هر لحظه لذت ببرید.
بچه‌های کوچک نگران فردا یا دیروز نیستند. برای آن‌ها، هر آنچه وجود دارد زمان حال است و همچنین جالب و فوق‌العاده! سعی کنید تقریباً همه ‌چیز را فراموش کنید، حداقل برای مدتی. از امروز لذت ببرید، بدون این‌ که به آنچه باید دیروز انجام می‌دادید یا فردا با چه مشکلاتی روبرو می‌شوید، فکر کنید.
در حال زندگی کنید با لذتی که بچه‌ها آن را تجربه می‌کنند.

2- در صورت نیاز کمک بخواهید

بچه‌های کوچک نگران درخواست کمک نیستند. در واقع، آن‌ها این کار را به راحتی انجام می‌دهند!
اما شما، آخرین باری که از شخص دیگری درخواست کمک کردید کی بود؟ نیاز به افراد دیگر دلیلی برای شرمساری و شرمندگی نیست.
یادتان باشد دفعه دیگری که احساس کردید دنیا روی شانه‌هایتان سنگینی می‌کند به کودکتان نگاه کنید و به‌سادگی کمک بخواهید!

منطقی نیست نگران چیزی باشید که هنوز اتفاق نیفتاده است و ممکن است هرگز هم رخ ندهد. بچه‌های کوچک نگران نیستند، دقیقاً به این دلیل که آن‌ها در زمان حال زندگی می‌کنند


3- بازی، هدر دادن وقت نیست

مانند یک کودک بازی کنید و از زمانی که با فرزندانتان می‌گذرانید لذت ببرید.
نکته دیگری که می‌توانیم از بچه‌های کوچک یاد بگیریم این است که بازی کردن مهم است. لذت بردن از بازی‌ها و تفریحات کودکانه یک راه خوب برای ارتباط با خود است و باعث افزایش خلاقیت و سرگرمی شما می‌شود.
بنابراین از وقت گذاشتن برای بازی با فرزندتان دریغ نکنید که برای هر دوی شما پرفایده است.

4- آنچه احساس می‌کنید را بگویید

بچه‌ها همیشه صادق هستند، حتی هنگامی که از فردی صدمه یا آسیب‌دیده باشند.
البته همیشه باید مراقب باشید، نه تنها برای آنچه می‌گویید بلکه در رابطه با نحوه بیانتان نیز باید احتیاط کنید.

5- خودتان را با هر چیزی که اطرافتان است سورپرایز کنید

از نگاه بچه‌هایتان به جهان نگاه کنید. بگذارید با دیدن رنگین‌کمان شگفت‌زده شوید. از باد لذت ببرید و در باران بخندید. بگذارید کودکتان شما را راهنمایی کند تا بتوانید این لحظات روزمره را به عنوان یک چیز جدید و شگفت‌آور ببینید که می‌تواند مانند اولین بار لبخند را به روی لب‌هایتان بیاورد.

6- یاد بگیرید که ببخشید

بچه‌های کوچک کینه‌ای نیستند از آنجا که آن‌ها در حال زندگی می‌کنند، هیچ ناراحتی از آنچه در دیروزشان اتفاق افتاده ندارند. در مقابل، آن‌ها به راحتی فراموش می‌کنند.
این بدان معنا نیست که شما باید بارها و بارها در همان تله‌های همیشگی بیفتید، بلکه به این معنی است که دیگران را ببخشید. بخشیدن از صمیم قلب می‌تواند همان چیزی باشد که حال شما را خوب می‌کند. این کار را برای خودتان انجام دهید، نه برای شخصی که به بخشش شما احتیاج دارد.

7- عزیزانتان را در آغوش بگیرید و ببوسید

احساسات خود را پنهان نکنید، به عزیزانتان بگویید که چقدر آن‌ها را دوست دارید!
بدون شک، درس مهم دیگری که می‌توانیم از بچه‌های کوچک یاد بگیریم این است که محبت خود را از عزیزانتان پنهان نکنید. هرگاه عشق و محبت را احساس کردید، خواه فرزندتان، خواه پدر و مادرتان، خواهر و برادر و یا همسرتان، از نشان دادن قدرت شفابخش آغوش یا بوسه دریغ نکنید. همچنین، هرگز از گفتن این که چه قدر آن‌ها را دوست دارید اجتناب نکنید.

8- رؤیای بزرگ داشته باشید

آیا تابه‌حال از یک بچه پرسیده‌اید که وقتی بزرگ شود می‌خواهد چه‌کاره شود؟ یا چه چیزی را اختراع کند؟ جواب‌ها کاملاً غیرمنتظره است زیرا بچه‌های کوچک رؤیاهای بزرگی دارند. هیچ‌ چیز خیلی عجیب یا غیرممکن نیست. این خصلت خوب را هم از فرزندتان یاد بگیرید و بگذارید تخیلتان پرواز کند!

9- تظاهر کنید که شکست‌ناپذیر هستید

یادگیری از بچه‌های کوچک برای داشتن اعتمادبه‌نفس بیشتر یکی دیگر از درس‌های بزرگ زندگی است.
وقتی بچه‌ها بازی می‌کنند، وانمود می‌کنند ابرقهرمان، فضانورد یا شوالیه هستند. آن‌ها با انواع دشمن‌های خیالی می‌جنگند و همیشه در صدر ظاهر می‌شوند و پیروز می‌شوند.
احساس شکست‌ناپذیری داشته باشید، به خودتان ایمان داشته باشید و اجازه ندهید که سختی‌ها شکستتان دهند.

10- راجع به همه‌ چیز سؤال بپرسید

وقتی به شما می‌گویند "این دقیقاً چنین است" آن را قبول نکنید. مثل بچه‌های کوچک باشید و به خودتان اجازه دهید تا خارج از چهارچوب ذهنی‌تان فکر کنید. بدون ترس از آنچه مردم راجع به شما خواهند گفت، درباره‌ی چیزهایی که به نظرتان درست نیست بدون احساس شرمندگی سؤال کنید.

11- از بچه‌های کوچک یاد بگیرید بیشتر بخندید

هیچ‌ چیز بهتر از این نیست که با لبخندی بر روی صورتتان زندگی را سپری کنید. مهم نیست اگر دلیلی برای انجام آن وجود ندارد شما لبخند به لب داشته باشید. از زندگی لذت ببرید، بازی کنید، بچرخید و با صدای بلند برای خودتان آواز بخوانید. به دنبال دلایلی برای خندیدن باشید؛ مانند بچه‌ها؛ و از فواید آن بهره ببرید.

12- از نگرانی‌ها و دل‌شوره‌ها دوری کنید

منطقی نیست نگران چیزی باشید که هنوز اتفاق نیفتاده است و ممکن است هرگز هم رخ ندهد. بچه‌های کوچک نگران نیستند، دقیقاً به این دلیل که آن‌ها در زمان حال زندگی می‌کنند.
نگرانی‌های خود را کنار بگذارید و آزادتر زندگی کنید.

13- از بچه‌های کوچک یاد بگیرید قضاوت نکنید

بچه‌های کوچک پیش‌داوری و تعصب ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند بازی کنند و اوقات خوبی داشته باشند.
از بچه‌ها بیاموزید که در مورد لباس، رنگ پوست و یا عقاید کسی قضاوت نکنید. این درست همان چیزی است که به شما کمک می‌کند تا شادتر و همدل‌تر باشید. البته توجه داشته باشید که قضاوت نکردن با بی‌توجه بودن متفاوت است.

14- با ترس‌هایتان روبرو شوید

ترس می‌تواند شما را فلج کند، بنابراین از مواجهه شدن با آن دریغ نکنید!
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر روز بچه‌های کوچک با چه ترس‌هایی روبرو می‌شوند؟ کمی شبیه کودک خود باشید و ترس‌هایتان را فراموش کنید، به اصطلاح خود را درون آن بیندازید و از ماجراهای جدید لذت ببرید.

15- شکست بخورید ... و دوباره شکست بخورید

بچه‌های شما از اشتباهات خود چیز یاد می‌گیرند؛ بارها و بارها. زندگی آن‌ها پر از آزمون و خطاست که تسلیم شدن در آن جایی ندارد.
چند بار کودک کوچک خود را دیده‌اید که بارها و بارها برای انجام دادن کاری تلاش می‌کند تا این که بالاخره آن کار را انجام می‌دهد؟ کار آن‌ها را دنبال کنید!

16- گاهی اوقات تسلیم خواسته‌هایتان شوید

هر چند وقت یکبار به خودتان اجازه دهید تا یک چیز خوبی که دوستش دارید را داشته باشید.
چه اتفاقی می‌افتد اگر یک بار آن پیتزایی را که می‌خواهید به جای سالاد میل کنید؟ یا به جای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی با بچه‌هایتان قطار بازی کنید؟ هیچ‌ چیز بدی نیست که گاهی اوقات قوانین سفت و سخت خود را بشکنید.

در نهایت این که: چیزهای زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم از بچه‌های کوچک یاد بگیریم و باید هر روز آن‌ها را به کار گیریم تا خلاق‌تر، با فکر بازتر، همدلانه‌تر و از همه مهم‌تر شادتر باشیم. بیایید از امروز شروع کنیم!
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.